İş İlanları
04 Ağustos 2020 Salı

T5 ve T8 Floresan Arasındaki Fark Nedir?

T5 ve T8 floresanlar genellikle ofis gibi ticari alanlarda ortam aydınlatması için kullanılmaktadır. T5 ve T8 floresanı ölçüleri farklı olduğu için birbirinden ayırt etmek oldukça kolaydır. T5 floresan, T8’e göre daha yeni bir teknolojidir. T5 floresan yaklaşık 100 lm/W etkinliğe sahiptir. T8 floresan ise yaklaşık 90 lm/W ışık etkinliğine ulaşabilir.

15 Temmuz 2020 Çarşamba - 07:44

T5 ve T8 floresanlar genellikle ofis gibi ticari alanlarda ortam aydınlatması için kullanılmaktadır.

T5 ve T8 floresanı ölçüleri farklı olduğu için birbirinden ayırt etmek oldukça kolaydır. T5 floresan, 16 mm çapta ince ve uzun bir yapıdadır. Her iki ucunda da ikişer pin bulunmaktadır. Pinler arasındaki mesafe 5 mm‘dir. T8 floresan ise T5’e göre daha kalın yapıdadır. T8 floresanın çapı 26 mm‘dir, her iki uçta yer alan pinler arası mesafe ise 13 mm‘dir.

T5 floresan, T8’e göre daha yeni bir teknolojidir. T5 floresan yaklaşık 100 lm/W etkinliğe sahiptir. T8 floresan ise yaklaşık 90 lm/W ışık etkinliğine ulaşabilir. Diğer bir deyişle T5 floresan aynı miktarda güç harcayarak daha fazla ışık üretebilir.

Işık kalitesinin önemli ölçütlerinden biri olan renksel geriverim performansı bakımından iki lamba çeşidi arasında bir farklılık bulunmamaktadır. Her ikisi de 85 CRI değerine ulaşabilmektedir.

T5 floresan yalnızca elektronik balastlarla çalışır. T8 floresan ise hem mekanik hem de elektronik balastlarla çalışabilir.

T5 floresan, T8’e göre yüzde 40 daha incedir. T5 floresan daha ince olduğundan, T5 floresan için tasarlanmış armatürler T8 armatürlere göre daha ince yapıdadır. Bu da onları dar tavan aralarında sıva altı montaja uygun hale getirmektedir.

T5 ve T8 floresanlar 30.000 saate kadar kullanım ömrü sunabilir.

T5 floresan doğrudan T8 floresanın yerine kullanılamaz. Tersi için de aynı durum geçerlidir. Bunun sebebi pinler arasındaki mesafenin ve floresanı çalıştırmak kullanılan balastların farklı olmasıdır.

T5 floresan, T8’e kıyasla belirli avantajlar sunar. Diğer bir taraftan T5 floresan maliyeti, T8 floresanın yaklaşık olarak 2 katı kadardır. Ancak iki teknoloji arasında aynı oranda performans artışı elde edildiği söylenemez. Bu yüzden mevcut durumda kullanılan T8 floresanları (armatürlerle birlikte) T5’le değiştirmek iyi bir fikir olmayabilir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir