Avize Temizliği Nasıl Yapılır?

Geleneksel avizeler ve modern LED avizeler, temiz olduğunda daha iyi görünür ve ortamı daha iyi aydınlatır. Avizenin gövdesi, taşları, çerçevesi veya camı tozlu görünmeye başladığında temizlenmelidir. Bir avize en az yılda bir kez temizlenmelidir. Avize temizliği yapmak için bir adet merdiven, iki adet mikrofiber bez, 500 ml’lik bir sprey şişesi, 100 ml izopropil alkol ve 400 ml arıtılmış su yeterlidir.

Avize Temizliği Nasıl Yapılır?
26.07.2022
1.137
A+
A-

Geleneksel avizeler ve modern LED avizeler, temiz olduğunda daha iyi görünür ve ortamı daha iyi aydınlatır. Avizenin gövdesi, taşları, çerçevesi veya camı tozlu görünmeye başladığında temizlenmelidir. Bir avize en az yılda bir kez temizlenmelidir.

Avizeleri, bir merdiven yardımıyla yerinde temizleyebilir ya da yerinden sökerek detaylı bir temizlik yapılabilir. Avizeyi yerinde temizlerken avizeyi çevirmekten kaçınmak gerekir. Bu avize bağlantılarının gevşemesine ya da elektrik bağlantılarının kopmasına neden olabilir. Bunun yerine avize etrafında hareket ederek farklı noktaları temizlemek gerekir. Avizeyi yerinden sökerek temizlemeyi tercih ediyorsanız; mümkün olduğunda çok fotoğraf çekmek avizenin parçalarının bir araya getirilmesi ve avizenin yerine takılması için faydalı olacaktır.

Avize temizliği yapmak için bir adet merdiven, iki adet mikrofiber bez, 500 ml’lik bir sprey şişesi, 100 ml izopropil alkol ve 400 ml arıtılmış su yeterlidir.

Bir avizeyi temizlemenin en iyi yolu, 1:4 oranında izopropil alkol ve su ile hazırlanmış temizleme solüsyonu ve mikrofiber bez kullanmaktır. Piyasada avize temizleyici ya da avize temizleme solüsyonu olarak satılan ürünler de genellikle bu karışıma sahiptir. Solüsyonu hazırlamak için 500 ml’lik bir sprey şişesi, 100 ml izopropil alkol ve 400 ml su ile doldurulur. Şişe çalkalanarak iyice karışması sağlanır. Bu karışım iyi bir temizleyicidir ve herhangi bir iz bırakmadan hızla buharlaşır.

Avize temizliğine başlamadan önce almanız gereken bazı güvenlik önlemleri vardır. Öncelikle ışığın kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Mümkünse ana sigortayı indirerek güç tamamen kesilmelidir. Bu elektrik çarpması riskini sıfıra indirecektir. Merdiven üzerinde çalışılacaksa merdivenin sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir kaza durumunda size yardımcı olabilmesi için evde başka birinin olduğu zamanı seçmek doğru olacaktır.

Güvenlik gereklilikleri sağlandıktan sonra temizleme işlemine geçilebilir. Temizleme solüsyonu, herhangi bir elektriksel arızaya neden olmamak için doğrudan avizeye değil mikrofiber bez üzerine sıkılır. Her yüzey bezle dikkatlice silinerek temizlenir. Su lekelerini önlemek için kuru bir bezle silinen yüzeylerin üzerinden geçilir. Herhangi bir parça üzerinde inatçı lekeler varsa bunlar bir bulaşık deterjanıyla hafifçe ovalanabilir.

Avizenin herhangi bir parçasının yere düşme ihtimaline karşı avizenin altına bir battaniye ya da kalın bir örtü serilebilir.

Avize, büyük ve karmaşık bir yapıya sahipse veya çok yüksekte asılıysa profesyonel bir avize temizleyicisine başvurmak doğru olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.