Market Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Market ve süpermarket aydınlatmaları nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Renk sıcaklığı ve ışık açısı neye göre seçilir? Işık denetimleri nasıl gerçekleştirilir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Müşteriler ışığın gücüyle yönlendirilebilir mi? Detaylar yazımızda…

16 Ağustos 2017 Çarşamba, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Mağaza içerisinde her alan farklı bir öneme sahiptir. Bu alanları yeterli aydınlatmaya sahip olacak şekilde tasarlamak ve ışıkla tanımlamak gereklidir. Önemli veya dikkat çekilmesi gereken ürünler vurgu aydınlatmalarıyla ışıklandırılabilir. Bu alanlar için spotlarla destekleyici aydınlatma yapmak mağazaya ve ürünlere olan ilgiyi artırabilir.

Aydınlatma aynı zamanda mağazada gezinmekte olan müşteriye rehberlik eder, onu yönlendirir. Bu yüzden ışığı doğru kullandığınızda müşterilerinizi ilgilerini çekebilecek reyonlara yönlendirebilirsiniz.

Varlık dedektörleri kullanarak ışık denetimlerini gerçekleştirebilir, renk sıcaklığını değiştirerek yaratıcı çalışmalar yapabilirsiniz.

Market aydınlatmalarında raya takılı, gömme veya yüzeye monte aydınlatma armatürleri kullanılabilir. Bu noktada seçim marketin tavan tipine göre yapılabilir.

Marketlerde ürünler genellikle raflarda sergilendiğinden, yatay aydınlatma kadar dikey aydınlatma da önemli bir husustur. Dikeyde elde edilen aydınlatma seviyesi, aslında satışta olan ürünün ne kadar aydınlatıldığını ifade eder.

Market ve süpermarketler için genel itibariyle 750 lüks aydınlatma seviyesi tavsiye edilmektedir. Bu değere ulaşmak için proje aşamasında market rafları gerçeğe uygun şekilde modellenmeli, DIALux ve benzeri aydınlatma simülasyon yazılımlarıyla hesaplamalar gerçekleştirilmelidir.

Markette tavan yüksekliğine göre aydınlatma armatürlerinin seçimi yapılır ve ışık noktası yüksekliği hesaplanır. Böylece yerde ve raflarda yeterli ışık elde edilmiş olabilir.

Yüksek tavanlı market ve süpermarketlerde etkili spot ışıkları kullanılmalıdır. Spot ışığı altında aydınlatılmış alanlar, şüphesiz müşterilerin dikkatini çekecektir.

Market aydınlatmasında kullanılacak renk sıcaklığı, modu ayarlayacak anahtardır. Sıcak yani sarıya yakın bir ışık rengi ile aydınlatılan mağaza, müşterilerinize kendilerini evlerindeki gibi rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Ancak soğuk, yani beyaz ve maviye yakın renkteki ışıklar da daha taze ve lüks bir his verecektir.

Renk sıcaklığı seçimi yaratmak istediğiniz ambiyansa bağlıdır. Ancak renk sıcaklıklarının bir kombinasyonuyla daha dinamik ve daha ilginç bir market yaratılabilir.

Market aydınlatmalarında sıkça kullanılan armatür tipleri; ray montajlı lineer aydınlatmalar, LED paneller, sarkıt aydınlatmalar ve spot aydınlatmalar olarak sıralanabilir.

Süpermarketlerdeki aydınlatmadan kaynaklı enerji tüketimi, tüm elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25’ine tekabül etmektedir. Bu sebeple ihtiyaca uygun ve enerji etkin LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinin kullanımı doğru bir karar olacaktır.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Gıda Üretim Tesislerinde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Gıda üretimi hassas bir iştir, bu üretimin yapıldığı tesislerdeki aydınlatma da aynı hassasiyette değerlendirilmelidir. Üretim tesisinde meydana gelen bir aydınlatma arızası, üretimi kesintiye uğratarak çok pahalıya mal olabilir. Daha da ötesinde, insanların sağlığını tehdit edecek bir probleme yol ...
Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır? Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde ay...
Projeye Özel Aydınlatma Armatürleri Tasarımı Sıranlıktan uzak, farklı mekanlar tasarlamak piyasada var olan armatürler içerisinden seçimler yaparak çok da başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle mimarlar özel tasarım aydınlatma armatürlerine yönelebiliyor. Özel tasarımlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılır?
Alışveriş Merkezlerinde Renk ve Aydınlatma Eskiden, çevremizdeki tüm nesneleri ve var olan renklerini algılamak için kullanılan aydınlatma araçları, LED teknolojisi sayesinde, artık bizzat “rengi yaratan” olanaklara kavuştu. O yüzden, aydınlatmadan bahsederken, renklerin nasıl bir titreşim içerdiği ve ne gibi etkilere yol açtığına dair araşt...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *