tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Zhaga Nedir?

Zhaga, LED aydınlatma armatürleri içerisinde kullanılan LED modülleri standartlaşmayı hedefleyen dünya çapında bir konsorsiyumdur. Zhaga’nın temel amacı değiştirilebilirliği sağlamak yani farklı üreticiler tarafından üretilmiş ürünler arasında uyumluluk yakalamaktır.

17 Ağustos 2018 Cuma, 07:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Zhaga, LED aydınlatma armatürleri içerisinde kullanılan LED modülleri standartlaşmayı hedefleyen dünya çapında bir konsorsiyumdur. Zhaga‘nın temel amacı değiştirilebilirliği sağlamak yani farklı üreticiler tarafından üretilmiş ürünler arasında uyumluluk yakalamaktır.

Zhaga, bir üreticiden aldığınız LED armatür üzerindeki ışık kaynağı yani LED modül arıza yaptığında, bu modülü başka bir üreticiden temin edip uygulayabilmenizi sağlar. Ya da aydınlatma armatürünün ışık çıktısı günün teknolojisinin gerisinde kaldığında, ilgili kısmının yükseltilmesini sağlar.

Zhaga kelimesi bir kısaltma değildir, bu yüzden bir anlamı yoktur. Zhaga, Çin‘in Sichuan eyaletinde bir şelalenin ismidir.

Zhaga konsorsiyumunu 2010 yılında kuruldu ve o tarihten bu yana yüzlerce şirket bu topluluğa katıldı.

Zhaga bir dizi kitap halinde yayınlar çıkartmaktadır, bu yayınlar LED armatürler ve LED modüller arasındaki bağlantıyı detaylarıyla tanımlamaktadır. Zhaga özellikleri, armatür ile LED modül arasındaki etkileşimi tanımlar. Bunu yaparken, LED modül ve armatür tasarımında gereksiz kısıtlamalardan kaçınır.

Dünya çapında pek çok aydınlatma firması, Zhaga’nın üyeleri arasında yer almaktadır. Armatür üreticileri, LED modül üreticileri ve test laboratuvarları gibi kuruluşlar Zhaga’nın üyeleri arasındadır.

LED armatür üzerinde kullanılan bileşenlerin fiziksel boyutları, fotometrik özellikleri, elektriksel ve termal davranışları Zhaga tarafından tanımlanır. Üreticiler bu tanımlara uygun şekilde üretim yaparak, küresel pazara uygun ürünler hazırlar.

Zhaga, geliştirilmiş bir tedarik zinciri sunar ve aydınlatma armatürü üzerindeki bileşenlerin daha kolay tedarik edilmesini sağlar. Üretimde maliyetlerin düşürülmesini sağlar ve üretilen ürünlerin pazara daha kısa sürede girmesine yardımcı olur.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Endüstriyel Uygulamalarda LED Aydınlatma’nın 7 Avantajı Uzayan ürün ömürleri, düşen enerji tüketimleri, daha düşük bakım gereksinimi ile LED Aydınlatma, endüstriyel tesislerde geleneksel aydınlatmanın yerini aldı.
Flicker Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Ölçülür? Flicker'ın kelime anlamı titreşimdir. Aydınlatma aygıtlarındaki ışık titremeleri de fotometrik flicker olarak adlandırılır. Fotometrik Flicker ışık kaynağındaki anlık ışık yoğunluğu değişimi olarak tanımlanabilir. Flicker nedir? Flicker yüzdesi ve flicker indeksi nasıl hesaplanır? Işık kaynaklarının...
Modüler LED Aydınlatma Sistemleri Tasarımın gereksinimlerine uygun olarak puzzle parçaları gibi kullanabildiğimiz bu tip ürünler kompakt yapılarının içinde gövde, LED ve lens olmak üzere özetle 3 ana parçadan oluşuyorlar.
Bilinçsizliğin LED Sektörü Üzerindeki Olumsuz Etkileri Üretici, ithalatçı ve kullanıcıların LED hakkında yeterince bilgiye sahip olmaması, sektörün imajı açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Bu bilgi eksikliğine bir de sektörün artan cazibesi eklendiğinde Türkiye’nin bir LED çöplüğüne dönüşmesi kaçınılmaz hale geliyor....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *