tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

Kreş Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Kreş, gündüz bakımevi ya da çocuk bakım merkezleri, çocukların sosyal, fiziksel, kültürel ve duygusal gelişimini teşvik edici olmalıdır. Aydınlatma, doğru planlandığında çocuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilir. Kreşlerde aydınlatma, çocuklara mümkün olduğunca ev ortamlarını hatırlatmalıdır.

08 Ekim 2018 Pazartesi, 07:47

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kreş, gündüz bakımevi ya da çocuk bakım merkezleri, çocukların sosyal, fiziksel, kültürel ve duygusal gelişimini teşvik edici olmalıdır. Aydınlatma, doğru planlandığında çocuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilir. Yanlış aydınlatma uygulamaları, çocukları için rahatsız edici olabilir, konfor ve uyku problemlerine yol açabilir dahası bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kreşlerde aydınlatma, çocuklara mümkün olduğunca ev ortamlarını hatırlatmalıdır. Bu sayede kendilerini daha rahat hissedeceklerdir.

Kreşte doğal ışığa mümkün olduğunca çok yer verilmelidir. Öğrenme ortamları belirlenirken, geniş pencereleri olan, güneş ışığından en çok faydalanılan alanlar tercih edilmelidir.

Giriş ve çıkışlarda, koridorlarda, öğrenme odalarında, oyun alanlarında, uyku odalarında, yemek salonlarında ve kreşin diğer bölümlerinde aydınlatma yeterli seviyelerde tutulmalıdır.

Uyku odalarında dimmer anahtarların kullanılması, parlaklık seviyesinin kontrol edilmesini ve bu sayede çocukları uyandırmadan kontrol edilebilmesini sağlar.

Sadece uyku odalarında değil, sınıflarda da dimmer kullanılması faydalı olacaktır. Eğer bu mümkün değilse, aydınlatmaları uygun şekilde gruplamak, grupları ayrı anahtarlarla açıp kapatmak, ihtiyaca göre aydınlatma seviyelerinin değişimine olanak tanıyacaktır.

Kreşte kullanılan tüm aydınlatma armatürleri, bir koruyucuya sahip olmalıdır. Kırılıp, yaralanmalara yol açmaması için armatürün tamamını veya içerisindeki lambayı kırılmaya karşı korumak gereklidir.

Bakım odalarında, çalışma odalarında ve oyun alanlarında minimum 300 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Giriş çıkışlarda, koridorlarda, merdivenlerde minimum 100 lüks aydınlatma seviyesi yakalanmalıdır.

Çocuk bakım merkezlerinde aydınlatma için genellikle, panel aydınlatmalar, lineer aydınlatmalar ve downlight adı verilen tavana gömme spot ışıklar kullanılmaktadır. Bir darbe anında kırılma ve düşme risklerinden ötürü avize ve sarkıt gibi aydınlatma elemanlarının kullanımından kaçınılmalıdır.

Çalışma alanlarında, okuma ve boyama yapılan alanlarda genel aydınlatmaya ek görev aydınlatması yapmak gereklidir.

Kreşte kullanılacak aydınlatma armatürlerinde, difüzör kapak kullanarak ışık kaynağını gizlemek kamaşma problemini minimize ederek, ışığın çocukların gözlerini rahatsız etmesini önleyecektir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Sarkıt Aydınlatma Armatürü Nedir? Nerelerde Kullanılır? Sarkıt aydınlatma armatürleri; evlerimizde, cafe ve restoranlarda, ofis ve işyerlerinde, mağazalarda ve daha birçok yerde kullanılan aydınlatma armatürlerinin başında gelmektedir. Aydınlatmanın temel öğelerinden biridir sarkıt aydınlatma armatürleri. Büyük çoğunlukla genel aydınlatma amaçlı kullanıl...
Ev Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır? Dijital dünyaya doğru hızlı geçiş bizleri ev ile iş ortamını bir araya getiren mimari konsept ev ofis (home office) ile tanıştırdı. İnsanlar, ev ofis kurarken genellikle, masa, sandalye, bilgisayar gibi şeylere odaklanır. Aydınlatma ise ihmal edilen konular arasındadır. Yetersiz, aşırı ya da hatalı ...
Hastane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Hastanelerde her bir bölüm ayrı kullanım amacına sahip olduğundan, farklı aydınlatma gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Bir oda içerisinde bile farklı bölümlerde, farklı kullanımlar için farklı aydınlatma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden hastanelerde aydınlatma, aydınlatma tasarımcıları, mimarlar ve m...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *