NEMA Soket Nedir?

NEMA soket, kontrol hücresi ile aydınlatma armatürü arasında elektriksel ve mekaniksel bağlantıyı sağlar. ANSI C136 kodlu standart soketin boyutlarını, kilitleme tipini ve diğer detayları açık bir şekilde tanımlamaktadır. NEMA soket, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşididir.

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 07:43

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

NEMA soket, kontrol hücresi ile aydınlatma armatürü arasında elektriksel ve mekaniksel bağlantıyı sağlar. ANSI C136 kodlu standart soketin boyutlarını, kilitleme tipini ve diğer detayları açık bir şekilde tanımlamaktadır. NEMA soket, aydınlatma endüstrisi genelinde standartlaşmış bir bağlantı çeşididir.

NEMA soket, kolayca söküp takılabilir yapıdadır. Bu sayede montaj, bakım ve onarım gibi işlemlerim daha kolay yapılmasını sağlar. NEMA soket, sağlam büküm kilit kontakları ile güvenilir bir güç bağlantısı sağlar.

Aydınlatma armatürlerinde NEMA soket, 5 veya 7 uçlu olabilir. 3 uç güç bağlantısı için, geriye kalan 2 yada 4 uç ise dimleme sinyali ve diğer sinyalleri taşımak için kullanılır. Güç uçları, 15A‘e kadar akım taşıyabilir. Sinyal uçları ise 100mA ile sınırlandırımıştır.

NEMA soket sinyal kontakları, 1-10V DC veya Digital Addressable Lighting Interface (DALI) protokolünü destekleyebilir. Uzaktan izleme, kontrol gibi imkanlar tanıyan akıllı aydınlatma sistemleri NEMA soket yapısına uygun olarak üretildiğinde, herhangi bir armatüre kolayca takılabilir.

Soketler, dayanıklı polikarbonat malzemeden yapılır ve armatür gövdesine su girmesini önlemek için tabanında conta yer alır. Herhangi bir aparat gerektirmeden, sadece el ile açılıp kapanabilen bu soket, geleceğin akıllı şehir uygulamalarının vazgeçilmez çözümü olacaktır.

NEMA soket başta sokak aydınlatma armatürleri olmak üzere yaygın olarak dış aydınlatma armatürlerinde kullanılmaktadır.

NEMA soket adeta geleceğin teknolojisine uyum sağlama imkanı sağlıyor. NEMA soketli bir aydınlatma armatürü, yeni gelişmelere açıktır. Gelecekte kontrol sistemlerinde yeni bir teknoloji geliştirildiğinde, aydınlatma armatürü değiştirilmeden yalnızca kontrol aygıtı değiştirilerek bu yeniliğe ayak uydurulabilir.

İçerik Önerileri

Işıkta Renk ve Renk Sıcaklığı (CCT) Kavramı Renk nedir? İnsan rengi nasıl algılar? Renk sıcaklığı nedir? Kelvin değeri nedir? Gün ışığı, soğuk beyaz, ılık beyaz ve sıcak beyaz ne anlam ifade eder?
LED Aydınlatma Armatürlerinde Soğutucu Nasıl Seçilmelidir? Elektronik ve aydınlatma sektöründe patentli alüminyum soğutucu çözümleriyle tanınan Sarnikon, LED aydınlatma uygulamalarında soğutucu seçimiyle ilgili yayınladığı kaynakta soğutucuların kullanım amaçlarını, üretim yöntemlerini ve teorik hesaplama yöntemlerini detaylarıyla açıkladı....
LED Ampullerin Ömrü Nasıl Uzatılır? LED teknolojisi, yüksek enerji verimli ve dayanıklı olduğundan aydınlatma alanında kullanımı yaygın olarak benimsenmiştir. Öte yandan, LED lambalar, geleneksel lambalara göre güç dalgalanmasına karşı daha hassas olan bir dizi hassas yarı iletken eleman içerir. Güç dalgalanması nedir?, Lambalarınıza ...
Hastanelerde LED Aydınlatma Kullanımı Hastane ortamında LED aydınlatma çözümleri, değişen şartlarda bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmalıdır. Hasta konforu, personel verimliliği, etkin enerji kullanımı ve kaliteli aydınlatma çözümleri için yüksek beklenti ihtiyaçları vardır.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *