Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

20 Nisan 2018 Cuma, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir.

Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

Kuyumcularda vitrin aydınlatması en önemli bölümdür. Bu vitrinlerde pırlanta ve altın aksesuarlar sergilenir, müşterilerinizin dikkatini ilk vitrindeki ürünlerinizle çekersiniz.

Pırlantalar parıltısını gösterebilmek için parlak beyaz ışığa ihtiyaç duyar. Altın ise pırlantalara göre biraz daha sıcak, sarıya yakın renkler altında en iyi şekilde görünür. Pırlantalar için 4000-4300K, altınlar için ise 3000-3500K aralığında ışık renkleri tercih edilebilir.

Kuyumcularda vitrin aydınlatmasında 2000 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak talep ve ihtiyaçlara göre vitrinde 4000 lüks aydınlatma seviyesine kadar çıkılabilir.

Mağaza genelinde ise 800 lüks aydınlatma seviyesi doğru bir seçim olacaktır. Çünkü, vitrinlerdeki aydınlatma, mağaza genelinde yapılan aydınlatmadan daha parlak olursa, müşterilerinizin dikkati vitrinlere ve vitrinlerdeki ürünlere yönelir. Mağaza genelinde ise 2700-3000K aralığında sıcak beyaz renkler tercih edilmelidir.

Mağaza aydınlatma tasarımında, aydınlatma elemanlarının seçimi yapılırken CRI yani renksel geriverim indeksine dikkat edilmelidir. Kuyumcu aydınlatmasında CRI değeri 80, hatta mümkünse 90’ın üzerinde olan ışık kaynakları kullanılmalıdır. CRI değeri ışık altında nesnelerin gerçek renklerine ne kadar yakın göründüğünü ifade eder.

Kuyumcu aydınlatmalarında genellikle ray tipi spot aydınlatmalar, gömme spotlar ve sarkıt aydınlatmalar kullanılmaktadır.

Kuyumcularda, mağazanın genel giderlerinde aydınlatmanın oranı %25 civarındadır. Bu yüzden enerji verimli ve uzun ömürlü ışık kaynaklarının kullanılması, tasarruf anlamında size yarar sağlayacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Beyaz Işık Mı Sarı Işık Mı? Ampuller ışık rengine göre genel itibariyle iki farklı sınıfta değerlendirilir. Sıcak beyaz renkte ışık yayanlara sarı, soğuk beyaz renkte ışık veren ampullere ise beyaz etiketi yapıştırılır. Sarı, çoğunlukla 2700-3000K renk sıcaklığı aralığını belirtirken, beyaz ise 6000K-6500K renk sıcaklığını tem...
Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bebek odalarında tüm eşyalar özenle seçilir ancak aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Bebeğinizin sağlığı öncelik verdiğiniz konular arasındaysa aydınlatmayı da aynı öncelikte değerlendirmelisiniz. Bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların gözleri oldukça hassastır. Bu sebeple gözle...
Otel Odalarında Banyo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Önceki 3 yazımızda otel aydınlatmaları üzerine oda aydınlatma armatürlerini sırasıyla aplikler, abajur ve lambaderler olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise otel odalarının banyolarında kullanılan aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *