tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

NEMA Soket Nedir?

NEMA soket, kontrol hücresi ile aydınlatma armatürü arasında elektriksel ve mekaniksel bağlantıyı sağlar. ANSI C136 kodlu standart soketin boyutlarını, kilitleme tipini ve diğer detayları açık bir şekilde tanımlamaktadır. NEMA soket, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşididir.

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 07:43

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

NEMA soket, kontrol hücresi ile aydınlatma armatürü arasında elektriksel ve mekaniksel bağlantıyı sağlar. ANSI C136 kodlu standart soketin boyutlarını, kilitleme tipini ve diğer detayları açık bir şekilde tanımlamaktadır. NEMA soket, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşididir.

NEMA soket, kolayca söküp takılabilir yapıdadır. Bu sayede montaj, bakım ve onarım gibi işlemlerim daha kolay yapılmasını sağlar. NEMA soket, sağlam büküm kilit kontakları ile güvenilir bir güç bağlantısı sağlar.

Aydınlatma armatürlerinde NEMA soket, 5 veya 7 uçlu olabilir. 3 uç güç bağlantısı için, geriye kalan 2 yada 4 uç ise dimleme sinyali ve diğer sinyalleri taşımak için kullanılır. Güç uçları, 15A‘e kadar akım taşıyabilir. Sinyal uçları ise 100mA ile sınırlandırımıştır.

NEMA soket sinyal kontakları, 1-10V DC veya Digital Addressable Lighting Interface (DALI) protokolünü destekleyebilir. Uzaktan izleme, kontrol gibi imkanlar tanıyan akıllı aydınlatma sistemleri NEMA soket yapısına uygun olarak üretildiğinde, herhangi bir armatüre kolayca takılabilir.

Soketler, dayanıklı polikarbonat malzemeden yapılır ve armatür gövdesine su girmesini önlemek için tabanında conta yer alır. Herhangi bir aparat gerektirmeden, sadece el ile açılıp kapanabilen bu soket, geleceğin akıllı şehir uygulamalarının vazgeçilmez çözümü olacaktır.

NEMA soket başta sokak aydınlatma armatürleri olmak üzere yaygın olarak dış aydınlatma armatürlerinde kullanılmaktadır.

NEMA soket adeta geleceğin teknolojisine uyum sağlama imkanı sağlıyor. NEMA soketli bir aydınlatma armatürü, yeni gelişmelere açıktır. Gelecekte kontrol sistemlerinde yeni bir teknoloji geliştirildiğinde, aydınlatma armatürü değiştirilmeden yalnızca kontrol aygıtı değiştirilerek bu yeniliğe ayak uydurulabilir.

İçerik Önerileri

LED Armatür Tasarımında Mühendislik ve Isıl Denetimin Önemi LED ışık kaynakları için tasarlanmış armatürlere ihtiyaç giderek artıyor. Mimar ve mühendisler topluluğu, bina yöneticileri bu teknoloji değişimini nasıl görüyor? LED armatür biçimleri, ışık lümen çıkışları, estetik özellikleri, işlevselliği modern aydınlatma ihtiyaçlarını karşılıyor mu?...
LED Sokak Armatürü Nasıl Tasarlanır? Sokak armatürünün amacı çevre aydınlatmasını sağlamaktır. LED sokak armatürleri de aynı ya da daha yüksek aydınlatma seviyelerini daha düşük enerji tüketimiyle sağlar. Buna ek olarak, LED'ler diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun ömürlüdür. Peki bir LED sokak armatürü nasıl tasarlanır?...
Işık Akısı (Lümen) Nedir, Nasıl Ölçülür? Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen'dir. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) veya bir dizi sensör gereklidir. Entegre küre, ışık akısı ölçümü için en güvenilir ve en uygun ölçüm yöntemidir....
Konvansiyonel ve LED Armatür Gövde Farklılığının Isıl Açıdan İncelenmesi LED teknolojisinin gelişmesiyle, aydınlatma armatürleri gövde tasarımlarında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu olan ısıl tasarımı beraberinde getirmiştir. Bu problem aynı zamanda LED’li tasarımların konvansiyonel tasarımlardan farklı olması gerektiğini ortaya koymakla beraber, bu yazıda bo...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *