İş İlanları
29 Ocak 2022 Cumartesi

Aydınlatma Hesabı

Kullandığınız lambanın kaç lümen olduğunu ve aydınlatmak istediğiniz odanın genişliğini bize söyleyin, kaç tane lamba kullanmanız gerektiği hesaplayalım. Hesaplama aracıyla odada ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu hızlıca belirleyebilirsiniz. Aydınlatma hesabı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

18 Aralık 2019 Çarşamba - 07:27

Kullandığınız lambanın kaç lümen olduğunu ve aydınlatmak istediğiniz odanın genişliğini bize söyleyin, kaç tane lamba kullanmanız gerektiği hesaplayalım. Aydınlatma hesabı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Hesaplama aracıyla odada ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu hızlıca belirleyebilirsiniz. Sizden istenen bilgiler ışık çıktısı, alan genişliği, tavan yüksekliği ve bakım çarpanını girin ve uygulama türünü seçin. Hesaplama sonucunda kaç tane lamba yada armatür kullanmanız gerektiği hızlıca gösterilir.

Her alan için önerilen aydınlatma seviyesi faklıdır. Örneğin, evlerde 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli olurken ofislerde minimum 300 lüks aydınlatma seviyesi gereklidir. Aşağıdaki hesaplama aracında uygulama türünü ve istenilen minimum aydınlık düzeyini seçebilirsiniz. Seçim menüsünde aradığınız uygulama yoksa diğer seçeneğini işaretleyerek istediğiniz lüks seviyesini girebilirsiniz.

Işık çıktısı olarak istenen lümen değeri satın aldığınız lambanın broşüründe veya kutusunun üzerinde yazar. Alanın genişliğini ise eni ve boyunu çarparak bulabilirsiniz. Tavan yüksekliği ise lambanın kurulacağı alanın yerden yüksekliğini ifade eder.

Bakım çarpanı ise lambanın kullanımdan kaynaklı performans kaybını ve kirlenmesi sebebiyle ortaya çıkacak kayıpları ifade eder. Bu değer için varsayılan katsayı 0,8 olarak tanımlanmıştır. Bu değer hakkında bilginiz yoksa değiştirmeniz gerekmez.

Aydınlatma hesabı aracının geliştirmesi halen sürmektedir. Bu hesaplamayla elde edeceğiniz sonuçlar tavsiye niteliğindedir. Uygulama yapmadan önce ilgili simülasyon yazılımlarıyla projenizi doğrulamanız gereklidir.

Hesaplama aracıyla ilgili görüşlerinizi, önerilerinizi ve geri bildirimlerinizi yorum bölümü aracılığıyla bizlere gönderebilirsiniz.

Sitene Ekle:

Aydınlatma hesabı aracını internet sitenize eklemek için aşağıdaki HTML kodunu kullanabilirsiniz.

<iframe src="https://www.aydinlatma.org/sitene-ekle/aydinlatma-hesabi/" style="width: 640px; height: 750px; border: none;"></iframe>

24 Yorum

 1. Kürşat BULUT

  17 Aralık 2020 Perşembe - 22:04

  Öncelikle Hesaplama araciniz için çok teşekkür ederim boyle bir uygulama için çalışma yapmanız çok guzel inşâAllah dahada geliştirir hizmete sunarsınız bunu sabırsızlikla bekleyeceğim

  • Emre Yılmaz

   18 Aralık 2020 Cuma - 09:42

   Merhaba Kürşat Bey, yorumlarınız bizim için çok değerli. Eksik gördüğünüz noktaları bize bildirirseniz, sistemi önerileriniz doğrultusunda geliştireceğimizden emin olabilirsiniz.

 2. Ali Osman

  18 Ocak 2021 Pazartesi - 16:39

  Merhaba. Hesaplama aracını çok beğendim, oldukça pratik olmuş elinize sağlık.
  Bu arada sokak lambaları için de böyle bir araç var mı? veya M5 yol için mesela kaç lümen olacağını nereden öğrenebilirim.
  (Konuyu yeni araştırdığım için sorum biraz basit veya saçma gelmiş olabilir kusura bakmayın)

  • Emre Yılmaz

   22 Ocak 2021 Cuma - 14:42

   Merhaba Ali Bey, yol aydınlatması için bir hesaplama aracımız bulunmuyor. Önerinizi dikkate alacağız, sonraki güncellemelerde dahil edebiliriz.

 3. Muhammet

  23 Ocak 2021 Cumartesi - 16:06

  Hocam bu algoritmada kullandığınız işlem sırası nasıldır?

  • Emre Yılmaz

   24 Ocak 2021 Pazar - 22:18

   Merhaba Muhammet Bey, hesaplama aracının formülleri ziyaretçilerimizin yorumlarına göre sürekli olarak geliştirilmektedir.

 4. Sinan

  25 Şubat 2021 Perşembe - 00:04

  Yukarıdaki programı yüksek tavan armatür belirilemede kullanılmamızda sakınca var mıdır ? Armatürün lümen değerlerini biliyoruz elde ettiğimiz adet sayısı uygulama yeterli olur mu ?

  • Emre Yılmaz

   25 Şubat 2021 Perşembe - 10:12

   Merhaba Sinan Bey, belirttiğiniz durum için hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Aydınlatma armatürünün lümen değerini, alan genişliğini ve tavan yüksekliğini girmeniz yeterli olacaktır.

 5. Barış

  27 Nisan 2021 Salı - 01:30

  Merhaba bu hesaplama sisteminin Android veya Apple uygulamaları var mıdır varsa nereden yükleyebiliriz teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   7 Mayıs 2021 Cuma - 15:34

   Merhaba Barış Bey, şu an için bir mobil uygulamamız bulunmuyor. Konu hakkında kısa vadede bir planlama da yapamıyoruz. Bu nedenle mobil cihazlardan da internet sitemizi kullanmaya devam etmenizi öneririm.

 6. Kemal

  7 Haziran 2021 Pazartesi - 08:14

  Merhaba, çok sayıda led armatür üreten firma var. Kataloglarında yazan W ve lümen değerlerine güvenmeli miyiz?
  Teşekkürler

  • Emre Yılmaz

   7 Haziran 2021 Pazartesi - 09:52

   Merhaba Kemal Bey, büyük üreticilerde bu değerler genelde doğru oluyor. Diğerleri için aydınlatma armatürünün fotometrik ölçüm raporunu talep edebilirsiniz.

 7. Fahrettin Konuk

  21 Haziran 2021 Pazartesi - 08:07

  Merhaba.Yaklaşık 30 yıl önce yapmıştım tesisat işleri.Unutmuştum lüksü,lümeni,55 m2 alana armatür sayısını…Şimdi ise emeklilik dönemimde çalıştığım okulda karşıma çıktı hesaplama işleri.Ve siz yetiştiniz imdadıma.Çok teşekkür ederim size bu paylaşımlarınızdan,bu titiz çalışmalarınızdan dolaı

 8. mehmet

  2 Temmuz 2021 Cuma - 15:53

  Merhabalar bu hesaplamanın mobil uygulaması var mı acaba. web de çok işimi gördü teşekkür ederim. iyi çalışmalar

  • Emre Yılmaz

   3 Temmuz 2021 Cumartesi - 11:52

   Merhaba Mehmet Bey, şu an için bir mobil uygulamamız bulunmuyor. Bu konuda bir çalışma planlıyoruz.

 9. ibrahim SAVRAN

  4 Ekim 2021 Pazartesi - 15:58

  Merhaba.. Değerli çalışmanız için çok teşekkür ediyorum. Ancak, “acaba hatalı mı hesaplama yapıyorum..!” diye yaptığım örnek hesaplamayı sizinle paylaşmak isterim. Örnek verilerim şu şekilde :
  Lamba (armatür) Lümeni : 15600
  Alan / Depo (Lüks) : 50 m2 – 100 Lüks
  Yükseklik : 12 mt. ( 0,80 eskime /bakım faktörünü değiştirmedim )
  Bu verilerle; hesaplama sonucu ihtiyaç duyulan lümen : 23077 çıkıyor. Ve fakat ihtiyaç duyulan armatür adedi 1 olarak gösteriliyor..! ( 2 adet olması gerekmez mi ? )
  Görüşünüze sunuyor, değerli desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Emre Yılmaz

   9 Ekim 2021 Cumartesi - 15:46

   Merhaba İbrahim Bey, mesajınız için teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi hesaplamada bir hata görünüyordu. Uyarınız üzerine bir düzeltme yapıldı. Cevabımız da bu yüzden gecikti. Rica etsem tekrar kontrol eder misiniz? Hesaplama aracımızı yorumlarınızla geliştirmeye devam edeceğiz.

 10. ibrahim SAVRAN

  9 Ekim 2021 Cumartesi - 15:08

  Yukarıdaki yorumum için henüz bugüne kadar bir yorumunuzu alamamış bulunuyorum. Bu vesileyle bir değerlendirmemi daha sizlerle paylaşmak isterim. Yukarıdaki örnek 15600 Lümen değerini küçülttüğümüzde, örnek; 8000 Lümen yaptığımızda; toplam lümen ihtiyacı / armatür lümen değeri sonucu matematiksel olarak beklenen armatür sayısını vermektedir. Yüksek armatür lümen değerleri baz alındığında armatür sayısında düşük adet gösterilmekte..

  • Emre Yılmaz

   9 Ekim 2021 Cumartesi - 15:47

   Merhaba İbrahim Bey, gecikme için özür dilerim. Hesaplama aracımızda gerekli düzeltme yapılmıştır.

 11. ibrahim SAVRAN

  28 Ekim 2021 Perşembe - 13:09

  Çok teşekkür ederim, Emre Bey. Profesyonel hayatımda genellikle zayıf akım uygulamaları yaptım, hala da yapmaktayım, bu nedenle, çalışmanızı kritik ederken biraz da tereddüt içindeydim. Bu vesileyle; 30 yıldan fazla bir süredir, ülkemizin ilklerinden birisi de olarak; Fiber Optik Alanında çalışmaktayım. Bu alanda, mühendis ve teknisyenlere eğitim vermek de dahil her türlü, ihtiyaçlarınıza memnuniyetle cevap vermeğe çalışırım. Herkese iyi çalışmalar.

  • Emre Yılmaz

   28 Ekim 2021 Perşembe - 17:37

   Merhaba İbrahim Bey, mesajınız için teşekkür ederim. İletişim bilgilerinizi kaydettim. İhtiyaç olduğu durumda sizinle iletişime geçeceğim. İyi çalışmalar dilerim.

 12. ibrahim SAVRAN

  6 Kasım 2021 Cumartesi - 15:03

  Teşekkürler..

 13. abidin

  9 Aralık 2021 Perşembe - 18:17

  plastik kapaklı led lablalar için bakım çarpanını kaç almalıyım

  • Emre Yılmaz

   14 Aralık 2021 Salı - 18:44

   Merhaba Abidin Bey, bakım çarpanını 0,80 olarak alabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir