tr Türkçe
İş İlanları
17 Temmuz 2018 Salı

Kamu Tören Salonu ve Kürsü Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Aydınlatma sadece görme eylemini yerine getirmek için yapılmaz. İyi aydınlatma da sadece fazla ışık demek değildir. Aydınlatma teknikleri geliştikçe, aydınlatma bir gereklilik olmanın ötesinde bir araç haline gelmiştir. Kamu tören salonlarında, sahne ve kürsülerde aydınlatma oldukça önemlidir. Ancak mevcut örnekler incelendiğinde aydınlatma eksiklikleri, hatalar kolayca görülebilir.

13 Aralık 2017 Çarşamba, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Aydınlatma sadece görme eylemini yerine getirmek için yapılmaz. İyi aydınlatma da sadece fazla ışık demek değildir. Aydınlatma teknikleri geliştikçe, aydınlatma bir gereklilik olmanın ötesinde bir araç haline gelmiştir.

Kamu tören salonlarında, sahne ve kürsülerde aydınlatma oldukça önemlidir. Ancak mevcut örnekler incelendiğinde aydınlatma eksiklikleri, hatalar kolayca görülebilir.

Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri, siyasiler ve kamu yöneticileri bu kürsüleri sıkça kullanır. Kürsüde konuşma yaparken tüm gözler konuşmacının üstünde ve kameralar kayıttadır.

Mesajınızı mümkün olan en iyi şekilde iletmek istiyorsanız, ışığı iyi kullanmalısınız.

Bu tür alanlarda aydınlatmanın temel özelliği, ışıklandırmayla gözlerin bir noktaya odaklanmasına yardımcı olmasıdır. Profesyonelce aydınlatılmamış alanlarda, istenmeyen gölgelerin oluşması dikkati dağıtabilir.

Işık açısı uygulama gerekliliğine göre doğru seçilirse, konuşmacı ve sahnedeki diğer konuklar net bir şekilde tanımlanabilir.

Işık doğru yönlendirildiğinde, sahnede düz bir resim görüntüsü yerine 3 boyutlu, gerçeğe daha yakın bir imaj yaratılır.

Önemli ve genellikle ihmal edilen konulardan birisi de dikey aydınlatmadır. Aydınlatma tasarımı ve hesaplamaları yapılırken çoğu zaman yalnızca yatay hesaplama objeleri oluşturulur. Bu da dikey aydınlatmayla ilgili eksikliklerin, uygulama öncesinde fark edilememesine sebep olur.

Dikey aydınlatma, dikey olarak yönlendirilmiş bir sanal yüzey üzerinde ölçülür. Bu hesaplama için yatay aydınlatmanın aksine, dikey yüzeyin hem konumu hem de yönü belirtilmelidir.

Toplantı salonlarında, konuşmacının yüzünün aydınlatılmasına katkıda bulunacak şekilde aydınlatan birden fazla aydınlatma armatürü olmalıdır.

Bugün televizyonlarda pek çok örnekte, konuşmacının özellikle göz hizasında ve altında belli belirsiz bazı gölgelerin oluştuğunu görebilirsiniz. Doğru dikey aydınlatma altında insanların şekillerinin ve yüzlerinin daha iyi tanınması sağlanır.

Örneğin aşağıdaki fotoğrafta, Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç‘un Artvin Çoruh Üniversitesi‘nde bir ödül törenindeki konuşması sırasında haber ajansı (IHA) tarafından çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyor. Bu fotoğrafta açıkça görüldüğü şekilde, yüzün göz çukurlarında, yanaklarda, çene ve yüzün yan kısmında gölgeler dikkat çekiyor.

Kamu salonlarında konukların aydınlatılması da aynı derecede önemlidir. Işıklandırma altında konukların kendilerini rahat hissetmeleri, kusursuz bir iletişim için anahtardır.

Sahne ve kürsü aydınlatması için de bu özen gösterilmelidir. Kürsüde harika görünmenin dışında konuşmacının rahat hissetmesine öncelik verilmelidir.

Video üretimi ve televizyon yapımcılığı, kamu konferans ve tören salonlarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu sayede konuşmacı, salondaki misafirlerin ötesinde, milyonlarca kişiye mesajını ulaştırabiliyor.

Video gereklilikleri dikkate alındığında, berrak ve temiz bir arkaplan aydınlatması zorunluluk haline geliyor. Düzgünlük, yani ışığın homojen bir şekilde dağılması da video kaydı ve fotoğraf çekimleri için tutarlı bir görüntü oluşturur.

Bilinçli ve doğru aydınlatma konusunda hala eksiklerimiz çok. Bu eksiklikleri çoğu zaman aydınlatma elamanlarının sayısını arttırarak çözmeye çalışıyoruz. Ancak yazının başında da belirttiğimiz gibi, iyi aydınlatma fazla aydınlatma demek değildir. Doğru aydınlatma için bu alanda çalışan mimarlara, mühendislere ve profesyonel aydınlatma tasarımcılarına danışılmalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Cafe ve Restoran Aydınlatması Nasıl Yapılır? Restoran aydınlatması, genel iç tasarımın önemli bir parçasıdır. Cafe ve restorantların mimari planlamaları yapılırken aydınlatma da bu plan içerisinde dahil edilmelidir. Cafe ve restoranda atmosfer, yemek ve servis kadar önemlidir. Aydınlatma sayesinde müşteri üzerinde iyi bir etki yaratıp, müşteri...
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...
Spor Sahalarının Aydınlatılması Spor sahalarının aydınlatılması, özellikle futbol sahaları için, 1950’lere kadar gitmektedir. O dönemde çok basitte olsa mevcut aydınlatma sistemleri ile belli bir aydınlatma yapılmaya çalışılmıştır. Günümüzde gelişen ve çoğalan televizyon yayınlarının sonucu olarak spor alanlarının aydınlatılması ç...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *