İş İlanları
09 Mayıs 2021 Pazar

Aydınlatma Hesabı

Kullandığınız lambanın kaç lümen olduğunu ve aydınlatmak istediğiniz odanın genişliğini bize söyleyin, kaç tane lamba kullanmanız gerektiği hesaplayalım. Hesaplama aracıyla odada ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu hızlıca belirleyebilirsiniz. Aydınlatma hesabı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

18 Aralık 2019 Çarşamba - 07:27

Kullandığınız lambanın kaç lümen olduğunu ve aydınlatmak istediğiniz odanın genişliğini bize söyleyin, kaç tane lamba kullanmanız gerektiği hesaplayalım. Aydınlatma hesabı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Hesaplama aracıyla odada ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu hızlıca belirleyebilirsiniz. Sizden istenen bilgiler ışık çıktısı, alan genişliği, tavan yüksekliği ve bakım çarpanını girin ve uygulama türünü seçin. Hesaplama sonucunda kaç tane lamba yada armatür kullanmanız gerektiği hızlıca gösterilir.

Her alan için önerilen aydınlatma seviyesi faklıdır. Örneğin, evlerde 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli olurken ofislerde minimum 300 lüks aydınlatma seviyesi gereklidir. Aşağıdaki hesaplama aracında uygulama türünü ve istenilen minimum aydınlık düzeyini seçebilirsiniz. Seçim menüsünde aradığınız uygulama yoksa diğer seçeneğini işaretleyerek istediğiniz lüks seviyesini girebilirsiniz.

Işık çıktısı olarak istenen lümen değeri satın aldığınız lambanın broşüründe veya kutusunun üzerinde yazar. Alanın genişliğini ise eni ve boyunu çarparak bulabilirsiniz. Tavan yüksekliği ise lambanın kurulacağı alanın yerden yüksekliğini ifade eder.

Bakım çarpanı ise lambanın kullanımdan kaynaklı performans kaybını ve kirlenmesi sebebiyle ortaya çıkacak kayıpları ifade eder. Bu değer için varsayılan katsayı 0,8 olarak tanımlanmıştır. Bu değer hakkında bilginiz yoksa değiştirmeniz gerekmez.

Aydınlatma hesabı aracının geliştirmesi halen sürmektedir. Bu hesaplamayla elde edeceğiniz sonuçlar tavsiye niteliğindedir. Uygulama yapmadan önce ilgili simülasyon yazılımlarıyla projenizi doğrulamanız gereklidir.

Hesaplama aracıyla ilgili görüşlerinizi, önerilerinizi ve geri bildirimlerinizi yorum bölümü aracılığıyla bizlere gönderebilirsiniz.

10 Yorum

 1. Avatar

  Kürşat BULUT

  17 Aralık 2020 Perşembe - 22:04

  Öncelikle Hesaplama araciniz için çok teşekkür ederim boyle bir uygulama için çalışma yapmanız çok guzel inşâAllah dahada geliştirir hizmete sunarsınız bunu sabırsızlikla bekleyeceğim

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   18 Aralık 2020 Cuma - 09:42

   Merhaba Kürşat Bey, yorumlarınız bizim için çok değerli. Eksik gördüğünüz noktaları bize bildirirseniz, sistemi önerileriniz doğrultusunda geliştireceğimizden emin olabilirsiniz.

 2. Avatar

  Ali Osman

  18 Ocak 2021 Pazartesi - 16:39

  Merhaba. Hesaplama aracını çok beğendim, oldukça pratik olmuş elinize sağlık.
  Bu arada sokak lambaları için de böyle bir araç var mı? veya M5 yol için mesela kaç lümen olacağını nereden öğrenebilirim.
  (Konuyu yeni araştırdığım için sorum biraz basit veya saçma gelmiş olabilir kusura bakmayın)

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   22 Ocak 2021 Cuma - 14:42

   Merhaba Ali Bey, yol aydınlatması için bir hesaplama aracımız bulunmuyor. Önerinizi dikkate alacağız, sonraki güncellemelerde dahil edebiliriz.

 3. Avatar

  Muhammet

  23 Ocak 2021 Cumartesi - 16:06

  Hocam bu algoritmada kullandığınız işlem sırası nasıldır?

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   24 Ocak 2021 Pazar - 22:18

   Merhaba Muhammet Bey, hesaplama aracının formülleri ziyaretçilerimizin yorumlarına göre sürekli olarak geliştirilmektedir.

 4. Avatar

  Sinan

  25 Şubat 2021 Perşembe - 00:04

  Yukarıdaki programı yüksek tavan armatür belirilemede kullanılmamızda sakınca var mıdır ? Armatürün lümen değerlerini biliyoruz elde ettiğimiz adet sayısı uygulama yeterli olur mu ?

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   25 Şubat 2021 Perşembe - 10:12

   Merhaba Sinan Bey, belirttiğiniz durum için hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Aydınlatma armatürünün lümen değerini, alan genişliğini ve tavan yüksekliğini girmeniz yeterli olacaktır.

 5. Avatar

  Barış

  27 Nisan 2021 Salı - 01:30

  Merhaba bu hesaplama sisteminin Android veya Apple uygulamaları var mıdır varsa nereden yükleyebiliriz teşekkürler.

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   7 Mayıs 2021 Cuma - 15:34

   Merhaba Barış Bey, şu an için bir mobil uygulamamız bulunmuyor. Konu hakkında kısa vadede bir planlama da yapamıyoruz. Bu nedenle mobil cihazlardan da internet sitemizi kullanmaya devam etmenizi öneririm.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir