tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Şehirdeki LED Sokak Lambaları Protestolara Neden Oldu

Seattle, sokak lambaları için daha sıcak renk sıcaklıklarına geçişi bildiren ilk büyük şehirlerden biri oldu. Belediye, şehir sakinlerinin protestolarından sonra, 4000K LED aydınlatma armatürlerini daha sıcak 3000K ile değiştireceğini açıkladı.

18 Ağustos 2018 Cumartesi, 09:57

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Seattle, sokak lambaları için daha sıcak renk sıcaklıklarına geçişi bildiren ilk büyük şehirlerden biri oldu.

Belediye, şehir sakinlerinin protestolarından sonra, 4000K LED aydınlatma armatürlerini daha sıcak 3000K ile değiştireceğini açıkladı.

Ancak, sokak aydınlatma ağından sorumlu kamu kuruluşu Seattle City Light, değişikliğin, şehir sakinlerinin kaygılarına ya da 2016 yılında American Medical Association (AMA) tarafından yapılan yüksek yoğunluklu LED sokak lambalarının insan sağlığı ve yabani yaşam üzerindeki etkisiyle ilgili geniş çaplı uyarıya istinaden olduğunu reddediyor. AMA, renk sıcaklıklarının 3000K’i geçmemesini tavsiye ediyor.

Sokak lambalarının renk sıcaklığı, kısmen göz kamaştıran parıltısı ve kısmen de 4000K ve hatta 5000K gibi daha soğuk renk sıcaklıklarının daha fazla mavi ışık yaydığına ve bunun da uykusuzluk ve hatta yüksek kanser oranlarıyla ilişkilendirildiğine dair algı yüzünden tüm dünyada önemli bir sorun haline gelmiş durumda.

Seattle City Light’tan Scott Thomsen, AMA’nın sonuçlarına şüpheyle yaklaşırken, mavi ışığın uyku için kötü olabileceğini inkar etmediğini söylüyor. Ancak Thomsen, televizyonlardan ve akıllı telefonlar gibi cihazlardan yayılan mavi ışığın, sokak lambalarından daha fazla endişe yaratması gerektiğine inanıyor.

Bu yılın başlarında, Barcelona Institute for Global Health ve Exeter Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, LED sokak aydınlatmalarının yaydığı mavi ışığı, meme ve prostat kanseri riskinde “önemli bir artışla” ilişkilendirmişti.

Büyük şehirlerde mavi ışığa daha az maruz kalan nüfusla karşılaştırıldığında, gece mavi ışığa aşırı maruz kalarak yaşayan katılımcıların prostat kanseri riskinin iki kat ve meme kanseri riskinin 1,5 kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmacılar, büyük şehirlerdeki insanların maruz kaldığı ışık emisyonunun ne kadar daha fazla mavi olursa, kanser riskinin o kadar yüksek olduğunu söylüyor. Çalışmada ayrıca, örneğin pencere kepenkleri kullanarak daha karanlık odalı evlerde yaşayan insanların diğerlerine oranla daha düşük risk taşıdığı da bulundu.

Çalışma, İspanya’nın 11 bölgesinden 20-85 yaş arasında 4.000’den fazla kişinin tıbbi ve epidemiyolojik verilerini kapsıyor. Özellikle Madrid ve Barselona incelendi.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

LED Sokak Aydınlatmaları Üzerinde Kamaşma Önleyiciler Kullanılmalı İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı. Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek içi...
Li-Fi Pazarı 2023’te 75,5 Milyar Dolara Ulaşacak PureLifi, GE, Philips, Oledcomm, LVX gibi sektördeki ana katılımcıları ile şahlanması beklenen Li-Fi pazarı 2023’te 75 buçuk milyar dolara ulaşacak.
Doktorlar LED Sokak Aydınlatmaları Hakkında Uyardı Amerikan Tıp Derneği sokak aydınlatmalarıyla ilgili resmi olarak bazı açıklamalarda bulundu. Beyan 14 Haziran'da Chicago'da gerçekleştirilen AMA yıllık toplantısında oybirliği ile kabul edildi. Bu açıklamanın ülkedeki yeni LED sokak aydınlatmalarının yükselişine tepki olarak geldiği belirtildi....
Tavuk Çiftlikleri İçin Geliştirilen LED Lamba Tavuk çiftlikleri için geliştirilen LED lamba ile tavukların retinası için özel bir ışık spektrumu yakalanıyor. Bu teknoloji tavukları rahatlamış ve mutlu hissettiriyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *