Araç Farlarına Sonradan Takılan LED Ampuller Tehlike Saçıyor

Yeni ve üst sınıf araçlar artık LED farlarla birlikte gelmeye başladı. Hal böyle olunca uzak doğulu üreticiler boş durmadı ve mevcut araç farlarını LED’e dönüştürmek için çeşitli ampul tiplerinde LED dönüşüm kitleri geliştirdi. Peki bu LED ampuller mevcut farlarda kullanmak için uygun mu?

Araç Farlarına Sonradan Takılan LED Ampuller Tehlike Saçıyor
18.12.2017
13.753
A+
A-

LED teknolojisi hızlı bir şekilde yayılınca, bu değişim otomobillere de sıçradı. Önce otomobillerin gündüz farları, iç mekan aydınlatmaları, stop lambaları ve sinyal lambaları LED teknolojisine geçiş yaptı, ardından araçların ön farları LED’e dönüştü.

Yeni ve üst sınıf araçlar artık LED farlarla birlikte gelmeye başladı. Hal böyle olunca uzak doğulu üreticiler boş durmadı ve mevcut araç farlarını LED’e dönüştürmek için çeşitli ampul tiplerinde LED dönüşüm kitleri geliştirdi.

H1, H4, H7, H11 ve diğer soket tiplerine göre farklı tasarımlarda LED ampuller piyasaya sürüldü. Çok küçük bir alana 30-40W‘lık bir LED ışık kaynağı yerleştirildi ve bunun soğutulması için başta fan kullanıldı.

Ancak pek çok araçta far ampulü, far kapağının altında kaldığından fan yeterli soğutmayı sağlayamadı. Ya da bu fan kısa sürede arızalanarak, soğutma sağlayamadı ve ampulün bozulmasına sebep oldu. Daha sonra metal örgülü esnek soğutucularla donatılmış ampuller geldi ve bu problemi kısmen çözdü. Esnek yapısı sayesinde dar montaj yerlerine de kolayca sığdı.

Montaj sorunu çözülse de başka problemler ortaya çıkmaya başladı. Mevcut araç farları ve yansıtıcı halojen ampullere göre tasarlandığından, buraya takılan yönlü ışık kaynağı LED’ler, istenilen ışık dağılımını sağlayamıyor. Mercekli farlarda da benzer durum oluşuyor. Her açıda aynı miktarda ışık yaymayan LED’ler, mercekten ışık kayıpları ve gölgelerle dışarıya çıkıyordu. Bu da yol yüzeyinde yeterli aydınlatmayı sağlayamıyor.

Far tasından kontrolsüz şekilde yayılan ışık diğer araç sürücülerinin de rahatsız olmasına sebep oluyor. Bu durumun da sürüş güvenliğini tehlikeye attığı açıkça ortadadır.

Sonuç olarak LED teknolojisi iyi bir teknoloji olsa da, bunu aracımızda kullanmak için uygun tasarıma sahip fara sahip olmanız gereklidir. Halojen veya Xenon ampullerle çalışmak için tasarlanmış araç farları bu gerekliliği karşılamadığından, fabrika çıkışlı LED far ile donatılmış araçlar hariç LED kullanımı tehlike yaratıyor.

LED far ampülü muayeneden geçer mi?

Araç muayenesinde yalnızca sonradan takılmış Xenon ampulleri, gaz deşarjlı far (ağır kusur) olarak sayılıyor ve araç sahibinin söktürüp tekrar muayeneye gelmesi isteniyor. LED far ampulleri için ise hala bir düzenleme yapılmadı. Bu sebeple LED far ampulü kullanan araçlar muayeneden far yön hatası (hafif kusur) haricinde bir kusur almadan geçebiliyor. Umarız bu konuda da yakın zamanda bir düzenleme yapılır ve kontroller sıkılaştırılır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Osman GÜRLER dedi ki:

  Denetim yok eski tip aydinlatmalara beyaz ışık takmaktalar. Uyarı ve bilgi de yok.

 2. Ceyhun Cesur dedi ki:

  Bende aracımın kısa farlarını LED ile değiştirdim ve çok memnunum. Ancak yeni ampuller takıldıktan sonra mutlaka far ayarı yapmalı. LED lerin yansıma açısı farklı olduğu için ilk başta çok göz alıyordu çünkü farlar ışığı çok yukarı yansıtıyordu. Işık karşıdaki aracın iç dikiz aynasına kadar geliyordu. Far ayarını sonuna kadar aşağı indirip dış dikiz aynasının biraz altına verince sorun çözüldü. karşıdan gelen kimse selektör yapmıyor. Görüş çok iyi. Denemek için sizde farlarınızı yakıp bir başka binek araca yandan yansıtın.

  1. Oğuz dedi ki:

   Usta çok mağdur oldum bana yardım edin led konusunda

   1. Emre Yılmaz dedi ki:

    Merhaba Oğuz Bey, size nasıl yardımcı olabiliriz?

 3. Recai Güler dedi ki:

  Eski nesil cob ledler dediğiniz gibi göz alıyor ve karşı tarafı rahatsız ediyor. Yeni nesil Csp ledler ışığı odaklıyor ve hem daha iyi bir görüş alanı sağlıyor hem de karşı tarafın gözünü almıyor. Merceksiz farlarda kesinlikle cob led almayın csp chipli led alın hem sizi hem karşı tarafı üzmez…

 4. ahmet dedi ki:

  aslında kalitesiz led xenon satın alanlar
  far ayarı yaptırmayanlar tehlike saçıyor
  ben kaliteli marka satın aldım
  odaklama çizgili 2 yıl garantili,
  aracımda mercek olmamasına rağmen mercekli far gibi aydınlatma sağlıyor
  hiç de göz almıyor.

  yani kısaca ucuza alınan led xenon tehlike saçar
  2 yıldır led xenon kullanıyorum baya memnunum