LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı?

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

08 Kasım 2017 Çarşamba, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

Genel görüş, LED aydınlatma pazarının doyuma ulaştığı, kar marjlarının düşmesiyle birlikte kalitesiz ürünlerin piyasaya hakim olmaya başladığı yönünde. Bu ortamda, müşterilerin büyük bir çoğunluğu kalite gözetmeksizin tek bir konu üzerinde yoğunlaşıyor; fiyat.

Özellikle 2010-2011 yıllarında LED aydınlatma, sektördeki firmalara iyi paralar kazandırdı. Rekabet ortamı henüz gelişmediğinden ürün fiyatları ve kar marjları yüksekti. Rekabetin artmasıyla, fiyatların aşağı yönde hareketi aslında tüketici için olumlu bir gelişme gibi duruyor. Ancak duruma yakından bakıldığında çok farklı bir gerçek ortaya çıkıyor. Fiyat rekabeti, kaliteyi hızla aşağıya çekmeye başladı.

Yalnızca rakiplerini taklit ederek, onlardan daha düşük fiyatlarla aynı ürünü sunduğunu iddia eden üreticiler; daha sattıkları ürünlerin garanti süreleri dolmadan piyasadan silindi. Bu firmalar kendileri giderken sektördeki diğer oyunculara da büyük zararlar verdi.

OSRAM‘ın aydınlatma birimi LEDVANCE‘i satması, GE Aydınlatma‘nın Asya ve Latin Amerika pazarlarından çekilmesi ve Philips‘in aydınlatma sektöründen çok sağlık teknolojileri alanına yöneleceği söylentileri de sektörde büyük oyuncuların masadan kalktığı şeklinde yorumlandı.

Bu tabloda 2017 yılının LED aydınlatma sektörüne giriş için zor bir yıl olduğu söylenebilir. Kim olursa olsun, kendini yenilemeyen firmalar başarısızlıkla yüzleşmek zorunda. Bu yüzden yenilikleri takip etmek ve bu teknolojik trendler doğrultusunda biraz farklılaşmak gerekiyor.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, akıllı aydınlatma alanında hala fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatlar değerlendirilirse zorlukların üstesinden gelinebilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Belediyeler Aydınlatma Giderlerini Ödemeyince Bakanlık Devreye Girdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karara göre, belediyeler ve il özel idarelerin genel aydınlatmaya ait giderlerine ait ödemeler artık belediyenin İller Bankası'ndaki genel bütçe geliri payından kesilecek.
Philips LED Lambalarda %40 İndirim Avantajı Teknosa bugün itibariyle internet mağazasına özel tüm Philips ampullerde %40 indirim kampanyası başlattı. Philips LED lambaların fiyatları 5-10 TL arasında değişiyor ve kargo hizmeti ücretsiz olarak sunuluyor.
Aydınlatma Kontrol Sistemleri Kuşları Öldürüyor Mu? İngiltere’nin kuzeyinde Gateshead’de serçelerle ilgili bir felaket meydana geldi. Anti-elektromanyetik dalga konusunda kampanya yürüten Mark Steele, bu felakete sokak armatürlerinin aydınlatma kontrol sistemi ünitelerinin neden olduğunu söylüyor. Buna göre cadde ışıklarına yerleştirilen vericiler, k...
LED Aydınlatmada Yüksek Kalite Talebi Ticari kullanımda LED aydınlatma için yüksek kalite talebi hızla artıyor. Bunun yanında yüksek ışık kalitesi de talep ediliyor. Pazar, LED ışıklarda verimlilikteki sürekli gelişme ve yükselen renksel geriverim performansı faktörleri nedeniyle büyük ivme kazandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *