tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

LED Sokak Armatürü Nasıl Tasarlanır?

Sokak armatürünün amacı çevre aydınlatmasını sağlamaktır. LED sokak armatürleri de aynı ya da daha yüksek aydınlatma seviyelerini daha düşük enerji tüketimiyle sağlar. Buna ek olarak, LED’ler diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun ömürlüdür. Peki bir LED sokak armatürü nasıl tasarlanır?

18 Temmuz 2018 Çarşamba, 07:52

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Sokak armatürünün amacı çevre aydınlatmasını sağlamaktır. LED sokak armatürleri de aynı ya da daha yüksek aydınlatma seviyelerini daha düşük enerji tüketimiyle sağlar. Buna ek olarak, LED’ler diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun ömürlüdür. Peki bir LED sokak armatürü nasıl tasarlanır?

LED sokak armatürü oluşturmak basit bir montaj işi gibi görünse de, karmaşık mühendislik hesaplarını içinde barındıran zorlu bir süreçtir.

LED aydınlatmanın hayatımıza girdiği ilk yıllarda, bu alanda pazar payının hızla artması, karlılık oranının yüksek olması sebebiyle; farklı sektörlerde faaliyet gösteren, mühendislik altyapısına sahip olmayan pek çok firma LED aydınlatma alanına hızlı bir giriş yaptı.

Bu firmalarının yaptığı çoğu üretim, montajın ötesine geçemedi. Mühendislikten yoksun bu ürünler, daha garanti süreleri bile dolmadan arıza yaptı. Tüketiciler garanti için firmaya başvurmak istedi ancak firmalar yerinde yoktu.

Firmalar hızla arttı, aynı hızla piyasadan silindi. Kısa sürede yüksek kazanç hedefleyen, ürün kalitesini önemsemeyen bu üreticiler, LED teknolojisine olan güveni sarstı, piyasadaki diğer üreticilere de zarar verdi.

Sadece sokak armatürleri değil, tüm LED aydınlatma armatürleri doğru tasarlandığında onlarca yıl sorunsuz kullanılabilir.

Bir LED sokak armatürü tasarımı içerisinde; LED’ler, bu LED’lerin monte edildiği baskı devre kartı (PCB), lens veya reflektör gibi ikincil optik, termal iletken malzeme, LED sürücü ve armatür gövdesi yer alır.

LED seçimi, aydınlatma armatürü tasarımının ilk aşamasıdır. LED seçimi yaparken LED’in datasheet‘i ve test raporları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Çünkü LED seçimi, sistemin kalanını nasıl tasarlayacağımızı belirleyecektir.

LED seçimi yalnızca LED’in paketini, markasını ve modelini belirlemekle bitmez. Aynı model içerisinde farklı renklerde, farklı parlaklılarda LED’ler bulunabilir. Bunun için datasheet üzerinden color bin ve flux bin seçimi yapılması gereklidir.

LED’ler baskı devre kartı üzerine uygun sayıda ve uygun bağlantı yapısıyla yerleştirilmelidir. Bu üniteye LED modül adı verilir. LED modül tasarımının ardından bu modülü uygun sürüş akımında besleyecek LED sürücü seçimi yapılmalıdır. LED’ler üzerinden sınır değerlerinin üzerinde akım geçirilirse bu onların kısa sürede arızalanmasına sebep olacaktır.

LED paketi üzerinde yer alan optik materyal birincil optik olarak adlandırılır. Bu optik, LED’in belirli bir açıda ışık yaymasını sağlar. LED sokak armatürleri, kullanım şekli sebebiyle ikincil optik çözümler gerektirir. Sokak aydınlatmalarında asimetrik ışık dağılımı sağlayan, yüksek verimli lensler kullanılır. Lens seçimininde ışık geçirgenliği önemli bir unsur olarak değerlendirilmelidir. Düşük geçirgenliğe sahip lensler, ışık kayıplarına yol açacak, sistem verimini düşürecektir.

LED aydınlatmalarda ısı, ürün ömrünü etkileyen en önemli faktördür. Bu yüzden LED’ler üzerinde oluşan ısı, soğutucu gövde yardımıyla uzaklaştırılmalıdır.

Peki oluşan bu ısı nasıl taşınır? LED’ler üzerinde açığa çıkan ısı, LED’in alt yüzeyindeki termal pad aracılığıyla alüminyum baskı devre kartına aktarılır. Alüminyum baskı devre kartındaki ısı ise soğutucu gövdeye iletilmeli, bu sayede dışarı atılmalıdır.

Baskı devre, gövdenin iç yüzeyine vidalanarak monte edilir. Ancak vidalama ısı iletimi için yeterli değildir. Kart ile gövde arasında gözle görülmese de boşluklar kalır, bu boşlukların termal iletken malzeme yardımıyla doldurulması gereklidir. Termal iletken macun, gövdenin iç yüzeyine uygulanır, ardından kart yerleştirilir ve vidalanırsa kusursuz bir birleştirme gerçekleştirilmiş olur.

Armatür gövdesi, ısıl iletkenliği yüksek olduğundan ötürü alüminyum malzemeden imal edilir. LED seçimi, LED’in sürüş akımı, güvenli çalışma sıcaklığı gibi değerlere bağlı olarak soğutucu gövdenin yapısı ve büyüklüğü belirlenir.

LED sokak armatürleri dış ortam koşullarında çalışmaya yönelik olduğundan, gövde yapısı içerisindeki elektronik bileşenleri suya, toza ve neme karşı koruyucu yapıda olmalıdır. Bu yüzden minimum IP65, tercihen IP66 veya IP67 koruma sınıfına sahip olmalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Lambalarda Isınma Problemi Eğer evinizde LED lamba kullanıyorsanız, çalışan lambanın gövdesine dokunup sıcaklığına mutlaka bakmışsınızdır. Lambanın ısındığını görünce, "Bu ısınma bir sorun yaratır mı?" sorusu aklınıza geliyorsa cevabı yazımızda.
LED Avize Ömrü Ne Kadardır? Evimizde nostaljik avizeler yerini artık LED avizelere bırakıyor. Hemen hemen her köşe başında LED avizeler vitrinleri süslemeye başladı. LED avizeler modern görünümünün yanında, ampul derdini de ortadan kaldırıyor. LED'ler 5, 10 hatta 20 yıla kadar uzun ömürlü ışık kaynaklarıdır. Peki LED avizeler ...
CRI (Renksel Geriverim İndeksi) Nedir? CRI (Renksel Geriverim İndeksi), gün ışığı (100%) referans kabul edildiğinde, renk kayıplarına göre yapay ışığın yüzdesel olarak değerlendirilmesidir. Yapay ışık altında 14 renkte yapılan ölçümlerin ortalama renk görme oranı CRI değeri ile belirtilir.
Güneş Işığında Kaç Lüks Aydınlatma Seviyesi Görülür? Aydınlatma uygulamalarından sonra sıkça duyduğumuz cümlelerdir; güneş kadar parlak, gündüz gibi oldu. LED aydınlatma uygulamaları gerçekten yüksek aydınlatma seviyelerinde aydınlık ortamlar yaratıyor. Peki gerçekten gündüz kadar aydınlık oluyor mu?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *