İş İlanları
21 Ocak 2020 Salı

Çok Satılan 10 LED Lamba İncelemesi

Yapı, teknoloji marketlerinde ve internet mağazalarında en çok satılan 10 LED lambayı sizler için inceliyoruz. Evinize LED lamba alırken bu inceme sonuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

29 Mart 2017 Çarşamba, 16:22

Yapı, teknoloji marketlerinde ve internet mağazalarında en çok satılan 10 LED lambayı sizler için inceliyoruz. Evinize LED lamba alırken bu inceme sonuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

İncelemede Ecolite, EGLO, GE, Glow Worm, Lamptime, Megaman, OSRAM, Philips, Vestel ve Vitoone markalarının 7-12W güç aralığındaki LED lambaları mercek altına alındı.

Dilerseniz test sırasında neler yaşandı, hangi ürün hangi özelliği ile ön plana çıkıyor puan sırasına göre değerlendirelim.

Philips CorePro LED Lamba aldığı 9,6 puanla test sonucunda birinci sıraya yerleşti. Philips’in LED lambası lm/W verimliliğiyle yani watt başına verdiği ışık ile öne çıkıyor. Soğutmada da iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

GE Bright Stik LED Lamba ise testi 8,7 puanla ikinci sırada tamamlıyor. Farklı tasarımıyla dikkat çeken bu LED lamba için tüketiciler ısındığında parlaklığın önemli miktarda azaldığını söylüyor. Bu da termal yönetimin iyi yapılamadığı anlamına geliyor. Yaptığımız test de bu iddiayı doğruluyor.

Migros mağazalarında satılan GLOW WORM LED Lamba, 8,4 puanla testi üçüncü sırada tamamlıyor. Bu başarının arkasında alüminyum soğutucu gövdenin sağladığı etkin soğutma performansı var.

EGLO LED Lamba testimizde 7,2 puan alıyor. Bu ürün de soğutma konusunda iyi performans gösteremiyor. Ancak sunduğu 5 yıl garanti, tüketiciye güven veriyor.

Lamptime LED Lamba, internette adından sıkça söz ettirilen F/P ürünü olduğu iddia edilen bir ürün olarak karşımıza çıktı. Ancak ürün içerisindeki LED paketlerine lehimleme sırasında zarar verildiği dikkatlerimizden kaçmadı. Lamptime, testimizden 6,9 puan alıyor.

Megaman LED Lamba aldığı 6,7 puan ile ortalama bir LED lamba olarak değerlendirilebilir. Soğutma konusunda biraz daha çalışması gerekiyor.

OSRAM LED Lamba lm/w etkinliğiyle öne çıksa da soğutma konusunda başarılı bir performans gösteremiyor. Test sırasında gövde sıcaklığı 100°C’yi aşarak rekor kırıyor. Bu ürünün kullanım ömrünü olumsuz etkileyebilir bu sebeple testimizden 6,4 puan alıyor.

Vitoone LED Lamba, havalı bir kutu, “Globus Premium Series – Gen-2” gibi havalı bir isimle satılsa da testimizden 4,4 puan alarak sınıfta kalıyor.

Vestel LED Lamba, 61 lm/W etkinlik faktörüyle testimizde watt başına en az ışık veren LED lamba olarak karşımıza çıkıyor. İncelememize gelen yorumlar, lambanın eski seri, ilk ithal edilen lamba olduğunu belirtiyor. Ancak bu durum, lambanın hala Vestel LED Aydınlatma bayilerinde yüksek fiyata satıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Testimizde aldığı puan ise 3,9 seviyesinde.

Ecolite LED Lamba‘nın testi sırasında ilginç birşey yaşandı. 25.000 saat ömürlü lamba, daha 25 dakika bile dolmadan arızalandı. Hal böyle olunca test yapılamadı ve 0 puanla sonuncu sırada yer aldı. Bu arada belirtmekte fayda var, arızalanan ürün Bauhaus’a kolayca iade edildi.

Ürün bilgileri, etiket değerleri, satınalma bilgileri, ölçüm sonuçları ve değerlendirme puanları için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz. Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

LED-Ampul-Karsilastirmasi

Özetle; CorePro, Bright Stik ve GW-B702 LED lambalar testimizde ilk üçte yer alıyor. Evinize LED lamba alırken bu ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Teknoloji ne getirir bilinmez, ancak yeni lambalar çıktıkça, bu ürünlere inceleme bölümümüzde yer vereceğiz. Siz de incelenmesini istediğiniz ürünleri, yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

11 Yorum

 1. Avatar

  Gökhan Cenk Akyol

  23 Ocak 2017 - 07:45

  Merhaba, Vestel’in 2015’te sattığı lambayı incelemişsiniz sanırım. Son 1 yıldır yeni bir modelleri var, 9w 810lm sanırım. Migros’larda var. Led grubu ürünler verimlilik açısından her sene yenileniyor. Bu sebeple diğer markaların son model ürünleri ile Vestel’in eski ürününü karşılaştırmak biraz adaletsiz olmuş.

 2. Avatar

  emre

  24 Ocak 2017 - 12:41

  Nex nexstar led ampul ,diall led ampul , cata led ampul,horoz led ampul

  • Avatar

   metin

   7 Şubat 2017 - 15:40

   bim powerkey,hakmar birlux,a101 inflame-orbus bunlarda incelenebilir.zincir mağazalarda….

 3. Avatar

  Birkan

  9 Mart 2017 - 12:31

  Merhaba,
  Öncelikle piyasada en çok satılan LED ampullerin testinde vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.
  LED teknolojisi sürekli yenilendiği için ve bildiğiniz üzere büyük markalarda dahil ürünlerin %98’i Cinde belirli fabrikalara fason ürettirilmektedir, burada firmalar dönem dönem karlılık ve piyasadaki talep koşullarına göre ampullerindeki kullanılacak teknolojilerde dönem dönem değişiklik yapmaktadırlar bu sebeple bu tarz testleri belirli periyotlarla tekrarlamanızda fayda olacağını düşünüyorum. Burada sadece bundan sonraki testlerde aynı lumendeki ürünlerin karşılaştırılmasının tercih aşamasında daha faydalı olacağını düşünüyorum.
  İyi çalışmalar dilerim.

 4. Avatar

  metin

  29 Mart 2017 - 10:31

  Philips CorePro LED Lamba ile Philips Essential Led Lamba arsındaki farkı öğrenebilirmiyim?Şu an heryerde genelde essential satılıyor.

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   29 Mart 2017 - 16:17

   Merhaba,

   CorePro serisi ile Essential serisi arasındaki farkı anlatan bir yazı hazırladım. Yarın sabah itibariyle yayında olacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

   https://www.aydinlatma.org/philipsin-essential-corepro-serisi-led-lambalari-arasindaki-fark-nedir.html

   İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

   • Avatar

    metin

    31 Mart 2017 - 11:28

    Emre Bey çok teşekkür ederim.Gerçekten bir soru sordum ve cevap aldım ya artık gam yemem.(normal bir cevap değil bir inceleme yazısı).İlginiz ve alakanız için teşekkürler.

 5. Avatar

  Ismail Yılmaz

  30 Mart 2017 - 11:05

  Öncelikle yaptığınız incelemeden dolayı teşekkür ederim. Değerlendirme kriterlerinizde aydınlatma açısınada yer vermeniz faydalı olacaktır. Ayrıca pf değerininde en önemli etkenler arasında olması gerekir düşüncesindeyim.

 6. Avatar

  emre

  11 Haziran 2018 - 20:38

  tekfen led ampul ile ilgili neden bilgi yok

 7. Avatar

  LEYLA BİLDİK

  3 Aralık 2019 - 11:07

  Migros marketten ikili beyaz led ampul aldım,kısa sürede neden olduğunu bilmediğim biri bozuldu yanmıyor,başka markalardan aldığım ve uzun süredir kullanıp bir sorun yaşamadım,GLW markanın bozulmasını bildirmek istedim bu markaya güvenmem için şikayetimin dikkate alınmasını rica ederim.

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   3 Aralık 2019 - 11:08

   Merhaba Leyla Hanım, yaşadığınız durum için üzgünüm. Deneyiminizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir