Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI’dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

26 Mart 2018 Pazartesi, 07:51

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Biz erkekler genellikle kuaför ya da bizim için berberlerde çok kısa vakit geçiririz. Saçımızı kestirir, kısa yoldan eve gitmenin yolunu ararız. Ancak kadınlar öyle değil. Kadınların genelde kuaförden sonra özel bir planı vardır ve oraya gider. Bu kimi zaman yemek, kimi zaman doğum günü, nişan, düğün gibi özel günler olabilir. Kadınlar kuaförde saatler hatta günler geçirebilir. Saç uzunluğuyla kuaförde geçirilen zamanı orantıladığımızda erkek ve kadın arasındaki farkı biraz matematiksel olarak açıklayabiliriz sanırım.

Eğlenceli bir giriş yapmak istesem de şimdi asıl konumuz olan kuaför aydınlatmalarına dönüş yapmak istiyorum. Ancak yazının devamında da kadın kuaförleri üzerinden gitmeye devam edeceğim. Çünkü onlar için saç ve saç bakımı erkeklere göre daha önemli. Aydınlatma, kadın kuaförlerinde titizlikle ele alınmalıdır ancak bu demek değildir ki erkek kuaförlerinde aydınlatma ihmal edilebilir.

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ancak bazı uygulamalarda 300 lüks aydınlatma seviyelerinin de yeterli görüldüğü kullanıcı deneyimlerinde tespit edilmiştir.

Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI‘dır.

CCT kullanılan ışık kaynaklarının renk sıcaklığını temsil etmektedir. Kuaför salonunda, rahatlatıcı bir ortam yaratmak istiyorsanız 3000K, daha doğal bir ışık için ise 4000K renk sıcaklığını tercih edebilirsiniz.

CRI ise, açılımı renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek rengine ne kadar yakın göründüğünü göstermektedir. CRI değeri ne kadar yüksekse, bu ışık altındaki objeler gerçek renklerine daha yakın görünür. Piyasada sıkça kullanılan iç mekan aydınlatmaları 70, 80 veya 85 CRI değerine sahiptir. Kuaförlerde mümkün olduğunca renksel geriverim indeksi 90’a yakın ışık kaynakları kullanılmalıdır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Kuaförlerde toplam harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık %25-%50‘si aydınlatmadan kaynaklıdır. Bu sebeple bu tarz alanlarda enerji verimli, watt başına yüksek ışık çıktısına sahip aydınlatma elemanlarının kullanılması yerinde bir tercih olacaktır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir