İş İlanları
07 Temmuz 2020 Salı

AutoCAD’in En İyi Ücretsiz Alternatifi Nedir?

AutoCAD, mühendis, mimar ve proje uzmanlarının genellikle 2 boyutlu çizimler oluşturma için kullandığı programdır. AutoCAD uygulamasını kullanmak için her yıl 10.000 TL’nin üzerinde abonelik ücreti ödemek gerekir. AutoCAD kullananların kolayca alışabileceği en iyi ücretsiz alternatif hangisidir?

12 Haziran 2020 Cuma - 07:12

AutoCAD, mühendis, mimar ve proje uzmanlarının genellikle 2 boyutlu çizimler oluşturma için kullandığı programdır. AutoCAD uygulamasını kullanmak için her yıl 10.000 TL‘nin üzerinde abonelik ücreti ödemek gerekir. AutoCAD‘in yüksek abonelik ücretleri sebebiyle pek çok ücretsiz alternatif geliştirilmiştir. AutoCAD kullananların kolayca alışabileceği en iyi ücretsiz alternatif hangisidir?

Diğer Autodesk yazılımlarında olduğu gibi AutoCAD‘in de kalıcı (ömür boyu) lisans satışları 31 Ocak 2016 son buldu. Bu tarihten önce kalıcı lisans satın alanlar lisanslarına sahip olmaya ve kullanım haklarından faydalanmaya devam ediyor.

Artık yalnızca üç aylık, yıllık veya çok yıllık (2 ve 3 yıllık) abonelik anlaşmalarıyla AutoCAD kullanılabiliyor. Autodesk, bu abonelik modelini “kolaylaştırılmış müşteri deneyimi” ve “daha düşük giriş maliyeti” olarak tanımlasa da AutoCAD kullanıcıları aynı görüşe sahip görünmüyor. Çünkü bugünlerde yıllık abonelik ücreti olarak listelenen ücretlerle daha önceden programa ömür boyu sahip olmak mümkündü.

Yeni abonelik modelinde programı kullanabilmek için her yıl ücret ödemek gerekiyor. 2 boyutlu taslak çizim, çizimler ve belgeler, 3 boyutlu modelleme ve görselleştirme için kullanılan temel AutoCAD paketinin yıllık abonelik ücreti KDV dahil 10.668,56 TL olarak listeleniyor.

AutoCAD’in yaygın olarak kullanılan ücretsiz alternatifleri; FreeCAD, LibreCAD, SketchUp, OpenSCAD, BRL-CAD, SolveSpace, QCAD, Open CASCADE, pCon.planner, Shapr3D ve progeCAD Smart‘tır.

AutoCAD’in ücretsiz pek çok alternatifi olsa da LibreCAD, Windows, MAC ve Linux ortamlarında çalışabilen açık kaynak kodlu ücretsiz CAD programı olarak öne çıkıyor. LibreCAD, AutoCAD formatları olan DXF ve DWG dosyalarını desteklemektedir. Bu dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve DXF formatında kaydedebilirsiniz.

Hafif ve hızlı bir program olan LibreCAD, 2 boyutlu çizimler hazırlamak için idealdir ve AutoCAD kullanmayı biliyorsanız kolayca alışabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla SourceForge sunucularından LibreCAD’in en güncel sürümünü indirebilirsiniz. Kurulum dosyası yaklaşık 28 MB boyuta sahiptir.

https://sourceforge.net/projects/librecad/files/latest/download

LibreCAD hakkındaki görüşlerinizi ve diğer alternatif önerilerinizi yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir