tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI’dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

26 Mart 2018 Pazartesi, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Biz erkekler genellikle kuaför ya da bizim için berberlerde çok kısa vakit geçiririz. Saçımızı kestirir, kısa yoldan eve gitmenin yolunu ararız. Ancak kadınlar öyle değil. Kadınların genelde kuaförden sonra özel bir planı vardır ve oraya gider. Bu kimi zaman yemek, kimi zaman doğum günü, nişan, düğün gibi özel günler olabilir. Kadınlar kuaförde saatler hatta günler geçirebilir. Saç uzunluğuyla kuaförde geçirilen zamanı orantıladığımızda erkek ve kadın arasındaki farkı biraz matematiksel olarak açıklayabiliriz sanırım.

Eğlenceli bir giriş yapmak istesem de şimdi asıl konumuz olan kuaför aydınlatmalarına dönüş yapmak istiyorum. Ancak yazının devamında da kadın kuaförleri üzerinden gitmeye devam edeceğim. Çünkü onlar için saç ve saç bakımı erkeklere göre daha önemli. Aydınlatma, kadın kuaförlerinde titizlikle ele alınmalıdır ancak bu demek değildir ki erkek kuaförlerinde aydınlatma ihmal edilebilir.

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ancak bazı uygulamalarda 300 lüks aydınlatma seviyelerinin de yeterli görüldüğü kullanıcı deneyimlerinde tespit edilmiştir.

Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI‘dır.

CCT kullanılan ışık kaynaklarının renk sıcaklığını temsil etmektedir. Kuaför salonunda, rahatlatıcı bir ortam yaratmak istiyorsanız 3000K, daha doğal bir ışık için ise 4000K renk sıcaklığını tercih edebilirsiniz.

CRI ise, açılımı renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek rengine ne kadar yakın göründüğünü göstermektedir. CRI değeri ne kadar yüksekse, bu ışık altındaki objeler gerçek renklerine daha yakın görünür. Piyasada sıkça kullanılan iç mekan aydınlatmaları 70, 80 veya 85 CRI değerine sahiptir. Kuaförlerde mümkün olduğunca renksel geriverim indeksi 90’a yakın ışık kaynakları kullanılmalıdır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Kuaförlerde toplam harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık %25-%50‘si aydınlatmadan kaynaklıdır. Bu sebeple bu tarz alanlarda enerji verimli, watt başına yüksek ışık çıktısına sahip aydınlatma elemanlarının kullanılması yerinde bir tercih olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Banyo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Önceki 3 yazımızda otel aydınlatmaları üzerine oda aydınlatma armatürlerini sırasıyla aplikler, abajur ve lambaderler olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise otel odalarının banyolarında kullanılan aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.
Aydınlatmada Enerji Kaybı Yanlış ışık kaynağı seçimi ile enerji kaybı çoğu kez %80~85 olabilmekte, değişik nedenlerle yararlanılamayan ışık akısı oranı ise %90'a ulaşabilmektedir. Her iki kaybın birlikte olması aydınlatmada enerji kaybının akıl almaz oranlara ulaşmasına neden olabilmektedir.
Akaryakıt İstasyonlarında Aydınlatma Tasarımı Akaryakıt istasyonlarında aydınlatma bölgeleri nelerdir? Hangi marka aydınlatma armatürleri tercih edilir? Kanopi altında aydınlatma seviyeleri ne olmalıdır? Çevre ve market aydınlatması nasıl yapılır?
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Abajurlar Bir önceki yazımızda otel aydınlatması hakkında kısa bir genel giriş sonrasında oda aydınlatması ve aplikler konusu üzerinde yoğunlaşmıştık. Bu yazımızda ise otel odalarında sıkça kullanımını gördüğümüz abajurlar konusu üzerine yoğunlaşacağız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *