Philips’in Essential ve CorePro Serisi LED Lambaları Arasındaki Fark Nedir?

Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı elektrik enerjisine göre daha fazla ışık verir.

30 Mart 2017 Perşembe, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Philips‘in Essential serisi LED lambaları 10.000 saat yani günlük 2,7 saat kullanımda 10 yıl ömre sahiptir. CorePro serisi LED lambalar ise, 15.000 saat yani benzer hesapla 15 yıl kullanım ömrü sunar.

İki seri arasında bir diğer fark da açma/kapama yani anahtarlama sayısındadır. Essential serisi lambalar 20.000 kez açma/kapama ömrüne sahipken, CorePro serisinde bu rakam 50.000 seviyesine çıkmaktadır.

Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark ise etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı elektrik enerjisine göre daha fazla ışık verir.

Her iki modelde LED lambanın 3000 K renk sıcaklığında yakın güç aralığında ürünleri incelendiğinde CorePro serisi öne çıkıyor. Philips Essential 8 W LED lamba 610 lümen ışık çıkışına sahip, yani etkinlik faktörü 76,25 lm/W seviyesinde. Philips CorePro 10.5 W LED lamba ise 1055 lümen ışık çıkışına sahiptir. Bu değerlere göre hesaplandığında 100 lm/W değerine ulaşıyoruz.

Tüm bu hesaplamalar neticesinde Philips’in CorePro serisi LED lambaları etkinlik faktörü ve ürün ömrü bakımından öne çıkıyor. Bu sebeple bütçeniz elveriyorsa bu seriyi tercih etmenizde fayda var.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum

  1. Aydın Tanın

    29 Kasım 2018 - 13:03

    Teşekkür ederim Emre kardesim,pek dikkat edilmeyen bir konu,aydinlattığınız icin tekrar çok tesekkür ediyorum,sevgi ve selamlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir