KERNEL Marka LED Lamba İçin Toplatma Kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KERNEL Marka 6W E27 Başlıklı Kendinden Balastlı LED Lamba’nın elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması, temel emniyet gerekliliklerini karşılamadığı gerekçesi ile toplatılmasına karar verdi.

KERNEL Marka LED Lamba İçin Toplatma Kararı
07.09.2018
286
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KERNEL Marka 6W E27 Başlıklı Kendinden Balastlı LED Lamba‘nın elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması, temel emniyet gerekliliklerini karşılamadığı gerekçesi ile toplatılmasına karar verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptığı duyuruda, çevre güvenliğini tehdit eden 29 ürün için toplatma kararı aldığını açıkladı. Tehlikeli ürünlerin, yüzde 72‘sinin ithal olduğu belirtildi.

Listede yer alan ürünlerin 2‘sinin LED aydınlatma ürünü olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın açıkladığı 16 maddelik destek ve önlem paketinde yer alan, “Haksız Rekabetin Önüne Geçilmesi” hedefi doğrultusunda can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ithal ürünlerin denetimleri hızlandırıldı.

Bu amaç doğrultusunda, özellikle ithal ürünlere yönelik sıkı denetimler yapıldı ve bu denetimler neticesinde 29 ürün için toplatma kararı alındı.

KERNEL Marka 6W E27 Başlıklı Kendinden Balastlı LED Lamba‘nın güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle toplatılmasına karar verildi. KERNEL marka LED lambanın “Sağlıklı Aydınlatma” sloganıyla satıldığı ortaya çıktı.

Benar Markalı, RS-SE 006 Model Ledli Yılbaşı Işığı da aynı gerekçeyle yasaklı ürünler listesinde yer aldı.

Listenin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bakanlık tarafından; “Özellikle Uzak Doğudan gelen ve güvenlik açısından tehdit oluşturmasının yanı sıra, yerli üreticilerimize karşı haksız rekabete neden olan ithal ürünlere yönelik sıkı denetimler sonucunda tespit edilen güvensiz ürünlerin piyasadan toplatılmasına yönelik çalışmalar hız kesmeden devam edecektir. ” açıklamasına yer verildi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.