tr Türkçe
İş İlanları
19 Eylül 2018 Çarşamba

Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI’dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

26 Mart 2018 Pazartesi, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Biz erkekler genellikle kuaför ya da bizim için berberlerde çok kısa vakit geçiririz. Saçımızı kestirir, kısa yoldan eve gitmenin yolunu ararız. Ancak kadınlar öyle değil. Kadınların genelde kuaförden sonra özel bir planı vardır ve oraya gider. Bu kimi zaman yemek, kimi zaman doğum günü, nişan, düğün gibi özel günler olabilir. Kadınlar kuaförde saatler hatta günler geçirebilir. Saç uzunluğuyla kuaförde geçirilen zamanı orantıladığımızda erkek ve kadın arasındaki farkı biraz matematiksel olarak açıklayabiliriz sanırım.

Eğlenceli bir giriş yapmak istesem de şimdi asıl konumuz olan kuaför aydınlatmalarına dönüş yapmak istiyorum. Ancak yazının devamında da kadın kuaförleri üzerinden gitmeye devam edeceğim. Çünkü onlar için saç ve saç bakımı erkeklere göre daha önemli. Aydınlatma, kadın kuaförlerinde titizlikle ele alınmalıdır ancak bu demek değildir ki erkek kuaförlerinde aydınlatma ihmal edilebilir.

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ancak bazı uygulamalarda 300 lüks aydınlatma seviyelerinin de yeterli görüldüğü kullanıcı deneyimlerinde tespit edilmiştir.

Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI‘dır.

CCT kullanılan ışık kaynaklarının renk sıcaklığını temsil etmektedir. Kuaför salonunda, rahatlatıcı bir ortam yaratmak istiyorsanız 3000K, daha doğal bir ışık için ise 4000K renk sıcaklığını tercih edebilirsiniz.

CRI ise, açılımı renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek rengine ne kadar yakın göründüğünü göstermektedir. CRI değeri ne kadar yüksekse, bu ışık altındaki objeler gerçek renklerine daha yakın görünür. Piyasada sıkça kullanılan iç mekan aydınlatmaları 70, 80 veya 85 CRI değerine sahiptir. Kuaförlerde mümkün olduğunca renksel geriverim indeksi 90’a yakın ışık kaynakları kullanılmalıdır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Kuaförlerde toplam harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık %25-%50‘si aydınlatmadan kaynaklıdır. Bu sebeple bu tarz alanlarda enerji verimli, watt başına yüksek ışık çıktısına sahip aydınlatma elemanlarının kullanılması yerinde bir tercih olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Salon ve Oturma Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? TV seyretmek, gazete kitap okumak, oyun oynamak, sohbet etmek ve misafirlerimizi ağırladığımız evin en dinamik ve en önemli bölümü salonlardır. Bu nedenle salon aydınlatmasında ambiyans ve fonksiyonellik bir arada olmalıdır. Her salonun kendi özelliklerine göre değişik bir aydınlatmaya ihtiyaçları v...
Aydınlatma Sistemlerinin Mimari Tasarımdaki Konumu Bütün yapıların inşa aşamasında aydınlatma konusu bir sonraki kademe olarak değerlendiriliyor. Detay konu olarak bakılan aydınlatma aslında bir yapının var olmasını sağlar. Şöyle ki bina ne kadar kaliteli yapılmış olsa bile aydınlatma sistemleri olmadan kullanılması imkansızdır....
İç Mekanlarda Günışığı Kullanımı Zamanın algılanması temel bir gereksinimdir ve bu gereksinimi karşılamanın en doğal yolu, insanın doğa ile, ya da dış mekan ile görsel ilişkisinin kesilmemesidir. Ne tür yapıda olursa olsun, pencereler, aydınlatma ya da havalandırma için değilse bile, dış mekânla ilişkinin sağlanması için var olmalı...
Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir ayd...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *