tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Kavşak Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Döner kavşak, trafik dolaşımını düzenleyen, tüm trafiği uygun bir geometrik şekil ile yavaşlatan, sürücüler, yayalar ve bisikletçiler için güvenliği sağlayan bir tür dairesel kavşaktır. Döner kavşaklar ve çevresindeki alanlar sürüş güvenliği açısından riskli bölgelerdir. Bu sebeple, kavşaklarda aydınlatma son derece önemlidir.

30 Temmuz 2018 Pazartesi, 07:32

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Döner kavşak, trafik dolaşımını düzenleyen, tüm trafiği uygun bir geometrik şekil ile yavaşlatan, sürücüler, yayalar ve bisikletçiler için güvenliği sağlayan bir tür dairesel kavşaktır. Döner kavşaklar ve çevresindeki alanlar sürüş güvenliği açısından riskli bölgelerdir. Bu sebeple, kavşaklarda aydınlatma son derece önemlidir.

Kavşağa yaklaşmakta olan sürücülerin, görme koşulları aydınlatma yardımıyla iyileştirilmelidir. Kavşağa girmekte olan sürücüler için, kavşağın geometrik yapısı sebebiyle araç farları yeterince aydınlatma sağlayamaz. Genelde, kavşaklarda peyzaj unsurları rengarenk aydınlatılır ancak asıl gerekli olan genel aydınlatma unutulan ya da önemsenmeyen konular arasında yer alır.

Bir kavşakta yolun, araçların, yayaların ve tehlikelerin görülebilmesi için hem yatay aydınlatmaya hem de dikey aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Karayolu için yatay aydınlatma, yaya geçitlerinde ise dikey aydınlatma önemlidir.

Kavşağa yaklaştıkça yatay aydınlatma seviyesi 5 lüks‘ten 20 lüks‘e kadar kademeli olarak artırılmalı, kavşak bölgesinde ise 20 lüks aydınlatma seviyesi yakalanmalıdır. Işık seviyesindeki artış mümkün olduğunca yavaş bir şekilde yapılmalıdır. Bu sayede, sürücülerin gözü, parlaklıktaki değişikliğe kolay adapte olabilir.

Kavşakta yaya geçitleri, yayalar tarafından güvenli bir şekilde kullanılabilmelidir. Kavşak içerisinde yer alan yaya geçitlerinde dikey aydınlatma önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Dikey aydınlatma sayesinde karşıdan karşıya geçmekte olan ve yol kenarında bekleyen yayalar kolayca fark edilebilir. Yaya geçitlerinde ortalama 30 lüks seviyesinde dikey aydınlık önerilmektedir.

Yaya geçitlerinin yer aldığı bölgeler, yayaların sürücüler tarafından kolay algılanması için araçların geldiği yönden aydınlatılmalıdır.

Kavşaklarda aydınlatma yanal veya merkezi aydınlatma olarak iki farklı şekilde yapılabilir.

Kavşak aydınlatması, kavşak etrafına yerleştirilmiş aydınlatma direkleri ve sokak armatürleri ile sağlanabilir. Bu türde aydınlatmaya yanal aydınlatma denir.

Alternatif olarak, kavşak ortasında, yüksek bir direk üzerine yerleştirilmiş güçlü projektörler ile de aydınlatma sağlanabilir. Bu aydınlatma türüne ise merkezi aydınlatma adı verilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Projeye Özel Aydınlatma Armatürleri Tasarımı Sıranlıktan uzak, farklı mekanlar tasarlamak piyasada var olan armatürler içerisinden seçimler yaparak çok da başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle mimarlar özel tasarım aydınlatma armatürlerine yönelebiliyor. Özel tasarımlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılır?
Aydınlatmaya Tasarımsal Bir Bakış Aydınlatmanın amacı, sadece karanlığı ortadan kaldırıp, görünürlüğü sağlamak için rastgele bir ışık uygulaması değildir. Aksine insanların çeşitli gereksinimlerine yardımcı olmak, görsel ve işlevsel algılarımızı daha sağlıklı kullanabilmemiz için gereklidir.
Yemek Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Yemek odaları ya da yemek masaları, ailenin tüm bireylerinin bir araya geldiği, misafirlerin ağırlandığı evin önemli alanlarından bir tanesidir. Yemek odaları, akşam saatlerinde güneş ışığından mahrumdur bu yüzden yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu aydınlatma, odanın dekorunu tamamlamak ve istenil...
Akaryakıt İstasyonlarında LED Aydınlatma Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neden tercih edilir? Geleneksel aydınlatmalara göre avantajları nelerdir? Ne kadar enerji tasarrufu sağlar ve yatırım geri dönüş süresi nedir? Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *