İş İlanları
18 Ekim 2021 Pazartesi

Bitki Yetiştiriciliğinde Hangi Renk Işık Ne İşe Yarar?

Yaygın olarak kullanılan bitki yetiştirme lambaları mavi ve kırmızı renkte ışık yaysa da bu lambalarda çok farklı renk kombinasyonları bulunmaktadır. Çünkü, her rengin bitki üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Peki bitki yetiştiriciliğinde hangi renk ışık ne işe yarar?

13 Ekim 2021 Çarşamba - 21:12

Yaygın olarak kullanılan bitki yetiştirme lambaları mavi ve kırmızı renkte ışık yaysa da bu lambalarda çok farklı renk kombinasyonları bulunmaktadır. Çünkü, her rengin bitki üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır.

Işığın rengi ışığın dalga boyu ile belirlenir. Bitki yetiştiriciliğinde 380 nm‘den 840 nm‘ye kadar geniş bir aralıkta ışıklar kullanılmaktadır. Bu aralık ultraviyole ışıklardan koyu kırmızı ışıklara kadar uzanmaktadır. Peki bitki yetiştiriciliğinde hangi renk ışık ne işe yarar?

380 nm390 nm aralığına denk gelen ultraviyole ışıklar, bitkilerin çiçeklenmesine rehberlik eder.

400 nm410 nm aralığına denk gelen viyole mavi renkli ışıklar, bitkinin yeşil yaprak gelişimini destekler.

440 nm460 nm aralığına denk gelen mavi ışık, kök büyümesini ve yeşil yaprak büyümesini destekler.

585 nm595 nm aralığına denk gelen sarı ışık, besin içeriğini ve eser elementleri arttırarak tadı iyileştirir.

600 nm610 nm aralığına denk gelen turuncu ışık, kök ve yaprak kalitesini arttırır, meyvenin tadını iyileştirir.

660 nm670 nm aralığına denk gelen kırmızı ışık, bitkinin fotosentezini ve fotoperiyodunu destekler.

730 nm840 nm aralığına denk gelen koyu kırmızı ışık ise, bitkinin büyüme ve çiçeklenme performansını dolayısıyla verimi arttırır.

Yukarıda görüldüğü gibi, bitkinin büyüme hızını, meyvenin ve yaprağın tadını, rengini ve daha birçok özelliğini değiştirmek için bitki yetiştiricileri tarafından çok farklı renkte ışıklar kullanılmaktadır.

Eğer bir bitki yetiştirme ışığı tasarlamak istiyorsanız öncelik sıranızı belirleyerek yukarıdaki renklerden bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

7 Yorum

 1. mikail

  30 Mart 2020 Pazartesi - 17:15

  homojen sarı led bitkilerde ne işe yarar?

  • Emre Yılmaz

   2 Nisan 2020 Perşembe - 15:15

   Merhaba, sarı renkli ışığın bitkiler üzerindeki etkisi yukarıdaki metinde anlatılmıştır.

 2. Murat Tüfekçi

  13 Haziran 2020 Cumartesi - 10:09

  meraba ben az ışık alan bi alanda bitki yetiştiriyorum ama bitkilerin kök ve gelişim için daha fazla ışığa ihtiyacı var bana bu konuda yardımcı olur musunuz led aydınlatmaları nereden alabilirim?

 3. Erkin

  14 Ocak 2021 Perşembe - 16:02

  RGB led ile günün farklı saatleri farklı ışıklar versem nasıl olur sizce?

  • Emre Yılmaz

   15 Ocak 2021 Cuma - 22:27

   Merhaba Erkin Bey, RGB LED’ler eğlence amaçlı tasarlanmıştır. Bu nedenle bitki yetiştirme maksatlı kullanımı pratikte uygun değildir. Eğer bütçeniz düşükse 3500 K renk sıcaklığına sahip beyaz LED’leri kullanmanızı öneririm.

 4. Ali

  2 Nisan 2021 Cuma - 13:49

  Merhaba emre bey,
  Evde bitki yetiştirmek için önereceğiniz, profesyonel Led lambaların, marka, model ürün kodu ve renkleri şeklinde bir bilgi verebilir misiniz, teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   6 Nisan 2021 Salı - 12:45

   Merhaba Ali Bey, evde bitki yetiştirmek için genellikle standart E27 duylu lambalar, şerit LED’ler ve küçük projektörler kullanılmaktadır. Ev kullanımı için önerebileceğim bitki yetiştirme ışıklarına aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

   http://zxro.com/HgB

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir