İş İlanları
24 Şubat 2020 Pazartesi

Bitki Yetiştiriciliğinde Hangi Renk Işık Ne İşe Yarar?

Yaygın olarak kullanılan bitki yetiştirme lambaları mavi ve kırmızı renkte ışık yaysa da bu lambalarda çok farklı renk kombinasyonları bulunmaktadır. Çünkü, her rengin bitki üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Peki bitki yetiştiriciliğinde hangi renk ışık ne işe yarar?

19 Ağustos 2019 Pazartesi - 07:15

Yaygın olarak kullanılan bitki yetiştirme lambaları mavi ve kırmızı renkte ışık yaysa da bu lambalarda çok farklı renk kombinasyonları bulunmaktadır. Çünkü, her rengin bitki üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır.

Işığın rengi ışığın dalga boyu ile belirlenir. Bitki yetiştiriciliğinde 380 nm‘den 840 nm‘ye kadar geniş bir aralıkta ışıklar kullanılmaktadır. Bu aralık ultraviyole ışıklardan koyu kırmızı ışıklara kadar uzanmaktadır. Peki bitki yetiştiriciliğinde hangi renk ışık ne işe yarar?

380 nm390 nm aralığına denk gelen ultraviyole ışıklar, bitkilerin çiçeklenmesine rehberlik eder.

400 nm410 nm aralığına denk gelen viyole mavi renkli ışıklar, bitkinin yeşil yaprak gelişimini destekler.

440 nm460 nm aralığına denk gelen mavi ışık, kök büyümesini ve yeşil yaprak büyümesini destekler.

585 nm595 nm aralığına denk gelen sarı ışık, besin içeriğini ve eser elementleri arttırarak tadı iyileştirir.

600 nm610 nm aralığına denk gelen turuncu ışık, kök ve yaprak kalitesini arttırır, meyvenin tadını iyileştirir.

660 nm670 nm aralığına denk gelen kırmızı ışık, bitkinin fotosentezini ve fotoperiyodunu destekler.

730 nm840 nm aralığına denk gelen koyu kırmızı ışık ise, bitkinin büyüme ve çiçeklenme performansını dolayısıyla verimi arttırır.

Yukarıda görüldüğü gibi, bitkinin büyüme hızını, meyvenin ve yaprağın tadını, rengini ve daha birçok özelliğini değiştirmek için bitki yetiştiricileri tarafından çok farklı renkte ışıklar kullanılmaktadır.

Eğer bir bitki yetiştirme ışığı tasarlamak istiyorsanız öncelik sıranızı belirleyerek yukarıdaki renklerden bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir