İş İlanları
03 Aralık 2019 Salı

Işıl Işıl Bir Gezi Notu

Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenen “SCHLOSSLICHTSPIELE“ adlı ışık şov, sarayı Almanya’nın en büyük ve etkileyici açık hava sahnesine dönüştürüyor. “Projection mapping” olarak adlandırılan sistem ile sarayın cephesi dinamik bir şekilde aydınlatılıyor. 18.yy’dan günümüze gelen bir bina, günümüz teknolojisi ile birleşerek dev bir ekrana dönüşüyor ve müzik eşliğinde kent sakinlerine ve ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

18 Ekim 2016 Salı, 08:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Almanya’da nüfusu  300.000’i bulan Karlsruhe şehrindeyiz. Şehrin merkez noktası, 18.yy’da inşa edilmiş, barok tarzı bir yapı olan saray ve saray meydanı…

Gece gündüz, gerek turistlerin gerekse kent sakinlerinin ziyaret ettikleri, ağaçlarla çevrelenmiş, heykellerle donatılmış geniş bir yaklaşımı olan oldukça etkileyici bir yapı ve meydan burası.

Gündüz algıladığımız harika perspektifin yanı sıra,  şehrin 300. kuruluş yılı nedeniyle yaz akşamları her gece düzenlenen ışık  şov da meydanı ziyaret etmek için harika bir sebep.

Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenen “SCHLOSSLICHTSPIELE“ adlı ışık şov, sarayı Almanya’nın en büyük ve etkileyici açık hava sahnesine dönüştürüyor.

“Projection mapping” olarak adlandırılan sistem ile sarayın cephesi dinamik bir şekilde aydınlatılıyor. 18.yy’dan günümüze gelen bir bina, günümüz teknolojisi ile birleşerek dev bir ekrana dönüşüyor ve müzik eşliğinde kent sakinlerine ve ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Kent kültürü ve aydınlatmanın etkisini hissettiren bu gösterilerle ilgili videomuzu izleyiniz.

Her zaman söylediğimiz gibi, şehir aydınlatmaları, estetik, güvenlik ve normal kullanım için en başta şehrin sahipleri olan sakinleri düşünülerek tasarlanmalıdır.

Her sokağın, her meydanın, her köprünün, her caminin standart direkler, renk değiştiren led noktalar, ya da projektörler ile  aydınlatılması değil de, belki şehrin sembolü haline gelmiş bir tarihi yapının müzikle, sanatla, ışıkla birleşerek sanatçıların katkılarıyla  benzersiz bir hale getirilmesi daha değerli ve sıradanlıktan uzak olacaktır.

schlosslichtspiele-karlsruhe-aydinlatma-goruntusu

Müzik ve ışığın, sanatsal kullanımı, ziyaretçilerin bina etrafında ve meydanlarda toplanması, şehirden keyif alması, sosyo kültürel olarak da bir gelişim sağlanmasına katkı yapmakta ve şehrin yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Ayşe Özkiper
Linkedin

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve ardından geçen 25 yıllık meslek hayatının son 16 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, çalışmalarını kurucu ortağı olduğu Etik ve Teknik Proje ve Danışmanlık şirketinde sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir