tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

LED Avize Ömrü Ne Kadardır?

Evimizde nostaljik avizeler yerini artık LED avizelere bırakıyor. Hemen hemen her köşe başında LED avizeler vitrinleri süslemeye başladı. LED avizeler modern görünümünün yanında, ampul derdini de ortadan kaldırıyor. LED’ler 5, 10 hatta 20 yıla kadar uzun ömürlü ışık kaynaklarıdır. Peki LED avizeler de bu kadar uzun ömürlü mü?

20 Temmuz 2018 Cuma, 07:18

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Evimizde nostaljik avizeler yerini artık LED avizelere bırakıyor. Hemen hemen her köşe başında LED avizeler vitrinleri süslemeye başladı. LED avizeler modern görünümünün yanında, ampul derdini de ortadan kaldırıyor. LED’ler 5, 10 hatta 20 yıla kadar uzun ömürlü ışık kaynaklarıdır. Peki LED avizeler de bu kadar uzun ömürlü mü?

LED avize temel olarak 3 ya da 4 kısımdan oluşur. Birincisi avize gövdesi, ikincisi LED ışık kaynağı, üçüncü kısım ise LED’leri besleyecek sabit akım veya sabit gerilim sağlayan güç kaynağıdır. Bu güç kaynağı şebekedeki 220V gerilimi, LED’leri beslemek için uygun gerilime düşürür ve akımı sınırlayarak LED’lerin zarar görmesini önler. Dördüncü kısım ise, LED’lerin önüne yerleştirilmiş süt beyaz renkte difüzör paneldir. Bu bazı armatürlerde yer alır, bazılarında ise kullanılmaz. Amacı ışığı yumuşak bir şekilde, göz almadan dağıtmaktır. Bazı avizelerde ise difüzör panel yerine kristal taşlar yerleştirilir.

LED’lerin 50.000, 60.000 saate kadar kullanım ömrü olduğu bilinmektedir. Bu bilgi doğrudur ancak bu ömür yalnızca üreticinin belirttiği koşullar sağlandığında geçerlidir. Örneğin; LED üreticisi, LED’ler 500mA sürüş akımıyla beslendiğinde ve sıcaklığı 85 derecenin altındayken ürünün 50.000 saat ömre sahip olduğunu belirtir. Bunu da LM-80 adı verilen bir test raporuyla birlikte yayınlar. Bu rapora LED üreticilerinin yalnızca küçük bir bölümü sahiptir.

LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olsa da, bir sistem içerisine girdiğinde ömrü beklenenden daha kısa sürede sonlanabiliyor. LED avizelerde en sık karşılaşılan iki arıza; elektronik sürücü kısmının arızalanması ve LED’lerin aşırı ısınma sonucunda arıza yapmasıdır.

Piyasada Çin‘den ithal edilen markası belli olmayan on binlerce LED avize bulunmaktadır. Satıcılar bir yıla kadar garanti veriyor ancak bir yıldan sonra ne olacağını kimse tahmin edemez.

LED avize alırken şık görünümüne aldanmadan, teknik detayları öğrenmeye gayret göstermelisiniz. Çünkü avizenin LED kısmı arızalandığında bu kısmın onarılması, bir ampul değişimi kadar kolay değildir. Arıza durumunda profesyonel destek almanız gerekebilir ve bu onarım size çok pahalıya mal olabilir.

LED avizelerde ilk dikkat edilmesi gereken nokta ısınma sorunudur. LED avizenin bir saat çalışma sonunda ne kadar ısındığına bakmak, ileride yaşanacak problemleri önlemek için faydalı olacaktır.

Aşırı ısınan LED’ler arıza yapmasa bile, belirli bir kullanım süresi sonunda verdiği ışık miktarı azalacaktır. Örneğin; 1 yıl sonunda yüzde 30, 2 yıl sonunda yüzde 50 ışık kaybı yaşayabilirsiniz. Bu ışık çıktısındaki düşüş yavaş yavaş gerçekleştiğinden, fark edilmesi çok kolay değildir.

Tabii ki Çin‘de üretilen her ürün kalitesiz algısı yanlıştır. Ancak piyasadaki düşük fiyat beklentisi, kalitesiz ürünlerin ithalat yoluyla ülkemize getirilmesine sebep olmaktadır. Kalitesiz LED avizeler, bir ya da iki yıl içinde kısmen ya da tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bu yüzden tüketicilerin bilinen markalar veya uzun garanti süresi (3 ya da 5 yıl) sağlayacak güvenilir satıcılar üzerine yoğunlaşması yerinde bir tercih olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Aydınlatma Armatürlerinde Soğutucu Nasıl Seçilmelidir? Elektronik ve aydınlatma sektöründe patentli alüminyum soğutucu çözümleriyle tanınan Sarnikon, LED aydınlatma uygulamalarında soğutucu seçimiyle ilgili yayınladığı kaynakta soğutucuların kullanım amaçlarını, üretim yöntemlerini ve teorik hesaplama yöntemlerini detaylarıyla açıkladı....
Akaryakıt İstasyonlarında LED Dönüşümü Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neler getiriyor? LED aydınlatma ile güç tüketimi nasıl değişiyor? Yatırım maliyeti geri dönüş süresi nedir?
LED’li Bitki Yetiştirme Armatürleri Temel Özellikleri LED aydınlatma sektörü her gün yeni ürünlerle gelişiyor. Ancak ihmal edilen bir alan var; bitki yetiştirme LED aydınlatma gereçleri. Bu armatürler özellikle çiçekçilik alanında yurtdışında yoğun kullanılmaktadır. Bunun yanında gıda ve eczacılık alanında kullanılan bitkilerin ve endemik bitkilerin ye...
Türkiye’de LED Aydınlatma ve Çin Menşeli Ürünlerle Rekabet Gücü Türkiye'de aydınlatma sektörüne bakınca üç çeşit firma görüyorum. Birincisi şikayet edenler, ikincisi müşteriyi bilinçlendirmeye çalışanlar, üçüncüsü hiçbir şey yapmayanlar. Siz hangisisiniz?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *