İş İlanları
16 Ocak 2021 Cumartesi

En İyi LED Far Ampulü Hangisidir?

LED far ampulleri, Halojen ve Xenon ampullere göre daha gelişmiş teknolojik altyapıya sahiptir. LED teknolojisi daha az enerji tüketimiyle daha yüksek ışık üretilmesini mümkün hale getirir. LED’lerin anında tam parlaklığa ulaşması yüksek selektör performansı elde edilmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle LED far ampulleri, şimşek LED, şimşek etkili LED ya da LED Xenon olarak da bilinmektedir.

9 Aralık 2020 Çarşamba - 06:45

LED farlar ve LED far ampulleri, modern otomobillerin vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. LED far ampulleri, Halojen ve Xenon ampullere göre daha gelişmiş teknolojik altyapıya sahiptir. LED teknolojisi daha az enerji tüketimiyle daha yüksek ışık üretilmesini mümkün hale getirir. LED’lerin anında tam parlaklığa ulaşması yüksek selektör performansı elde edilmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle LED far ampulleri, şimşek LED, şimşek etkili LED ya da LED Xenon olarak da bilinmektedir.

LED far ampulü alırken temel olarak 5 noktaya dikkat etmek gerekir; ampul tipi, parlaklığı, ışık dağılımı, renk sıcaklığı ve ömrü.

Otomobil farları, standart tipte ampullerle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede farklı üreticilere ait ampuller, fara kolaylıkla monte edilebilir. Far içerisinde genellikle kısa ve uzun farlar için ayrı ampuller bulunsa da bazı araçlarda tek bir ampul ile hem kısa hem de uzun far işlevi yerine getirilmektedir. H1, H3, H4, H7, H11, 9005 (HB3) ve 9006 (HB4) en yaygın far ampul tipleridir. Araca uygun far ampul tipini öğrenmek için üretici kılavuzunu kontrol etmek gerekir.

LED’ler teknolojisi gereği Halojen ve Xenon ampullere göre daha yüksek ışık verimine sahiptir. LED far ampulleri, Halojen ampullere göre 2 kattan daha fazla parlaklığa sahiptir. Bu da geceleri daha iyi aydınlatma ve daha iyi görüş mesafesi anlamına gelmektedir. Diğer bir taraftan piyasada bulunan ucuz LED kitleri, beklenen performansı veremeyebilir. Üreticiler, her bir ampul için lümen değerini verse de bu değer çoğunlukla gerçek değildir. Bu nedenle bilindik markalar tercih edilmeli ve tüketici yorumları mutlaka gözden geçirilmelidir.

LED ampullerde ışık noktasının yanlış olması, diğer sürücüler için tehlikeli olabilecek bir ışık dağılımına neden olabilir. Bu nedenle far ampulü üzerinde LED’lerin konumlandırılması son derece önemlidir. Yüksek kaliteli ampullerde LED çipleri, en uygun noktalarda konumlandırılmıştır. Bu sayede ışığın far reflektörü içerisinde uygun şekilde yansıması sağlanır.

Araç farlarında genellikle beyaz ışığı temsil eden 6000K-6500K aralığında renk sıcaklıkları tercih edilmektedir. Bu ampullerin 3000K, 4000K, 5000K gibi farklı seçenekleri de bulunmaktadır. Kelvin değeri küçüldükçe ışığın rengi sarıya, büyüdükçe beyaza doğru gitmektedir.

LED far ampullerinin ömrünün normal bir kullanımda 2-10 yıl arasında olması beklenir. Kalitesiz LED kitleri, yüksek sıcaklıktan ve titreşimlerden etkilenerek beklenenden daha kısa sürede arıza yapabilir.

En çok satan ve tüketici yorumlarına göre en iyi 5 LED far ampulü markası aşağıdaki gibidir.

1) Niken LED Far Ampulü
2) Photon Duo LED Far Ampulü
3) Gmax G9 LED Far Ampulü
4) Stark Night Gun Series LED Far Ampulü
5) Inwells LED Far Ampulü

Yukarıdaki liste internet alışveriş platformlarında satışı yapılan LED far ampullerinin satış sayısı ve değerlendirme puanına göre oluşturulmuştur. Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla bu markaların farklı ampul tipleri için yorumlarını okuyabilir, güncel fiyatına ulaşabilir ve anında sipariş verebilirsiniz.

https://ty.gl/oyuqfjj2d

Yukarıda listelenen ampul markaları ve diğer markalar hakkında deneyimlerinizi yorum bölümü aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için yine yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir