tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Ofislerde aydınlatma, çalışanların performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Daha da ötesi onların uyku düzenini, göz ve genel sağlığına etki eder. İyi aydınlatma, çalışanların verimini artırmanıza yardımcı olurken, kötü aydınlatma onların performansını düşürebilir ve sağlığını bozabilir.

28 Mayıs 2018 Pazartesi, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Aydınlatma ofiste önemli bir unsurdur. Ofislerde aydınlatma, çalışanların performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Daha da ötesi onların uyku düzenini, göz ve genel sağlığına etki eder. İyi aydınlatma, çalışanların verimini artırmanıza yardımcı olurken, kötü aydınlatma onların performansını düşürebilir ve sağlığını bozabilir.

İnsanlar günlerinin yaklaşık olarak 9-10 saatini kapalı ortamlarda, iş yerlerinde yani ofislerde geçirir. Bu yüzden ofisteki ortam, onların yaşantılarında büyük bir yer edinir. Ofiste iyi aydınlatma yapılırsa, çalışanlar daha iyi hisseder ve bu durum onların çalışmalarında verimi artırmalarına yardımcı olur.

Ofislerde genel itibariyle 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ancak uygulama bazında incelendiğinde, 300 lüks aydınlatma seviyesinin de kabul gördüğü anlaşılmıştır.

Ofis aydınlatmalarında genellikle, panel aydınlatma, lineer aydınlatma, downlight ve sarkıtlar kullanılmaktadır. Bu aydınlatma elemanlarının ortak özelliği, ışığı difüze eden bir tabaka içermesidir. Bu sayede kamaşma yaratmadan, homojen bir aydınlatma sağlayabilir.

Ofis genelinde homojen bir aydınlatma elde edilmesi önemlidir. Çalışma ortamında çok parlak ve çok karanlık bölgelerin oluşması, sürekli olarak göz yorgunluğu ve göz ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden ışığı daha yumuşak dağıtan aydınlatma armatürlerinin kullanılması önerilmektedir.

Ofislerde kullanılan aydınlatma elemanlarında flicker olmadığından veya minimum seviyede olduğundan emin olunmalıdır. Flicker, ışık titremeleri olarak tanımlanabilir. Işık kaynağındaki anlık ışık yoğunluğu değişimine uzun süre maruz kalındığında bu etki; baş ağrısına, baş dönmesine ve mide bulantısına sebep olabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Ev Dekorasyonu ve Aydınlatma Çeşitleri Dikkatlice planlanmış ışıklar, avizeler ve armatürler insanları dinlenmeye ve etkileşime teşvik edici davetkar bir ortam yaratır.
Yatak Odalarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Yatmak ve iyi bir uyku için ihtiyacımız olan tek şey karanlıktır. Ancak yatak odasını yatmanın dışında başka şeyler yapmak için de kullandığımızdan, bu alanlarda aydınlatma önemli bir unsur haline geliyor. Genel itibariyle bir yatak odasında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir....
Tünel Aydınlatma Tasarımı ve Simülasyonu Nasıl Yapılır? Tünel aydınlatma tasarımı ve simülasyonu için en çok kullanılan program Relux Tunnel'dir. Programın özelliklerinden biri olan otomatik pozisyonlama sayesinde bir tünel aydınlatmasını kısa sürede planlayabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *