Sokak Lambalarının Arızasını Gidermeyen Dağıtım Şirketine Ceza Kesilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Genel Aydınlatma Yönetmeliği önemli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler kapsamında aydınlatma arıza ve eksiklerinin giderilmesi için dağıtım şirketlerine 24 saat süre tanınacak. Bu süre içerisinde giderilmeyen arızalar için dağıtım şirketine 572 lira para cezası kesilecek.

25 Nisan 2018 Çarşamba, 07:29

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Genel Aydınlatma Yönetmeliği önemli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler kapsamında aydınlatma arıza ve eksiklerinin giderilmesi için dağıtım şirketlerine 24 saat süre tanınacak. Bu süre içerisinde giderilmeyen arızalar için dağıtım şirketine 572 lira para cezası kesilecek.

İmar alanı içindeki yerlerde yeraltı kablo tamiratı, direk montajı, komple pano değişimi gerektiren arızalar için 72 saat süre tanınıyor. Diğer tüm arızalar için ise 24 saat süre veriliyor. Eğer arıza yeri imar alanı dışındaysa süre iki katı olarak uygulanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bu yılın başında, arızası giderilmeyen aydınlatmalar için, direk başına uygulanacak para cezasını 500 liradan 572 liraya çıkartmıştı.

TEDAŞ, artık elektrik dağıtım şirketleri bünyesinde bulunan aydınlatma armatürlerini düzenli olarak denetleyecek ve bu denetimler sonucunda eksiklikleri tespit ederek, ilgili dağıtım şirketine bildirecek.

TEDAŞ, eksikliğin belirlenen süre içerisinde giderilmediği durumda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na rapor verecek. Bu rapor doğrultusunda ilgili dağıtım şirketine para cezası kesilecek ve tebliğ tarihi itibariyle bir ay içerisinde ödemeleri zorunlu tutulacak.

Bu düzenleme ile birlikte, dağıtım şirketleri genel aydınlatma sayaçlarının tamamının uzaktan okunması için sistem kurulumları gerçekleştirecek. Bu sayaçlar yükü okuma özelliğine sahip olacak ve yük durumu merkezden izlenebilecek. Bu sayede hat üzerindeki olağan dışı durumlar kolayca tespit edilerek hızlıca müdahale edilebilecek.

İçerik Önerileri

Türkiye’nin İlk Aydınlatma Firmaları Firmaların kuruluş tarihleri internet teknolojisinin öncesine dayanabilir. Yine de internet sitelerinin whois bilgileri Türkiye'nin ilk aydınlatma firmaları hakkında bize ipuçları sunabilir. Arama motorlarında aydınlatma kelimesi ile karşımıza çıkan firmaların internet sitelerini kayıt tarihleri üze...
Aydınlatma Kontrolü Düşük Bütçeyle Cebinizde Akıllı teknolojiler tüm hızıyla hayatımıza girmeye devam ediyor. Bu teknoloji devrimi aydınlatma alanında da kendini gösteriyor. Sadece 10-12$ bütçe ile aydınlatma kontrolünü cebinize taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz?
Aydınlatma Şikayetleri e-Devlet’ten Yapılabilecek Aydınlatma şikayetlerinin elektronik ortamda daha kolay iletilmesini sağlayan sistem devreye alındı. Artık, sokağınızdaki aydınlatma arızalarını e-Devlet sistemi aracılığıyla anında yetkililere bildirebileceksiniz. Bu hizmeti kullanarak, sokak aydınlatmalarına ilişkin her türlü şikayet, öneri ve tal...
Aydınlatma Kontrol Sistemleri Kuşları Öldürüyor Mu? İngiltere’nin kuzeyinde Gateshead’de serçelerle ilgili bir felaket meydana geldi. Anti-elektromanyetik dalga konusunda kampanya yürüten Mark Steele, bu felakete sokak armatürlerinin aydınlatma kontrol sistemi ünitelerinin neden olduğunu söylüyor. Buna göre cadde ışıklarına yerleştirilen vericiler, k...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *