İş İlanları
29 Ocak 2022 Cumartesi

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturasını hesaplamak için elektrik tüketimini birim elektrik maliyetiyle çarpmak yeterlidir. Belirli bir tüketime kadar farklı, sonrasında farklı fiyatın uygulandığı kademeli tarife sisteminde daha karmaşık bir hesaplama yapmak gerekir.

6 Ocak 2022 Perşembe - 23:25

Elektrik faturasını hesaplamak için elektrik tüketimini birim elektrik maliyetiyle çarpmak yeterlidir. Belirli bir tüketime kadar farklı, sonrasında farklı fiyatın uygulandığı kademeli tarife sisteminde daha karmaşık bir hesaplama yapmak gerekir.

Elektrik tüketimi, bir enerji birimi olan kilowatt saat (kWh) ile ifade edilir. Elektrik tüketimi, elektrik sayacı üzerinde okunan son değerle ilk değer arasındaki farktır. Bir önceki faturadaki tüketime bakarak sonraki aylar için öngörüde bulunmak da mümkündür.

Elektrik maliyeti, elektrik piyasalarının düzenlenmesinden sorumlu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Tüketiciye yansıyan elektrik fiyatına etki eden ek bedel ve vergiler de aynı kurum tarafından düzenlenir. Elektrik üretiminde kullanılan enerji kaynaklarında dışa bağımlı olmamız nedeniyle döviz kurları, elektrik maliyeti üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ülkemizde 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Verimlilik Odaklı Kademeli Tarife adı verilen yeni uygulamaya geçiş yapılmıştır. Bu uygulama kapsamında tüketim miktarı aylık 150 kWh’e kadar olan aboneler için daha düşük, 150 kWh’ten fazla olan aboneler için daha yüksek fiyat yansıtılmaktadır. Uygulamada tüketim miktarı ne kadar olursa olsun ilk 150 kWh tüketim için düşük fiyattan hesaplama yapılmaktadır. Kalan tüketim miktarı için yüksek fiyat uygulanmaktadır.

Örneğin; aylık 200 kWh tüketime sahip bir abonenin faturası hesaplanırken 150 kWh tüketim için ilk kademeden, kalan 50 kWh tüketim için ikinci kademeden hesaplama yapılır. İki tutar toplanarak fatura tutarı bulunur.

Elektrik faturası hesaplama aracı yardımıyla elektrik faturanızın ne kadar geleceğini kolayca hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracının en üstündeki alanda tüketim miktarı bölümüne kWh cinsinden toplam tüketiminizi yazmanız yeterlidir. Hesaplama, herhangi bir butona basmadan otomatik olarak yapılacaktır.

Mesken abonelerine uygulanan kademeler ve maliyetleri önceden tanımlanmıştır. Bu maliyetler elektrikteki fiyat değişimlerine göre belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bu nedenle elektrik maliyeti tablosu altındaki değerleri değiştirmenize gerek yoktur. Eğer bulunduğunuz bölgede farklı bir tarife uygulanıyorsa bu maliyetleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Fatura tutarı bölümünde en alt satırda toplam fatura tutarı görünecektir. Bu tutara tüm ek bedel ve vergiler dahildir.

12 Yorum

 1. Cengiz Batı

  7 Ocak 2022 Cuma - 15:09

  Kaç gündür doğru hesaplama yapan bir yer arıyorum. Sonunda buldum. Diğer siteler hala eski sisteme göre hesap yapıyor. Bir tek burada kademeli tarife hesabı bulunuyor. Sayenizde önümüzdeki ay ne kadar fatura geleceğini biliyorum. Elinize sağlık arkadaşlar…

  • Emre Yılmaz

   7 Ocak 2022 Cuma - 15:11

   Merhaba Cengiz Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Mustafa SUCU

  11 Ocak 2022 Salı - 16:42

  Merhaba 3028 kwh olarak gosterııyor ve 3781 odeme diyor yukarıdaa hesapladığımda 6134 tl cıkıyor nerede yanlış yapıyorum teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   11 Ocak 2022 Salı - 19:11

   Merhaba Mustafa Bey, bu ayki faturanın bir kısmı eski tarifeden bir kısmı yeni tarifeden hesaplandı. Bu yüzden fatura tutarınız burada hesapladığınızdan daha düşük oldu. Önümüzdeki ay tüketiminiz aynı kalırsa burada hesapladığınız tutarda fatura çıkacaktır.

 3. Derya

  12 Ocak 2022 Çarşamba - 12:37

  Merhaba 166 kwh hesaplayinca 238 TL tutuyor KDV btv dahil mi fiyat yoksa haricy toplam tutarmi? Teşekkürler şimdiden cevabınız için iyi günler dilerim.

  • Emre Yılmaz

   13 Ocak 2022 Perşembe - 15:23

   Merhaba Derya Hanım, hesaplama sonucunda görünen tutara tüm vergiler dahildir.

 4. Serap

  17 Ocak 2022 Pazartesi - 15:33

  Yalnış hesaplama yapıyorsunuz. Sadece aktif enerji bedelidir bu tutar insanları yanıltmayınız. Dağıtım bedeli (0,3294 x kWh ) + elektrik tüketim vergisi ( enerji bedelinin %5 i ) + enerji fonu ( enerji bedelinin %0.7 si ). Tüm bedellerin %18 alınarak kdv bulunur ve vergiler + dağıtım bedeli + aktif enerji bedeli toplanıp fatura çıkartılır.

  • Emre Yılmaz

   17 Ocak 2022 Pazartesi - 20:02

   Merhaba Serap Hanım, EPDK’nın 31 Aralık 2021 tarihli açıklaması aşağıdaki gibidir.

   “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacaktır.”

   Açıklamada belirtildiği gibi bu fiyatlar tüm vergiler dahil nihai fiyatlardır. Hesaplama aracında önceden tanımlanmış birim elektrik maliyetleri doğrudur.

 5. Defne

  22 Ocak 2022 Cumartesi - 04:06

  Kwh yazmiyor faturada. Ya da ben bulamadım. Nerde yaziyor bu kwh tam olarak, o kadar baktım

  • Emre Yılmaz

   22 Ocak 2022 Cumartesi - 12:20

   Merhaba Defne Hanım, faturanızda Tek Zaman (Endeks) satırına bakın, burada ilk ve son okuma değerleri bulunmaktadır. En son sütunda aradaki fark yazmaktadır. Bu fark toplam elektrik tüketimizi (kWh) göstermektedir.

 6. Yaşar

  26 Ocak 2022 Çarşamba - 00:01

  Merhaba ben aylık yaklaşık 400 ile 450 Kwh arası enerji tüketiyorum 400 KWh üzerinden hesapladığım da 720 tl hesap çıkıyor hesabım
  acaba doğru mu?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir