İş İlanları
29 Ocak 2022 Cumartesi

LED Farlar Muayeneden Geçer Mi?

Günümüzde üst ve orta sınıf araçlar fabrika çıkışlı olarak LED farlar ile donatılmış olarak gelmektedir. Eski araçların farlarını da uygun tipte LED far ampulleriyle yükseltmek mümkündür. Peki farlarına sonradan LED ampul takılan bu araçlar muayeneden geçiyor mu?

2 Aralık 2021 Perşembe - 17:22

Günümüzde üst ve orta sınıf araçlar fabrika çıkışlı olarak LED farlar ile donatılmış olarak gelmektedir. LED farlar, sürüş güvenliği ve konforu bakımından bir dizi avantaja sahiptir. Eski araçların farlarını da uygun tipte LED far ampulleriyle yükseltmek mümkündür. Peki farlarına sonradan LED ampul takılan bu araçlar muayeneden geçiyor mu?

Tahmin ettiğiniz üzere fabrika çıkışlı olarak LED farlara sahip araçlar muayenede herhangi bir sorunla karşılaşmadan geçmektedir. Fabrika çıkışı halojen farlar ile tasarlanmış araçlara sonradan takılan LED ampullerde ise durum biraz daha farklıdır.

Araçların pek çoğunun farları ve yansıtıcı yapısı halojen ampullerle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu yüzden bu gövdeye yerleştirilen LED ampul doğru ışık dağılımını sağlayamamakta, ışığı yola yönlendirme konusunda başarısız olmaktadır. Bu sebeple LED far ampulü takılmış araçlar, yoldaki tehlikeleri görmede problem yaşayabilir ve kontrolsüz dağılan ışık karşıdan gelen araç sürücülerini rahatsız edebilir.

H1, H4, H7, H11 ve diğer soket tiplerinde her araca uygun LED far ampulü piyasada bulunmaktadır. LED far ampullerinin beyaz ışığı ve ışığın anında tam parlaklıkta çalışması (şimşek etkisi), araçlarda yaygın olarak kullanılmasına sebep olmuştur.

Fabrika çıkışlı LED farların aksine araç farlarına sonradan takılan LED ampullerinin sürüş güveniliğini her anlamda tehlikeye attığı açık olsa da araç muayenesinde bununla ilgili bir kısıtlama bulunmuyor.

LED far ampulü takılmış araçlar, yalnızca far yön hatası (hafif kusur) alarak muayeneden geçebilir. Muayene sonucunda hafif kusur olması muayenenin onaylanması ve etiket verilmesi için engel değildir.

Bazı araç sahiplerinin LED far ampulü ile girdiği TÜVTÜRK araç muayenesinde gaz deşarjlı far (ağır kusur) alarak muayeneden geçemediği bildirilmiştir. Ancak bu madde Xenon ampulleri için geçerlidir ve LED ampuller için uygulanması doğru değildir. LED, Xenon gibi gaz deşarjlı değildir. Muayene sonrasında bu durumu belirterek itiraz ettiğinizde gerekli kontroller yapılacak ve muayene pulunuz verilecektir.

Son olarak bir uyarı yapmakta fayda var. Satıcılar tarafından sıkça kullanılan LED Xenon ismi, doğrudan LED ampullü farları işaret eder. Burada LED Xenon tanımı doğru bir ifade değildir. LED ve Xenon tamamen ayrı teknolojilerdir.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

75 Yorum

 1. Cavit

  9 Şubat 2019 Cumartesi - 15:43

  Bravo çok güzel açıkladın.

 2. Şahin

  9 Mart 2019 Cumartesi - 07:52

  Slm.ben arabaya sonradan led ampul taktırdım muaneden geçermi sağol Teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   11 Mart 2019 Pazartesi - 10:09

   Merhaba, aracınız muhtemelen hafif kusur (far yön hatası) ile muayeneden geçecektir.

 3. Okan

  28 Mart 2019 Perşembe - 16:28

  Merhaba. sonradan takılan Led sis farları muayeneden geçer mi acaba teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   28 Mart 2019 Perşembe - 23:14

   Merhaba, aracınız muayeneden geçecektir.

 4. Bahadır

  8 Nisan 2019 Pazartesi - 12:36

  Merhaba, araçların üzerine ( özellikle ford ranger gibi 4X4 pikaplar da sepet üzerine) takılan led aydınlatmalarda trafik kontrollerinde artık bir belge isteniyormuş. Bu yasal mı? Yasal ise nasıl bir belgedir ve nereden alınabilir?
  Teşekkür ederim
  Bahadır

  • Emre Yılmaz

   8 Nisan 2019 Pazartesi - 14:23

   Merhaba, araçların dışında bulundurulması zorunlu donanımlardan başka sesli ve ışıklı cihazlar bulundurmak 26/3 ceza maddesi kapsamında değerlendirilmekte ve 108 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca bu tür donanımlar tespit edildiği anda araç trafikten men edilmektedir.

 5. samet beyli

  11 Haziran 2019 Salı - 12:26

  selamın aleyküm çok acil aracıma sonradan sis farı taktırdım led ampul takılı muayeden geçermi çok acil…

  • Emre Yılmaz

   13 Haziran 2019 Perşembe - 09:22

   Merhaba, aracınız muayeneden hafif kusurlu olarak geçecektir.

 6. erdal

  2 Temmuz 2019 Salı - 14:56

  kolay gelsin, Aracımda bulunan gündüz led lerinde patlamalar oluştu hesp yanmıyor yarısı bozuk aracım muayneden geçermi ? teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   15 Kasım 2019 Cuma - 12:25

   Merhaba, aracınız büyük bir olasılıkla “Ön Park lamba(ları): bazıları yanmıyor” başlığıyla ağır kusur alarak muayene tekrarına çağrılacaktır.

 7. kenan

  7 Temmuz 2019 Pazar - 01:39

  Merhaba , aracımda mor renk led sis far var muayeneden geçermi?

  • Emre Yılmaz

   23 Temmuz 2019 Salı - 13:02

   ABS yada Airbag gibi güvenlik donanımlarının arıza lambaları yanık vaziyette ise aracınızın muayenede ağır kusurlu olarak kabul edilir.

 8. nadir

  16 Temmuz 2019 Salı - 02:25

  merhaba. araçımda xenon far var muayeneden geçermi acaba ?

  • Emre Yılmaz

   20 Temmuz 2019 Cumartesi - 11:15

   Merhaba, Xenon farlar aracınızın orjinal donanımı değilse muayeneden geçmeyecektir.

 9. ismet

  19 Temmuz 2019 Cuma - 11:25

  sislerde çift renk led zenon var acınca beyaz yanıyor tekrar kapatıp acınca mavı yanıyo muayeneden gecer mı

  • Emre Yılmaz

   23 Temmuz 2019 Salı - 13:07

   Merhaba, aracınız muayeneden geçmelidir. Muayene esnasında far ampullerinin gaz deşarjlı Xenon değil, LED olduğu belirtmeniz gerekebilir.

 10. hüseyin

  30 Temmuz 2019 Salı - 15:47

  merhaba aracımın arka bagaj kısmına kayar led taktım muayenden geçer mi?

 11. Huseyin

  24 Ağustos 2019 Cumartesi - 23:11

  Selam aracım beyaz lamba muayeneden geçer mi?

  • Emre Yılmaz

   27 Ağustos 2019 Salı - 09:11

   Merhaba, far ampulü xenon değilse yani LED veya halojense muayeneden geçecektir.

 12. Mert

  4 Eylül 2019 Çarşamba - 10:51

  Hocam sa sis farlarımda 30k Mavi Led var muayene de mavi olmasından dolayı sorun yaratırlar mı ? Başka bir eksiğim yok herşeyim tam

  • Emre Yılmaz

   4 Eylül 2019 Çarşamba - 11:49

   Merhaba, aracınız “Aydınlatma Lambaları: Araçta mevzuata uygun olmayan renkte ve özellikte aydınlatma düzeneği var” başlığı ile hafif kusur alarak muayeneden geçecektir.

 13. ŞÜKRÜ PANCAROĞLU

  21 Ekim 2019 Pazartesi - 10:08

  MERHABALAR AUDİ A3 SEDAN 2015 MODEL AMBİENTE ARACIMIZ VAR.FARLARI SARI IŞIK,XENON BEYAZ AMPULLERLE DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ.
  ARACACIN ELEKTRİK TESİSATINA ZARAR VERİR Mİ? ARAC EKRANINDA ARIZA ALARMI VERİR Mİ?
  HANGİ MARKA VE WATT ALMALIYIM.UZAK DOĞU MALI OLMASIN.
  İNTERNETTE ARAŞTIRIRKEN SİZİN SİTENİZDE İNCELEDİM.SONRADAN ARACA MONTAJI YAPILAN LED AMBULLERİN SIKINTILI OLDUĞUNU OKUDUM.
  BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
  HAYIRLI İŞLER SELAMLAR.

  • Emre Yılmaz

   21 Ekim 2019 Pazartesi - 10:11

   Merhaba, sonradan takılan LED farlar aracınızda arızaya sebep olabilir.

 14. Murat Uluşan

  15 Kasım 2019 Cuma - 12:06

  Merhaba, aracımda far kısımlarında bulunan gündüz ampullerini turuncu ile değiştim muaneden geçer mi bu şekilde ? Amerikan park gibi durması için turuncu ampul var sadece

  • Emre Yılmaz

   15 Kasım 2019 Cuma - 12:21

   Merhaba, aracınız “Ön park lamba(ları): rengi yönetmeliğe uygun değil” hafif kusuru ile muayeneden geçecektir. Eğer park lambalarından biri veya hiçbiri yanmıyor ya da fonksiyonunu yerine getiremiyorsa bu eksiklik ağır kusur olarak değerlendirilecektir.

 15. ömer

  18 Kasım 2019 Pazartesi - 10:52

  merhaba vizeye girmeden önce muayene merkezine gittim.aracımda zenon far var sisler ise beyaz led fakat muayene merkezinde aracınız bu şekilde vizeden kalır dediler doğru bir teşhismidir bu ?

  • Emre Yılmaz

   18 Kasım 2019 Pazartesi - 17:45

   Merhaba, aracınızda sonradan takılmış xenon far ampulleri olduğu için “Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok” maddesiyle ağır kusur alarak muayene tekrarına çağrılabilir.

 16. Öner asan

  24 Kasım 2019 Pazar - 19:59

  Mrb aracıma led apmül taktırdım muayeneden geçer mi hemen cevap verirseniz çok sevinirim

  • Emre Yılmaz

   25 Kasım 2019 Pazartesi - 09:08

   Merhaba, yukarıdaki metinde de belirtildiği üzere aracınız muayeneden hafif kusurla geçecektir.

 17. Kürşad

  25 Kasım 2019 Pazartesi - 13:20

  Merhaba, aracıma sadece led ampül değil komple led far takımı alsam muayeneden geçer mi?.
  xenonlar için farın yükseklik sensörünün de takılması gerekiyor diye biliyorum. led far (çerçeve yansıtıcılarıyla komple fardan bahsediyorum) muayeneden geçer mi?

  • Emre Yılmaz

   25 Kasım 2019 Pazartesi - 13:59

   Merhaba, otomatik far yükseklik ayarlayıcısı gaz deşarjlı (xenon) farlar için zorunlu ve eksikliğinde ağır kusur olarak kayda geçiyor. LED’ler için ise böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Aracınıza sonradan taktıracağınız LED farın montaj pozisyonu doğru, cam ve reflektörleri sağlamsa aracınız muayeneden geçecektir.

 18. selçuk

  7 Aralık 2019 Cumartesi - 00:48

  selam emre bey siteniz için çok teşekkürler bende corsa 2013 var. Orjinal AFL (bi-xenon) farı serviste montajını yaptırdım Beyni de takıldı. Farlar arabayı çalıştırınca ve virajlarda köşelerde dönüyor. Öğrendiğim kadarı ile içinde H7 sarı ampul var. Benim araç orjinal fabrikasyon afl far olmuş oldu. Muayeneden sorunsuz geçer mi ve adamlar sonradan takılmış diyip geçirmeyebilir mi? Otomatik seviye ayarı olması gerekiyor mu? Eger gerekiyorsa bu farı servis sattığı için bu ayar farın içinden mi otomatik yapılıyor beyin de olduğu için. yani ağırlığa göre tespiti far mı yapıyor.? Ayrıca bu corsalarda far yıkama hiç yok. teşekkürler saygılarımla

  • Emre Yılmaz

   7 Aralık 2019 Cumartesi - 10:44

   Merhaba, otomatik far yükseklik ayarlayıcısı genellikle biri aracın ön tarafına diğeri arka tarafına yerleştirilmiş iki sensörle birlikte çalışır. Bu sensörler yardımıyla aracın eğimi ölçülür ve fara bilgi gönderilir. Aracınızda bu sensörlerin olmadığını varsayıyorum. Bu durumda “Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor” ağır kusuruyla muayeneden kalabilirsiniz. Xenon ampulleri söküp, yerine sarı halojen ampul takarsanız muyaneden geçebilirsiniz.

 19. selçuk

  7 Aralık 2019 Cumartesi - 23:22

  teşekkürler emre bey, benim orjinal afl farlarım bi-xenon diye geçiyor ben bu farların farkından çok anlamam ama satıcı, bu farlar xenon ampul değil demişti içinde h7 sarı ampul var demişti. Ben az çok elektronikten anlarım afl tesisat şemasını bulup inceledim afl tesisat şemasında ağırlık ölçen bir cihaz vs görünmüyor dolayısı ile afl beyni ve afl farlardaki hiç bir pin böyle bir cihaza bağlı görünmüyor. ya bu sensörler yok yada var yazılımla afl özelliği açılınca heralde ana beyine bağlı olan bu sensörler afl beynine giden ana data hattından bi şekilde bu bilgiyi gönderiyor ama farazi konuşuyorum şu an. Yetkili bayilerde fabrikasyon olarak da bu donanım alınabiliyor du tek bilemediğim konu, bayi de tam cevap veremedi, kendileri opsiyonel donanım olarak satıyorsa sıfır araçlarda, muayeneden geçmemesi komik olur, inşallah yaptırdık bişey pişman olmam yoksa afl donanımlı corsa almış olanlar kim bilir kaç kişidir..bu arada önceki mesajımda da yazmıştım farlarım bi-xenon afl far (yanlış söylemedilerse) ve içinde dediğim gibi h7 sarı ampul var. heralde sonuç olarak son cümlenize göre muayeneden geçer. Bu arada arabayı karanlıkta farları yakınca birden mercek ayar yapıyor. eğim için gerekli ayar bu sayede mi yapılıyor onu da bilmiyorum, valla far iyi avantajı kullanımı güzel ama çok karışık geliyor bu terimler ve farkları benzerlikleri :S neyse artık 2-3 haftaya muayeneye gidince göreceğiz, son olarak tekrar teşekkürler

 20. m.ali

  3 Şubat 2020 Pazartesi - 13:26

  slmlar benim honda civic aracım var aracım ile 2018 yılında muayeneye girdim ancak hafif kusur olarak muayeneden geçtim ancak geçen hafta muayeneye gittiğimde aracımın zenon farları mavi yandığı gerekçesiyle ağır kusur sayıldı ben kendilerine aracımın orjinal olduğunu fabrika çıkış zenon farları takılı olduğunu söylememe rağmen ısrarla mavi yandığını söylediler. Benim öğrenmek istediğim orjinal zenon farlar zamanla renk değiştirir mi? renk değiştirirse bu ağır kusur sayılır mı? ayrıca aracım 2016 modeldir. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Emre Yılmaz

   3 Şubat 2020 Pazartesi - 21:24

   Merhaba Ali Bey, yüksek yoğunluklu deşarj lambalarda zamana bağlı renk kayması oluşabilir. Xenon ampulleri uzun süreli kullanıldığında renk sıcaklıkları yani kelvin değeri yükselebilir. Renk sıcaklığının yükselmesi ışığın beyaz ve mavimsi beyaza doğru dönmesine sebep olur. Bu durumda aracınıza “Kısa huzmeli far: yanlış renk” başlığıyla ağır kusur verilebilir.

 21. m.ali

  5 Şubat 2020 Çarşamba - 14:14

  emre bey ben bu konu ile ilgili olarak honda bayisi ile görüştüm kendileri farlarda bir sorun olmadığını söylediler bende tüketici hakem heyetine başvurdum acaba başvurum olumlu sonuçlanır mı? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

  • Emre Yılmaz

   5 Şubat 2020 Çarşamba - 16:20

   Merhaba Ali Bey, bayi ışık rengini ölçtü mü? Aracın orjinal xenon farları kaç kelvin renk sıcaklığında ışık veriyor öğrendiniz mi? Öncelikle ışık rengi ölçülmeli, TÜVTÜRK’ten uygun renk sıcaklığı aralığı öğrenilmeli. Ankara’daysanız ışık rengi ölçümü için sizi bir yere yönlendirebilirim. Aracınız belirtilen sınırlar dahilindeyse muayeneden geçmelidir. Değilse far ampullerini yenileriyle değiştirmeniz gerekir. Tüketici hakem heyetinin bir çözüm üretebileceğini sanmıyorum.

 22. m.ali

  6 Şubat 2020 Perşembe - 08:30

  Emre Bey bayi sadece xenon farları sökerek orjinal olup olmadığına bakmadı okadar istanbul anadolu yakasında oturmaktayım. Eğer bu taraflarda yönlendirebileceğiniz biryer var ise oraya yönlendirebilirsiniz.

 23. Koray

  28 Şubat 2020 Cuma - 17:09

  H4 muayne den geçiyorum simsek

 24. Hüseyin Tepeli

  14 Mayıs 2020 Perşembe - 17:17

  Aracımda kayar bagaj led muyaneden geçmedi bagaj altinda olmasına ragmen. Aracın muyaneden geçmesi veya kalması muyane yapan kişinin iyi niyetine kelmış. aracı geçirmiyeceşse geçirmez tekrar itiraz etsende sonuç alamassın. Çünkü belli şekilde araç geçirmemesi lazım gelir. Mesela hep düzgün araçlar şansına o kişiye gelse belli sayıda araç bırakır ortalamayı yapması gerek sisteme uyması gerek.

 25. eray

  1 Temmuz 2020 Çarşamba - 13:11

  benım aracta audı a3 ben taktırdım led şimşek etkili beyaz ledleri çok memnunum herhangi bir sorun olmadı şimdiye kadar ayrıca ekranda arıza vermiyor.

 26. Orhan

  2 Temmuz 2020 Perşembe - 11:46

  Kayan led isik taktırmak istiyorum sinyal olandan. Muayeneden geçer mi?

  • Emre Yılmaz

   2 Temmuz 2020 Perşembe - 21:09

   Merhaba, aracınız muayenede Sinyal lambaları/Sürüş yön lambaları sınıfında ağır kusur alabilir.

 27. burak

  24 Temmuz 2020 Cuma - 10:45

  merhabalar hocam aracım ford ranger yükseltme kiti mevcut fakat süspansiyonlar orjinal sadece takozla yükseltilmiş muayenesi var yarın birde lastikler offroad lastikleri büyük arka tamponda çeki demiri mevcut ruhsata işli ve farlarda led var muayeneden bu şeklde geçeceğini umuyorum herşey yasal siz ne dersiniz cevap verirseniz sevinirim

 28. yakup said aydoğan

  28 Temmuz 2020 Salı - 12:01

  merhaba aracımda apexi h7 led xenon takımı var uzunlarda kısalarda sislerde muayeneden geçer mi

 29. Şükrü öz

  29 Temmuz 2020 Çarşamba - 08:27

  MEERHABA ARACIMDA LED FAR TAKILI VE BAYRAMDAN SNRA MUAYENEYE GİDECEĞİM 2019 DA BU FARLAR MUAYENEDEN GEÇİYORDU FAKAT 2020 DE KURALLAR DEĞİŞTİ ARTIK GEÇMİYOR DİYORLAR VE BENDE KESİN BİLGİ ALIP ÖYLE MUAYENEYE GİTMEK İSTİYORUM. EĞER DOĞRUYSA NORMAL FARLARINI TAKTIRIP ÖYLE GİDEYİM SİZDEN CVP BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER.

 30. Emre Horoz

  30 Aralık 2020 Çarşamba - 12:52

  Merhabalar, Ben aracımda ön farı tamamen değiştirmek istiyor. Sadece içindeki lambayı değil. Tam emin değilim ama snowwhite led ampüller var. Yeni taktığım orjinal olmayan farla ilgili muayende sorun yaşar mıyım.

  • Emre Yılmaz

   31 Aralık 2020 Perşembe - 15:05

   Merhaba Emre Bey, satın alacağınız far donanımı aracınız ile uyumluysa, işlevleri sorunsuz çalışıyorsa, ışık rengi doğruysa ve uygun ışık dağılımını sağlıyorsa muayeneden geçecektir.

 31. Yasin

  14 Ocak 2021 Perşembe - 22:44

  Merhaba ben ford focus mk1 için kısalar için h7 led ampül almak takmak istiyorum arkası kısa olandan bunun araca herhangi bir zararı varmıdır.Birde bunların ömrü maksimum ne kadar olacaktır.Gece yolculuğu yapan birisi değilim.Ön farların üzerindekiler sarı beyaz daha iyi ışıtır diye düşündüğüm için şimdiden teşekkür ederim.

  • Emre Yılmaz

   15 Ocak 2021 Cuma - 22:31

   Merhaba Yasin Bey, bilindik markaları tercih ettiğinizde aracınıza herhangi bir zararı olmayacaktır. Ömrü konusunda net bir yargıda bulunmak mümkün değil. Kaliteli ürünleri tercih ettiğinizde 10 yıla kadar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. En çok satan LED far ampülleri için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

   https://www.aydinlatma.org/en-iyi-led-far-ampulu-hangisidir.html

 32. sadık

  19 Şubat 2021 Cuma - 18:03

  mrb geri vites lambası beyaz led muayeneden gecer mi

 33. serhat kızılkaya

  1 Nisan 2021 Perşembe - 14:12

  sayın emre bey aracımda kısa uzun sislerde ve plaka aydınlatmaları komple led olmakta yalnız arıza ışığı yakıyor ekranda bu şekilde muayendeden geçebilirmiyim . yanmayan bi lamba yok ama arıza ışığı yakıyor ledler bu şekilde geçermi.

  • Emre Yılmaz

   24 Nisan 2021 Cumartesi - 10:18

   Merhaba Serhat Bey, bahsettiğiniz gibi aracınızdaki tüm ışıklı donanımlar çalışıyorsa aracınız muayeneden geçecektir.

 34. evren

  11 Nisan 2021 Pazar - 18:38

  mazda lantisin ön farlarını modifiye tamponla birlikte mazda 323 hb’nin ki gibi farları kapaklı yapmak istiyorum ve başka bir markanın kapaklı orjinal led farını takarsam ruhsata işlenmeye gerek varmı, muayeneden geçermi.

  • Emre Yılmaz

   16 Nisan 2021 Cuma - 17:13

   Merhaba Evren Bey, belirttiğiniz şekilde bir değişiklik yaptığınızda aracınız muayenede ağır kusur alacaktır.

 35. Halil

  29 Nisan 2021 Perşembe - 21:31

  Merhaba her farda 2 tane Mercek takılı bunların yönleri ayarlanır gibi değil aracım uzun zamandır yatıyor ve toparlayıp muayne yaptırmak istedik araba gezt bir model oldugu için parça üretimi durdurulmuştur Muayneden Far nedeni ile geçmezse ne yapılması gerekmektedir yedek parça yok sıfır motor tamiri yapıldı ama far ile alakalı hiç bir parça mevcut değil Peugeot 607

  • Emre Yılmaz

   7 Mayıs 2021 Cuma - 15:23

   Merhaba Halil Bey, farları orjinaline uygun şekilde tadilat yaptırmanız gerekir.

 36. H.şiyan

  10 Mayıs 2021 Pazartesi - 16:10

  Merhaba Emre Bey benim aracımda gündüz led farlarından biri yanmıyor bundan kaynaklı muayene istasyonunda sorun yaşarmıyım acaba , teşekkür ederim

  • Emre Yılmaz

   10 Mayıs 2021 Pazartesi - 23:01

   Merhaba Özgür Bey, aracınız “Ön Park lamba(ları): bazıları yanmıyor -> Ağır Kusur” gerekçesiyle muayeneden kalabilir. Muayene öncesinde gündüz farınızı tamir ettirmenizi öneririm. LED gündüz farlarının nasıl tamir edildiğiyle ilgili aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   https://www.aydinlatma.org/led-gunduz-fari-tamiri-nasil-yapilir.html

 37. kahraman

  24 Mayıs 2021 Pazartesi - 11:13

  Merhaba Emre Bey,
  2017 megane 4 aracmın sol taraf C gündüz ledinin üst kısmı yanıyor,alt kısmı yanmıyor. Muayeneden geçer mi ?

  • Emre Yılmaz

   26 Mayıs 2021 Çarşamba - 17:12

   Merhaba Kahraman Bey, kesin olmamakla birlikte aracınızın muayeneden geçeceğini söyleyebilirim.

 38. sercan öztür

  13 Haziran 2021 Pazar - 22:03

  iyi günler aracımda kısa farlar led far uzun farlar ise orjinal sarı muayenede 2si farklı renk olduğu için sorun yaşarmıyım

  • Emre Yılmaz

   15 Haziran 2021 Salı - 10:39

   Merhaba Sercan Bey, uzun ve kısa farlar arasındaki renk farkı önemsenmiyor.

 39. ismail

  21 Haziran 2021 Pazartesi - 16:23

  Merhaba farlara kısa uzun mavi led taktım muğayeneden geçermi

  • Emre Yılmaz

   1 Temmuz 2021 Perşembe - 09:58

   Merhaba, aracınız “Kısa huzmeli far: yanlış renk” ve “Uzun huzmeli far: yanlış renk” gerekçeleriyle ağır kusurla muayene tekrarına gönderilecektir.

 40. sedat

  8 Eylül 2021 Çarşamba - 17:13

  Selamın aleyküm megan 2016 aracın var gündüz led bir tanesi söndü vizden gecermi tesekkurler

  • Emre Yılmaz

   14 Eylül 2021 Salı - 10:30

   Merhaba Sedat Bey, aracınız “Ön Park lamba(ları): bazıları yanmıyor” açıklamasıyla ağır kusur alarak muayene tekrarına çağırılması gerekir. Bazı durumlarda teknisyen bu kontrolü ihmal edip aracınızı muayeneden geçirebilir.

 41. murat

  4 Ekim 2021 Pazartesi - 17:37

  merhaba, sorular arasında bulamadım. orjinal far içine sonradan mercek modülü takılmış led far ile kullanıyorum. muayenede mercek sonradan takıldığı için sorun teşkil eder mi ? forumlarda kimi geçmiş kimi kalmış olarak okudum ama kesin bilgi bulamadım
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Emre Yılmaz

   6 Ekim 2021 Çarşamba - 10:26

   Merhaba Murat Bey, aracınızda LED far olduğundan muayeneden geçmesi gerekir. Bazı durumlarda muayene teknisyenleri Xenon far ampulü varmış gibi ağır kusur işaretleyebilir. Bu durumda aracınızda Xenon far ampulü olmadığını belirterek itiraz ederseniz aracınız muayeneden geçecektir. Cevabımda mercek modülünün kusursuz bir şekilde monte edildiğini varsayıyorum.

 42. mehmet

  8 Kasım 2021 Pazartesi - 08:59

  selam 2017 model Toyata Auris aracım bulunmakta. Halojen ampul var aracta.Sonradan takılan led teknolosinde 2019 tarihindeki yazınıza istinaden gelişme oldumu.Yani derli toplu ısık demeti elde edebiliyormuyuz. Şunu belirmek isterim. Aracım farları Mercek.

  • Emre Yılmaz

   17 Kasım 2021 Çarşamba - 14:25

   Merhaba Mehmet Bey, yazıda bahsedilen ışık dağılımı ile ilgili sorunlar reflektörlü fara sahip araçlar için geçerlidir. Aracınızda mercekli farlar olduğunu belirtmişsiniz. Bu durumda ışığın yola yönlendirilmesiyle ilgili bir problem yaşamayacağınızı umuyorum.

 43. Osman Torun

  2 Aralık 2021 Perşembe - 17:29

  Endişem vardı muayeneden geçemeyeceğim diye. Muayene sırası beklerken yazınızı okudum. Rahatladım. Biraz önce muayeneden geçtim dediğiniz gibi hafif kusurla. Teşekkürler 🙂

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir