tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

Salon Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında yatak odası, hemen ardından da salon gelir. Yoğun bir mesainin ardından kendimizi evimizin salonunda buluruz. Bazen dinlenmek bazen keyifli vakit geçirmek için kullandığımız salonda aydınlatma da bu ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte tasarlanmalıdır.

24 Eylül 2018 Pazartesi, 07:47

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında yatak odası, hemen ardından da salon gelir. Yoğun bir mesainin ardından kendimizi evimizin salonunda buluruz. Bazen dinlenmek bazen keyifli vakit geçirmek için kullandığımız salonda aydınlatma da bu ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte tasarlanmalıdır.

Salonda aydınlatma genellikle yalnızca dekorasyonun bir parçası olarak görülür ve işlevselliği ihmal edilir. Salonda kullanılacak aydınlatma elemanları, şık görünümünün yanında aydınlatma görevini de en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Salon aydınlatılmasında ışık rengi seçimi için genel bir tanım yapmak gerekirse; sıcak beyaz renklerde yani 2700K değerine yakın renk sıcaklıklarında yapılan aydınlatma, rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Akşam boyunca, gecenin ilerleyen saatlerine kadar soğuk renkteki ışığa maruz kalmak uyku problemlerine yol açabilir. Bu yüzden, salon aydınlatmasında mümkün olduğunca sarıya yakın tonlarda ışıkların kullanılması gereklidir.

Salon aydınlatması için 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Görev aydınlatması ile ihtiyaç duyulan alanlarda bu seviye 500 lüks sınırına kadar çıkartılabilir.

Salon aydınlatmasında, avizeler, tavan lambaları, masa lambaları, yer lambaları ve duvar lambaları kullanılabilir. Yalnızca tek bir avizeyle aydınlatma yapılabilir ancak birden fazla aydınlatma elemanını bir arada kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Salonun tavanına yerleştirilecek bir avize, ortam aydınlatmasını sağlama görevini üstlenebilir. Eğer salonunuzda şık bir şömine, dokulu duvarlar veya tablolar varsa bunları spot ışıklar yardımıyla vurgulayabilirsiniz. Masa lambaları ve yer ışıkları salonunuza samimiyet katan dekoratif ışığı sağlayabilir. Salonda sıklıkla kitap okuduğunuz, yazı yazdığınız veya çalıştığınız bir alan varsa, buraya lambader ve okuma ışığı gibi aydınlatma elemanlarını yerleştirebilirsiniz. Bu parlak ve tercihen yönlendirilmiş ışık altında görevlerinizi en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

Farklı ışık kaynaklarının bir arada kullanılması, bölgesel parlaklık değişiklikleriyle salonunuza şık bir görünüm kazandıracaktır.

Misafirlerin ağırlandığı salonda aydınlatma, onları rahat hissetirmeli ve üzerlerinde iyi bir izlenim bırakmalıdır. Işığın rahatsız edici etkilerinden uzaklaşmak için, ışık kaynağını gizleyen, perdeleyen tipte aydınlatma elemanları kullanabilirsiniz. Işık kaynağını gizleyen gölgelikler bir miktar ışık kaybı yaratsa da, ışığı yumuşatarak daha homojen bir ışık dağılımı sağlayacağı kesindir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Market Aydınlatması Nasıl Yapılır? Market ve süpermarket aydınlatmaları nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Renk sıcaklığı ve ışık açısı neye göre seçilir? Işık denetimleri nasıl gerçekleştirilir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Müşteriler ışığın gücüyle yönlendirilebilir mi? Detaylar yazımızda......
Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır? Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde ay...
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...
Hastane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Hastanelerde her bir bölüm ayrı kullanım amacına sahip olduğundan, farklı aydınlatma gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Bir oda içerisinde bile farklı bölümlerde, farklı kullanımlar için farklı aydınlatma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden hastanelerde aydınlatma, aydınlatma tasarımcıları, mimarlar ve m...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *