İş İlanları
30 Kasım 2021 Salı

Watt veya Lümen Hangisine Dikkat Etmeliyiz?

İster evimizde kullanmak amacıyla, ister bir projede ihtiyacımızı belirlerken kaç watt, kaç lümen gibi bir karmaşanın içinde kendimizi buluruz. LED lamba ya da LED ampul adına her ne derseniz deyin, satın alırken aklımıza gelen ilk soru; evimizi aydınlatmaya yeter mi? Bu sorunun cevabını ararken lümen ve watt terimleri bizi karşılar.

19 Kasım 2021 Cuma - 10:13

İster evimizde kullanmak amacıyla, ister bir projede ihtiyacımızı belirlerken kaç watt, kaç lümen gibi bir karmaşanın içinde kendimizi buluruz. LED lamba ya da LED ampul adına her ne derseniz deyin, satın alırken aklımıza gelen ilk soru; evimizi aydınlatmaya yeter mi? Bu sorunun cevabını ararken lümen ve watt terimleri bizi karşılar.

Lümen ve watt, birisi ışığı diğeri gücü belirtiyor. Tüketici de satıcı da bu iki terim arasında kafa karışıklığı yaşayabiliyor.

Geleneksel aydınlatmalarda güç konusu ön plandaydı. İki akkor flamanlı ampul karşılaştırılırken güç değerleri göz önünde bulundurulurdu. Aslında bu yanlış bir durum değil. Çünkü ne kadar güç, o kadar ışık demekti. Bir odayı aydınlatmak için 70 W ampul yeterli olmadığında 100 W’lık bir ampul tercih edilirdi.

Ancak LED teknolojisi pek çok yeniliği beraberinde getirdi. Teknolojik gelişmeler, LED’lerin sürekli daha verimli hale gelmesini, lümen değerlerinin her yıl katlanmasına yol açtı. Bundan birkaç yıl önce 1W güçteki LED 50 lümen ışık akısına sahipken, bugün ticari ürünlerde 260 lümen seviyeleri konuşuluyor.

Bu da gösteriyor ki, söz konusu LED ışık kaynaklı lamba ve armatürler olduğunda güç değeri ile ışığı karşılaştırmamız doğru değil.

Her üretici, ürününde farklı lümen değerine sahip LED’ler kullanabilir. Bu sebeple iki farklı üreticiye ait 10W LED lamba, bir birinden farklı ışık çıktısına sahip olabilir. Basitçe, bir markanın 10W LED lambası odamızı aydınlatırken, diğer markanın 10W ürününden iki tane kullansanız bile aynı parlaklığı elde edemeyebilirsiniz.

Watt, bir şeyin ne kadar elektrik harcadığının ölçüsüdür. Ne kadar elektrik faturası ödeyeceğinizi belirler. Lümen, bir ışık kaynağının toplam ışık çıktısını belirtir. Ne kadar aydınlatma yapacağını gösterir.

Bir projede LED armatüre veya evimizde basit bir LED lambaya ihtiyacımız varsa dikkat etmemiz gereken ilk şey lümen değeridir. İhtiyacımız 1.000 lümen ve üzerinde LED lamba ise, bu değere dikkat etmeliyiz.

Ancak burada bir diğer husus da mümkün olan en düşük güç tüketimiyle bu lümen değerine ulaşmak olmalı. Bu en iyi watt başına lümen değeri yani lm/W ile açıklanır ancak biraz daha basite indirgemeye çalışacağım.

İki farklı ürün, ikisi de 1.000 lümen ise hangisi daha az güç harcıyorsa o tercih edilmelidir. Yani birisi 10W, 1.000 lümen; bir diğeri de 9W, 1.000 lümen ise 9W olanı seçmek gerekir.

Kamu kuruluşlarımız da şartnamelerini hazırlarken lümen değerleri üzerine yoğunlaşmalı, bu lümen değerini yakalamak için gereken maksimum güç tüketimi de şartname de belirtilmelidir.

Ev, iş yeri ya da diğer alanların aydınlatılmasında alan genişliği ve aydınlatma gereksinimlerine göre toplam lümen ihtiyacını ve kaç tane lamba kullanmanız gerektiği öğrenmek için Aydınlatma Hesabı sayfasındaki hızlı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

53 Yorum

 1. Ahmet Dalkılıç

  5 Şubat 2018 Pazartesi - 16:19

  Sayın Emre Yılmaz
  Sitenizden led ampullerde watt-lümen ilişkisi konusunda yararlandım. Emeğiniz için teşekkürler. Ben piyasadan ev aydınlatması için ampul alırken 1 watt için optimal kaç lümen olursa o ampulü tercih etmeliyim onu öğrenmek isterim. Örneğin watt başına 100 mü yoksa daha fazla olması mı idealdir. Selam ve saygılar.

  • Emre Yılmaz

   5 Şubat 2018 Pazartesi - 16:40

   Merhaba, günümüz teknolojisiyle 100 lm/W (1 watt için 100 lümen) ve üstü ürünleri tercih etmenizi öneririm. Bir kaç ay içerisinde 120 lm/W LED ampulleri piyasada görmeyi umuyoruz.

 2. Ahmet Dalkılıç

  10 Şubat 2018 Cumartesi - 13:30

  Sayın Emre Yılmaz
  İlginize teşekkür ederim sorumu hemen cevapladınız. 120 lm/W Led ampullerin yakında piyasaya çıkabileceğini belirmişsiniz. Bunu nerden takip edelim, marka ve daha net bilgi vermeniz ricasıyla selam ve saygılar.

 3. murat demir

  15 Mayıs 2018 Salı - 10:29

  Emre Bey,
  eskiden ampul hesabı ile hesabımızı yapıyoduk, örneğin 100 lük ampul odaya yeter gibi. şimdi bu hesabı nasıl yapacağız. yani eski 100 lük ampul ile sağlanan aydınlatmayı elde edebilmek için led ampulun kaç w/lümen olması gerekir. teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   15 Mayıs 2018 Salı - 21:25

   Merhaba Murat Bey, sorunuzla ilgili bir yazı yazmıştım. O yazıyı okuduğunuzda sorunuzun cevabını bulacağınıza inanıyorum. Eğer yine de aklınızda bir soru işareti oluşursa, bize yeniden yazmakta çekinmeyiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız. https://www.aydinlatma.org/en-iyi-led-ampul-nasil-secilir.html

 4. Dilek

  16 Nisan 2019 Salı - 13:04

  İyi günler gece ders çalışıyorum ve masaüstü gece lambası kullanmaktayım ampül patladı ve attım bakmadan . Yeni aldığım ampül yanık gibi ağır koku vermekte . En uygun koku yapmadan rahat ders çalışabileceğim tehlike olmadan bir ampül çeşidi önerirseniz bahtiyar olurum .Teşekkürler .İyi günler dilerim

  • Emre Yılmaz

   17 Nisan 2019 Çarşamba - 12:15

   Merhaba, masa lambanızda kullanılan ampulun duy tipini yazarsanız size yardımcı olabilirim.

 5. Hakan

  22 Mayıs 2019 Çarşamba - 07:47

  Merhabalar,

  h=9.5m tavan yüksekliğinde bir kapalı alanı (depo) (80x50m) aydınlatmak için kabaca kaç wattlık floresanlardan kaç adet gerekir? Bunu kabaca hesaplamak için kullanabileceğimiz bir hesap yöntemi, formül vs varmıdır?
  Teşekkürler,

 6. hakan

  24 Mayıs 2019 Cuma - 23:58

  Emre bey teşekkür ederim. Lİnkteki yazıyı okudum. Yazıda, tavan yüksekliğinin bir etkisi yokmuş gibi görünüyor. Aynı taban alanına sahip iki yapıdan biri 3m diğeri 5m tavan yüksekliğine sahip ise, aynı sayıda armatürle/lamba ile aydınlatılamaz diye düşünüyorum. Yüksekliği hesaba nasıl katacağız? Oda hacmine göre bir yöntem varmı ki?

  • Emre Yılmaz

   25 Mayıs 2019 Cumartesi - 09:38

   Tavan yüksekliğinin etkisi tabi ki var. Ancak tavan yüksekliğini de hesaba katarsanız bu şekilde basit bir hesaplama yapamazsınız. DIALux programını edinerek aydınlatma simülasyonu gerçekleştirmeniz gereklidir.

 7. Lütfiye

  18 Temmuz 2019 Perşembe - 20:38

  Teşekkürler!
  Çok açıklayıcı anlatmışsınız.

 8. Uğur

  11 Ağustos 2019 Pazar - 13:28

  800 lümen Xiaomi e27 RGB ampul alacagim odamı aydinlatmayacagimdan korkuyorum tavan yüksekliği 2.1 metre oda büyüklüğü 10m2 ne düşünüyorsunuz

  • Emre Yılmaz

   15 Ağustos 2019 Perşembe - 17:49

   Merhaba, belirttiğiniz genişlikte oda için 1000 lümen ve üzerinde ışık çıktısına sahip lambaları tercih etmenizi öneririz.

 9. İhsan Şen

  15 Eylül 2019 Pazar - 19:04

  Emre Bey, watt- lümen anlam ve farkına açıklık getirdiniz. Ancak kelvin-lümen anlam ve farkını bir daha açarsanız aydınlatmanız daha verimli olur kanaatindeyim.Saygılar sunarım.

  • Emre Yılmaz

   16 Eylül 2019 Pazartesi - 10:27

   Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz konuda bir yazı hazırlayacağım.

 10. Ahmet Dalkılıç

  4 Kasım 2019 Pazartesi - 19:17

  Sayın Emre Yılmaz
  Sizinle daha evvel yazışmış ve çok değerli bilgiler edinmiştim. Geçenlerde n11 sitesinden teknik spekti 20 W / 1600 lm olan 4 adet led ampul aldım. Denediğimde
  açıkçası 1600 lm gibi bir parlaklık alamadım. kutusunda W değeri ve kelvin kodu yazıyor ama lm değeri belirtilmiyordu. Sadece 95 lm/W yazıyor ama pek inandırıcı
  değil gibi geldi bana. yalnız bu ampullere Torch Led ampul diye bir tanım verilmiş.Bu tipteki ampullerde beklenti daha düşük mü olmalı. Bilgilendirirseniz sevinirim.Selam ve saygılar.

  • Emre Yılmaz

   4 Kasım 2019 Pazartesi - 22:02

   Merhaba Ahmet Bey, piyasada 20W, 30W, 40W, 50W olarak satılan plastik gövdeli LED lambaların pek çoğu üzerinde belirtilen lümen değerini sağlayamaz. Üreticiler ya da ithalatçılar çoğu zaman lambanın lümen değeri yerine içerisinde kullanılan LED’lerin toplam lümenini kutu üzerine yazar. Ancak lamba üzerindeki difüzör kapak ışığın büyük kısmını keser. Ayrıca plastik ve küçük gövde yapısı (içi alüminyum olsa bile) yüksek güçteki LED’leri soğutmak için yeterli değildir. LED’ler ısındıkça ışık çıktısı yani lümen değeri ciddi oranda düşecektir. Güvenilir üreticilerin standart ampul gövdesinde 14 W güç tüketimiyle 1500 lümen üzerinde parlaklık sağlayan LED lambaları piyasada mevcut. Fiyatları da uygun. Onları denemenizi tavsiye ederim.

 11. murat

  14 Kasım 2019 Perşembe - 12:30

  merhabalar benim salonumda eski spot lambalardan 20 adet var 1 adeti 10 w ben bugün 8×720 lümen led lerden aldım 20 adet sorum şu olacak lümen yeterlimidir;
  tüketim acısından bire bir aynı yaksam ne kadar tasarruf sağlar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

  • Emre Yılmaz

   14 Kasım 2019 Perşembe - 15:03

   Merhaba Murat Bey, eski tip spotlarda halojen ampuller kullanılmaktadır. 10 W halojen ampuller yaklaşık olarak 100-150 lümen ışık çıktısına sahiptir. Anladığım kadarıyla siz 8 W, 720 lümen LED spot almışsınız. Aydınlatması yeterli olacaktır. Eskisinden çok daha parlak bir aydınlatmaya sahip olacağınızı söyleyebilirim. Tüketim açısından 10 W güçten 8 W’a düşürdüğünüz için elektrik tüketiminde yüzde 20 tasarruf edebilirsiniz.

 12. gözde

  27 Kasım 2019 Çarşamba - 11:12

  Merhaba Emre bey

  ürün özellikleri;

  UV dayanımlı ağır hizmet tipi Grilamid® lens

  • 5000K beyaz günışığı renk
  • 2700 mum ışık gücü
  • Makimum 45W güç sarfi yatı
  • 12V/24V opsiyonu
  • Geniş açı ve dar açı opsiyonlu

  bu şekilde belirtilmiş,sorum şu kaç metre mesafeyi aydınlatmakta kullanılır? aradığımız ürün,yaklaşık 900metre gibi bir alanı aydınlatsın istiyoruz,ürün seçiminde neye dikkat etmeliyiz

  • Emre Yılmaz

   7 Aralık 2019 Cumartesi - 20:41

   Merhaba Gözde Hanım, doğru bir hesaplama için ışık kaynağının lümen değerini belirtmeniz gereklidir. Bahsettiğiniz ürünün kaç lümen olduğunu ve nereyi aydınlatma için kullanmak istediğinizi yazarsanız size yardımcı olabilirim.

 13. metin uzan

  29 Kasım 2019 Cuma - 22:42

  Emre bey merhaba,
  Dün sohbet ederken elktrikçi bir arkadaş led lambalarda önemli hususlardan birininde giren elektriğin kullanım/Geri dönüş oranı olduğunu söyledi.
  Bu oran düştükçe reaktif değer yükseliyormuş Ve işletmede fazla ampul varsa Tedaş tan extra ödeme çıkıyormuş.
  Konuya örnek olarak piyasada isim yapmış markalar ile ucuz bilinmedik markalardan örnekler verdi.
  Konu tam olarak nedir ve biz ev kullanıcıları olarak bu konuda neye dikkat etmeliyiz.

  • Emre Yılmaz

   29 Kasım 2019 Cuma - 22:55

   Merhaba Metin Bey, arkadaşınızın bahsettiği temelde güç faktörüdür. Gerçek gücün (iş yapan güç) görünür güce (iş yapan güç ve iş yapmayan güç toplamı) oranına güç faktörü olarak adlandırılır. Piyasada satılan LED lambalar (bilindik büyük markalar dahil) genellikle 0,55-0,65 aralığında güç faktörüne sahiptir. İş yerlerinde reaktif güç için ödeme yapılır ancak meskenlerde (evlerde) kullanılan elektrik sayaçları yalnızca gerçek gücü ölçer. Haliyle güç faktörünün düşük olması ev kullanıcıları için ekstra bir ödeme anlamına gelmez.

   Konu ile ilgili olarak bağlantılardaki yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

   https://www.aydinlatma.org/guc-faktoru.html
   https://www.aydinlatma.org/cok-satilan-10-led-lamba-incelemesi.html

 14. Yurdakul

  1 Aralık 2019 Pazar - 18:18

  Merhabalar Emre bey,
  Karadenizli Rizeliyim biografinizide görmek istedim önce onu belirtiyim 🙂

  Siteniz çok güzel alanınızdan dolayı çok kaliteli bilgiler vermektesiniz. Fakat size tavsiyem 1920 x 1080P çözünürlükte web siteniz çok küçük ve modern olmayan responsiveden uzak bir arayüze sahip önce bunu modern bir hale kavuşturmanız olacak.

  Bir diğer konu, evin metre karesi ve birkaç soracağınız soru ile Kaç lümen kaç watt bir ampülün ortama ideal olacağı basit bir hesap sayfası ile hesaplamalar şeklinde bir sayfa kurup oradan kullanıcılar kendileri hesaplamayı hızlıca yapabilir.

  Teşekkürler, iyi bloglar.

  • Emre Yılmaz

   3 Aralık 2019 Salı - 11:12

   Merhaba Yurdakul Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Biyografime aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

   https://www.aydinlatma.org/emre-yilmaz.html

   Yaklaşık olarak 4 yıldır yayındayız ve sizin de dikkatinizi çektiği gibi bu süre boyunca kendimizi kaliteli içerik üretmeye adadık. Önümüzdeki yıllarda bir tasarım değişikliği düşünüyoruz.

   Elektrik tüketimi, yatırım geri dönüş süresi, lüks kandela dönüştürücü gibi bazı hesaplama araçlarımız var. Öneriniz için teşekkür ederim. En kısa sürede belirttiğiniz şekilde bir aracı daha yayına alacağım.

 15. ismail altunay

  17 Mart 2020 Salı - 14:08

  evim 30 metre kareavize aldım beşli4 w 360lm odayı ışıtmıyor led beyaz kıvırcık ampül
  tavsiyeniz

  • Emre Yılmaz

   18 Mart 2020 Çarşamba - 10:07

   Merhaba, bilindik markaların 550 lümen ve üzerinde LED ampullerinden kullanmanızı öneririm. 6W LED ampuller bu parlaklığı sunabilir yine de lümen değeri kontrol etmelisiniz.

   Aydınlatma hesabı için aşağıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.
   https://www.aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 16. Salih

  17 Nisan 2020 Cuma - 21:08

  Merhaba, yeni evim için avize, ampul ve şerit led bakıyorum. Bir kaç sorum olacak ;
  1- Ampul kutularında lümen değeri yazmıyor genellikle, bunu ben müşteri olarak nasıl anlayacağım ? Mesela 1 metrekare için 100 lümen öneriliyor anladığım kadarıyla ama çoğu ampul üzerinde sadece watt değeri yazıyor.

  2- Tek ampul ile 2bin lümen almak mı daha avantajlıdır yoksa 2 adet 1000er lümenlik ampul mu kullanmalıyız ?

  3- Şerit led seçerken dikkat etmemiz gereken bir şey var mı ? Antre için anahtara bağlı beyaz şerit led düşünüyorum.

  Teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   17 Nisan 2020 Cuma - 23:21

   Merhaba Salih Bey, sorularınıza cevaplarım aşağıdaki gibidir.

   LED lambalarda lümen değeri bazen kutunun yan ya da arka yüzünde yazabiliyor. Bunu kontrol etmenizi öneririm. Eğer hiçbir yerinde yazmıyorsa o lambayı satın almayın.

   Tek bir kaynaktan 2.000 lümen ışık almak yerine iki kaynaktan 1.000’er lümen ışık almak hem konfor hem de performans açısından daha iyidir. Tek bir kaynaktan yayılan parlak ışık gözünüzü daha fazla alacaktır. Aynı zamanda ampul gövdesi daha çok ısınacak haliyle ömrü daha kısa olacaktır.

   Şerit LED seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz yazımda özetledim. Okumanızı öneririm.

   https://www.aydinlatma.org/serit-led.html

 17. Salih

  18 Nisan 2020 Cumartesi - 19:48

  Peki doğrudan ampul öneriniz olur mu ? Mesela 1000 lümen alabileceğim hangi ampulu önerirsiniz ?

 18. Mert

  16 Temmuz 2020 Perşembe - 20:44

  Çalışma masamdaki masa lambam için nasıl bir ampul önerirsiniz , duy tipi E14 , eğer yapabilirseniz önereceğiz en iyi ampulün linkini de verebilirsiniz bana çok memnun olurum

  • Emre Yılmaz

   24 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:13

   Merhaba Mert Bey, bilindik markalara ait 3-4 W güç aralığında beyaz ışık E14 duylu LED ampul kullanmanızı öneririm.

 19. Mert

  28 Ağustos 2020 Cuma - 23:26

  Ders çalışırken masa lambasında gün ışığı (2700 K) ampul kullanılması gerektiğini okudum hep , beyaz ışık tavsiyesini ilk kez sizden aldım açıkçası , neden beyaz ışık peki?

 20. Mert

  30 Ağustos 2020 Pazar - 18:03

  Anladım masa lambasında 6500 K öneriyorsunuz çalışma amacıyla kullanmak için , peki lümeni kaç olmalı ampulün , en düşük 470 lümenli bulabiliyorum 6500 K olan , masa lambasında çalışma amacıyla kullanmak için 470 lümen fazla değil mi?

 21. Burak ERİN

  3 Kasım 2020 Salı - 17:15

  8,5W değerindeki bir led beyaz ampul ortalama kaç lümendir. bir de çalışma ışığıma ampul alacağım kaç lümen yeterlidir

  • Emre Yılmaz

   4 Kasım 2020 Çarşamba - 09:22

   Merhaba, 8,5W LED ampul ortalama 800 lümen parlaklığa sahiptir. Masa lambaları için 200-300 lümen aralığında bir ampul kullanmanızı öneririm.

 22. ERKAN

  8 Aralık 2020 Salı - 03:43

  Merhaba Emre Bey bir sorum olacaktı. Benim salonumda doğal ahşap lambaderim var 3 tane lambası bulunmakta.3 adet Filament ampullerden alacağım fakat kaç lümen almalıyım sizce ampul başına? 4W(420lm.) olanlar var 6W(600lm.) olanlar var. Kafam çok karıştı. Siz hangisini önerirsiniz lambader için. Bir de sizce gün ışığı mı (2700K) yoksa sarı ışık mı (2200K) daha iyi olur? Tabi ki zevkler farklıdır ama sizin düşüncenizi merak ettim.

 23. ERKAN

  8 Aralık 2020 Salı - 03:56

  Lümen değerinden söyleyebilirseniz işim biraz daha kolaylaşacak. Şimdiden teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 24. Tugay

  17 Aralık 2020 Perşembe - 17:20

  Emre Bey merhabalar, Ben LED aydınlatma ürünleri üzerine kısa bir zaman önce çalışmaya başladım. Elimde bir adet e27 15W’lık bir LED ampul var. Bu ürünü projemde kullanıyorum ve üzerinde bazı araştırmalar yapıyorum. İçerisinde 18 adet 9V/1W LED var hangi markaya ait olduklarından emin değilim (yüksek olasalıkla cree).İçerisinden bir Led çıkardım ve Ledler üzerinden geçen akım ölçtüm (92mA).
  Üründe kullanılan LEDler 6500K olmasına rağmen gerçekte aldığım değer 7500K seviyelerinde. İçerisindeki 1 LEDi 4000K değerinde bir LED ile değiştirdim ama sonuç 7800K. Ayrı olarak aldığım Işık çıktısı 1060 lm sevilerinde.Daha yüksek bir ışık çıktısı olması gerekmez mi ? Renk sıcaklığının böyle yüksek çıkmasının sebebi nedir ? Bu konularda benimle bilgilerinizi paylaşıp beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Saygılar..

  • Emre Yılmaz

   18 Aralık 2020 Cuma - 09:57

   Merhaba Tugay Bey, kullandığınız ekipman LED ışık kaynaklarını ölçmek için doğru bir cihaz olmayabilir. 7500K-7800K renk sıcaklıkları mavi ışığa oldukça yakındır. Bunu çıplak gözle bile kolayca anlayabilirsiniz. Normal durumda LED’lerden birini 4000K ile değiştirdiğinizde ürünün renk sıcaklığının bir miktar düşmesi beklenir. Sizin örneğinizde yükselmiş görünüyor. Işık çıktısı bu tür ürünlerde belirttiğiniz seviyelerde oluyor. Sebebi düşük etkinliğe sahip LED’lerin kullanılması ve ışığı yumuşatmak için LED’lerin önünde beyaz bir kapak bulunmasıdır.

 25. Ferhat Karabağ

  26 Aralık 2020 Cumartesi - 12:24

  Merhabalar yeni açacağım iş yerim 50 metre kare 3 adet avize yeri bulunmakta dekor olarak siyah duvar ve raflar tercih ettim 2 adet 8 kollu 1 adet tekli avize aldım ahtapot yada örümcek dedikleri modelden. 4 w yada 6 w Rustik ampul kullanmayı planlıyorum berim alırmıyım yardımcı olurmusunuz

 26. Rabia çabakçor

  4 Nisan 2021 Pazar - 14:38

  Merhaba Emre bey..yatak odası İçin avize değiştirdim.. 27 duyluk 5 ammpul yeri var.. sarı ya da gün ışıklı iyi bir aydınlatma ve ekonomik elektrik harcayan uygun fiyatlı ampulllere ihtiyaçım var.. bana ampul önerirseniz sevinirim çocuğum…teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Emre Yılmaz

   4 Nisan 2021 Pazar - 19:30

   Merhaba Rabia Hanım, sizin için birkaç ampul seçtim. Sarı ışık ve 8-9 W güç aralığında olmasına dikkat ettim. Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ampullere ulaşabilirsiniz.

   http://zxro.com/Hgy

 27. Sibel

  28 Nisan 2021 Çarşamba - 17:00

  Emre bey merhaba,
  Lümen degerinin önemini araştırırken sayfanızla tanıştım. Çok yardımcı oldu yazınız. Ayrıca bir sorum olacak; canlı yayın çekimi için ring light arıyorum. LEd sayılarının bir önemi var mı, yoksa toplam lümen değeri ışık kalitesi için yeterli midir ? Elimdeki ürünleri kıyaslarken hangisini tercih etmem gerektiğine karar veremedim, fikir verebilirseniz minnettar olurum.
  1-Lümen:4880 Led adedi:288 Güç:55
  2-Lümen:4880 Led adedi:300 Güç:36
  3-Lümen:5100 Led adedi:180 Güç:48
  4-Lümen:6400 Led adedi:480 Güç:80

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Emre Yılmaz

   29 Nisan 2021 Perşembe - 11:12

   Merhaba Sibel Hanım, LED sayısı önemli değil. Çok sayıda LED kullanılması daha fazla ışık vereceği anlamına gelmez. Bir LED 10 lümen ışık verebilir. Başka bir LED tek başına 100 lümen ışık verebilir. Bu yüzden ürün tercihi yaparken ışık kaynağının toplam lümen değerine dikkat etmeniz yeterlidir.

 28. Sibel

  29 Nisan 2021 Perşembe - 13:11

  Çok teşekkürler 🙂

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir