tr Türkçe
İş İlanları
15 Kasım 2018 Perşembe

LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı?

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

08 Kasım 2017 Çarşamba, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

Genel görüş, LED aydınlatma pazarının doyuma ulaştığı, kar marjlarının düşmesiyle birlikte kalitesiz ürünlerin piyasaya hakim olmaya başladığı yönünde. Bu ortamda, müşterilerin büyük bir çoğunluğu kalite gözetmeksizin tek bir konu üzerinde yoğunlaşıyor; fiyat.

Özellikle 2010-2011 yıllarında LED aydınlatma, sektördeki firmalara iyi paralar kazandırdı. Rekabet ortamı henüz gelişmediğinden ürün fiyatları ve kar marjları yüksekti. Rekabetin artmasıyla, fiyatların aşağı yönde hareketi aslında tüketici için olumlu bir gelişme gibi duruyor. Ancak duruma yakından bakıldığında çok farklı bir gerçek ortaya çıkıyor. Fiyat rekabeti, kaliteyi hızla aşağıya çekmeye başladı.

Yalnızca rakiplerini taklit ederek, onlardan daha düşük fiyatlarla aynı ürünü sunduğunu iddia eden üreticiler; daha sattıkları ürünlerin garanti süreleri dolmadan piyasadan silindi. Bu firmalar kendileri giderken sektördeki diğer oyunculara da büyük zararlar verdi.

OSRAM‘ın aydınlatma birimi LEDVANCE‘i satması, GE Aydınlatma‘nın Asya ve Latin Amerika pazarlarından çekilmesi ve Philips‘in aydınlatma sektöründen çok sağlık teknolojileri alanına yöneleceği söylentileri de sektörde büyük oyuncuların masadan kalktığı şeklinde yorumlandı.

Bu tabloda 2017 yılının LED aydınlatma sektörüne giriş için zor bir yıl olduğu söylenebilir. Kim olursa olsun, kendini yenilemeyen firmalar başarısızlıkla yüzleşmek zorunda. Bu yüzden yenilikleri takip etmek ve bu teknolojik trendler doğrultusunda biraz farklılaşmak gerekiyor.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, akıllı aydınlatma alanında hala fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatlar değerlendirilirse zorlukların üstesinden gelinebilir.

[starbox theme="business"]

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir