tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

20 Nisan 2018 Cuma, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir.

Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

Kuyumcularda vitrin aydınlatması en önemli bölümdür. Bu vitrinlerde pırlanta ve altın aksesuarlar sergilenir, müşterilerinizin dikkatini ilk vitrindeki ürünlerinizle çekersiniz.

Pırlantalar parıltısını gösterebilmek için parlak beyaz ışığa ihtiyaç duyar. Altın ise pırlantalara göre biraz daha sıcak, sarıya yakın renkler altında en iyi şekilde görünür. Pırlantalar için 4000-4300K, altınlar için ise 3000-3500K aralığında ışık renkleri tercih edilebilir.

Kuyumcularda vitrin aydınlatmasında 2000 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak talep ve ihtiyaçlara göre vitrinde 4000 lüks aydınlatma seviyesine kadar çıkılabilir.

Mağaza genelinde ise 800 lüks aydınlatma seviyesi doğru bir seçim olacaktır. Çünkü, vitrinlerdeki aydınlatma, mağaza genelinde yapılan aydınlatmadan daha parlak olursa, müşterilerinizin dikkati vitrinlere ve vitrinlerdeki ürünlere yönelir. Mağaza genelinde ise 2700-3000K aralığında sıcak beyaz renkler tercih edilmelidir.

Mağaza aydınlatma tasarımında, aydınlatma elemanlarının seçimi yapılırken CRI yani renksel geriverim indeksine dikkat edilmelidir. Kuyumcu aydınlatmasında CRI değeri 80, hatta mümkünse 90’ın üzerinde olan ışık kaynakları kullanılmalıdır. CRI değeri ışık altında nesnelerin gerçek renklerine ne kadar yakın göründüğünü ifade eder.

Kuyumcu aydınlatmalarında genellikle ray tipi spot aydınlatmalar, gömme spotlar ve sarkıt aydınlatmalar kullanılmaktadır.

Kuyumcularda, mağazanın genel giderlerinde aydınlatmanın oranı %25 civarındadır. Bu yüzden enerji verimli ve uzun ömürlü ışık kaynaklarının kullanılması, tasarruf anlamında size yarar sağlayacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Spor Sahalarının Aydınlatılması Spor sahalarının aydınlatılması, özellikle futbol sahaları için, 1950’lere kadar gitmektedir. O dönemde çok basitte olsa mevcut aydınlatma sistemleri ile belli bir aydınlatma yapılmaya çalışılmıştır. Günümüzde gelişen ve çoğalan televizyon yayınlarının sonucu olarak spor alanlarının aydınlatılması ç...
Yol Aydınlatması Nasıl Yapılır? Yol aydınlatmasının amacı, sürücülerin güvende seyahat etmelerini sağlamak ve yayaların görünürlüğünü artırarak onların da güvenini sağlamaktır. Bunu sağlamak için iyi görme koşullarının oluşturulması gereklidir. Yol aydınlatması yapılırken sürücünün ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı, görme koşu...
Kütüphane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kend...
Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünü...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *