DALI Nedir?

DALI’nin açılımı Digital Addressable Lighting Interface’dir ve Türkçe’de Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü anlamına gelmektedir. DALI, aydınlatma sistemleri için iki yönlü veri iletişimi sağlayan dijital teknolojidir. DALI, özellikle ticari yapılarda yaygın kullanılan bir otomasyon sistemidir.

DALI Nedir?
18.07.2020
5.356
A+
A-

DALI‘nin açılımı Digital Addressable Lighting Interface‘dir ve Türkçe’de Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü anlamına gelmektedir. DALI, aydınlatma sistemleri için iki yönlü veri iletişimi sağlayan dijital teknolojidir. DALI, özellikle ticari yapılarda yaygın kullanılan bir otomasyon sistemidir.

DALI standardı sayesinde, farklı üreticiler tarafından üretilmiş balastlar, sürücüler, kontrol üniteleri, aydınlatma armatürleri, acil aydınlatma armatürleri gibi sistemler tek bir kontrol sistemi ile yönetilebilir hale gelmektedir.

DALI teknolojisi için uluslararası standart IEC 62386‘dir ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından çok parçalı olarak yayınlanmaktadır. İngilizce dildeki standartlar IEC web sitesinden satın alınabilir ve çevrimiçi olarak indirilebilir.

DALI sisteminde, tıpkı bir bilgisayar ağında olduğu gibi merkezden bir mesaj gönderilir ve bu mesajlar adresler vasıtasıyla her bir birim tarafından alınır.

DALI sisteminde veri hattı standart 1.5mm2 çapında ikili kablo ile yapılır. Polarite önemli değildir. DALI gücü ve veri aynı çift kablo üzerinden taşınır. Bir subnette 300 metreye kadar kablolama yapılabilir. Bir subnet üzerinde maksimum 64 cihaz kontrol edilebilir. Hub/router/gateway yardımıyla 64’den fazla cihaz kontrolü için DALI alt ağları yaratılabilir.

DALI lisanslı bir markadır ve ürün üzerinde DALI logosunun kullanılması için üyelik sistemi getirilmiştir. Üyeler, DALI uyumlu ürünleri üzerinde DALI logosu kullanabilmek için test yaptırmalı veya test donanımını edinerek testleri kendi bünyesinde gerçekleştirmelidir.

Bir LED aydınlatma armatüründe DALI uyumlu LED sürücü kullanıldığında, o armatür artık DALI sistemiyle sorunsuz bir şekilde çalışabilir. DALI veri yoluyla aldığı açma, kapama ve loşlaştırma gibi komutları yerine getirebilir.

DALI, maliyet etkin, basit, enerji tasarruflu ve gelecek teknolojilere uyumlu bir aydınlatma sistemi sunuyor. Kurulumu kolay ve esnektir. Zaman ve kaynaklardan tasarruf sağlar. Kontrol ve izleme sistemleri ile bakımı kolaydır, kullanıcı konforu ön plandadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Tolga ALVER dedi ki:

    Dünya Aydınlatma sektörü DALI-2 yi konuşurken biz halen DALI nedir diye açıklama yapıyoruz.

  2. Tolga ALVER dedi ki:

    Emre bey sizden DALI ve DALI-2 arasındaki farkı anlatan bir makale bekliyoruz.