İş İlanları
02 Ağustos 2019 Cuma

TÜBİTAK’a Proje Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel sektör kuruluşları, proje esaslı araştırma ve teknoloji geliştirme faaliyetleri için TÜBİTAK’tan maddi destek alabilir. TÜBİTAK’ın bu amaçla hazırladığı farklı destek programları bulunmaktadır. Firmalar kendilerine uygun destek programına proje fikirleriyle birlikte başvuruda bulunabilir.

03 Mayıs 2019 Cuma, 16:27

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) amacı Türkiye’deki bilimsel, teknolojik çalışmaları teşvik etmek ve yönlendirmektir. Bu kapsamda yenilikleri desteklemek, geliştirmek, özendirmek ve izlemek TÜBİTAK’ın temel görevleri arasındadır. Bu çalışmalar Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülmektedir.

Özel sektör kuruluşları, proje esaslı araştırma ve teknoloji geliştirme faaliyetleri için TÜBİTAK‘tan maddi destek alabilir. TÜBİTAK’ın bu amaçla hazırladığı farklı destek programları bulunmaktadır. Firmalar kendilerine uygun destek programına proje fikirleriyle birlikte başvuruda bulunabilir.

TÜBİTAK‘ın güncel destek programları aşağıdaki gibidir.

1501 – Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı
1503 – Proje Pazarları Destekleme Programı
1505 – Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı
1507 – TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı
1509 – TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri
1511 – TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı
1512 – Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı
1513 – Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı
1514 – Girişim Sermayesi Destekleme Programı (GİSDEP)
1601 – Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı
1602 – TÜBİTAK Patent Destek Programı

TÜBİTAK‘a ilk kez proje başvurusunda bulunacak Küçük ve Orta büyüklükte işletmeler (KOBİ), 1507 kodlu TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı‘nı tercih edebilir. Programda projenin toplam bütçesi 500.000 ₺ ile sınırlandırılmıştır. Bu programda destek süresi en fazla 18 ay, uygulanacak destek oranı ise yüzde 75‘dir. Yani 18 aylık bir projede toplam 500.000 ₺ harcama yaptığınızda bu tutarın yüzde 75‘i olan 375.000 ₺ TÜBİTAK tarafından firmanıza ödenir. Yapılan bu ödeme geri ödemesiz (hibe) şeklindedir.

Bu programda yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konuları kapsam içerisindedir. Yani, başvuru yapılacak proje konusu bu başlıklardan bir ya da birkaçını karşılıyor olmalıdır.

Proje başvuruları, elektronik ortamda TEYDEB Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi (PRODİS) üzerinden yapılmaktadır. Proje başvurusu yapmadan önce, Yeni Kullanıcı Kaydı yaparak bir hesap oluşturulmalıdır. Bu kayıt firma yöneticisi veya firma çalışanı tarafından yapılabilir.

Hesaba giriş yapıldıktan sonra bu hesabın kuruluşla ilişkilendirilmesi gereklidir. Bunun için sistemde bir kuruluş listesi bulunmaktadır. Eğer firmanız bu listede yoksa, TÜBİTAK TEYDEB Teknik Destek Birimi ile iletişime geçilmelidir.

PRODİS sistemine giriş yaptıktan sonra önce “1501,1507,1509 Programları Proje Önerisi Hazırlama İşlemleri” ardından “Yeni Proje Önerisi Tanımla” butonuna basarak proje başvurusunu başlatabilirsiniz. Açılan pencerede projenin adını girmeniz ve destek programı seçimi yapmanız istenir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra proje başvuru ekranı oluşturulur. Bu ekranda sırasıyla kuruluş bilgileri ve özeti, projenin endüstriyel Ar-Ge içeriği, teknoloji düzeyi ve yenilikçi yönü, proje planı ve kuruluş alt yapısı, projenin ekonomik yarara ve ulusal kazanıma dönüşebilirliği, proje bütçesi ve ekler başlıkları altında tüm bilgileri doldurmanız gereklidir.

Proje ile ilgili bilgileri doldurduktan sonra başvuruyu TÜBİTAK‘a gönderebilmek için ön kayıt işlemi yapılması gereklidir. Aynı ekranda “Ön Kayıt Formu” butonuna basarak ön kayıt formunu indirebilirsiniz. Bu form gerekli belgelerle birlikte TÜBİTAK‘a posta yoluyla ya da elden teslim edilmelidir. Ön kayıt işlemi gerçekleştiğinde “TÜBİTAK’a Gönder” butonu aktif hale gelecektir. Bu butona basarak proje başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Proje başvurusu tamamlandıktan sonra ön değerlendirmeye girer. Ön değerlendirmeden sonra ise hakem değerlendirmesine girer. Proje bütçesine göre bir ya da birden fazla hakem görevlendirilerek firmanızı ziyaret eder. Hakem ziyaretinde proje yürütücüsü ve proje çalışanları sunum yaparak projeyi anlatır. Hakem, ziyaretin ardından rapor düzenleyerek TÜBİTAK’a gönderir. Bu raporun gönderilmesinden sonra proje komiteye gönderilir. Komitede görüşülür ve karara bağlanır. Proje desteklemeye uygun görülürse destek süreci başlatılarak firmaya sözleşme gönderilir.

Projenin değerlendirilmesi, komitede görüşülmesi ve karara bağlanması yaklaşık olarak 2-6 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir