İş İlanları
03 Aralık 2019 Salı

LED Bitki Yetiştirme Lambaları Hangi Renkte Işık Yayar?

Çok çeşitli renklerde bulunabilen LED’ler, bitkileri büyütmek için harika çözümler sunmaktadır. Bitkiler, uygun LED ışığı altında hızlı ve sağlıklı şekilde büyüyebilir. En popüler bitki büyütme ışıkları mor ve pembe renkte ışık yaymaktadır.

08 Ağustos 2019 Perşembe, 07:23

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Tüm ışık kaynakları tam bir renk yelpazesi içermez, yalnızca bazı renkleri içerir. Güneş ışığı ise tüm spektrum renklerini içerir bu sayede metabolik reaksiyonları tetikler, bitkileri enerjiyle besler.

Çok çeşitli renklerde bulunabilen LED‘ler, bitkileri büyütmek için harika çözümler sunmaktadır. Bitkiler, uygun LED ışığı altında hızlı ve sağlıklı şekilde büyüyebilir.

Bitkiler farklı renkte ışıklara farklı tepkiler vermektedir. Örneğin bitkilerin uzun boylu olması isteniyorsa ışık kaynağında kırmızı, sarı, turuncu ve yeşil renklere yer verilebilir ancak daha küçük olması isteniyorsa mavi veya ultraviyole (UV) ışıklar kullanılabilir.

Bitki yetiştiriciliği için tasarlanan bir LED lambada, kullanılması gereken iki temek ışık rengi kırmızı ve mavidir. Kırmızı, fotosentez ve kök uzatma inhibisyonu için gerekli anabileşendir. Mavi ise stoma açılmasını, yaprak genişlemesini tetikleyerek, fotoperiyodik çiçeklenmeyi uyarır. Bu iki etki kümesinin birleşimiyle bitki, tohumdan vejetatif aşamaya ve nihayetinde çiçeklenmeye doğru gelişim gösterecektir.

Yeşil gibi diğer bazı spektrum renklerinin eklenmesi, yaprak genleşme oranı ve gövde uzamasını artırabilir. Bu durum da yüksek biyokütle birikimi yani verim artışıyla sonuçlanabilir. UV dalga boylarındaki ışığın eklenmesiyle de son ürünün lezzeti ve insan sağlığına yararı artırılabilir.

Kırmızı ve mavi renkli LED çipleri çok ucuza tedarik edilebilir. Bu nedenle bitki ışığı üreticileri genellikle kırmızı ve mavi ışık kombinasyonunu tercih etmektedir. En popüler bitki büyütme ışıkları mor ve pembe renkte ışık yaymaktadır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

2 Yorum

 1. Avatar

  Mustafa YAMAN

  1 Aralık 2019 - 15:21

  İç mekan bitkileri için profesyonel suni güneş ışığı aydınlatması yapabilecek çözüm ortağı arıyoruz. Kapalı alanlardahi maliyeti yüksek bitkilerimiz var bu bitkiler güneş ışığı alamadığı için yaprakları kuruyor bu nedenle suni güneş ışığı verebilecek bir sisteme ara ara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu konuda firmamızla sürekli çalışacak bir çözüm ortağı arıyoruz. Proje alanlarımız genellikle istanbul da. Konu hakkında yönlendirme ve desteğinizi rica ederim.

  İyi Çalışmalar.

  • Emre Yılmaz

   Emre Yılmaz

   1 Aralık 2019 - 15:22

   Merhaba Mustafa Bey, talebinizi ilgili firmalara ileterek gerekli yönlendirmeleri sağlıyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir