İnsan Odaklı Aydınlatma İş Yerinde Verimliliği Yüzde 18 Artırdı

Amsterdam’da CBRE emlak şirketinin bürosunda yapılan insan odaklı aydınlatma, verimliliği %18 oranında artırdı. Buna ek olarak, işte hata payı %12 azaldı, çalışanların %76’sı daha mutlu ve sağlıklı hissettiğini söylüyor.

15 Kasım 2017 Çarşamba, 11:48

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Amsterdam’da CBRE emlak şirketinin bürosunda yapılan insan odaklı aydınlatma, verimliliği %18 oranında artırdı. Buna ek olarak, işte hata payı %12 azaldı, çalışanların %76’sı daha mutlu ve sağlıklı hissettiğini söylüyor.

Dinamik aydınlatmaya yapılan yatırımın anlamlı katkılar sağladığına dair kanıtlar çok güçlü. Zaman kontrollü aydınlatma sistemi, gün boyunca renk sıcaklığını ve yoğunluğunu değiştiren “sirkadiyen ritme dost” bir aydınlatma serisine sahip. Sabah ve öğlene doğru çalışanlar yüksek aydınlık seviyeleri ve dolaylı beyaz ışık ile teşvik ediliyor. Gün ortası ve akşam üstü ise ışık seviyeleri düşüyor, renk sıcaklığı artıyor.

Genel aydınlatmada 4000K renk sıcaklığında direkt ve 6500K yüksek beyaz, tek renk (monochrome) dolaylı aydınlatma armatürleri kullanıldı.. Ayrıca, yüksek dikey aydınlatma seviyeleri oluşturmak için ışık kaynakları duvarlara hizalandı.

Açık ofis ortamında tavandan asılı armatürler hoş bir dolaylı ışık unsuru oluşturuyor ve bu parlamayı önlüyor. Böylece toplamda ışık yoğunluğu neredeyse iki katına çıkıyor.

Amsterdam’daki CBRE genel merkezinde 124 çalışan, analiz edilen 100.000’den fazla veri kaydıyla yedi ay boyunca takip edildi.

“Sağlıklı Ofisler” projesi ile aydınlatmanın verimliliğe ve insan sağlığa etkisi ölçüldü. Çalışanlar için hem sağlıklı beslenme ve egzersizle bir program hazırlandı ve hem de aydınlatmanın iç ve dış mekan üzerindeki etkisine dair çalışmalar yapıldı.

Sonuçlar harikaydı. Çalışanlar daha mutlu, daha sağlıklı ve daha yüksek performanslı oldular, işteki verimlilik de bonusu oldu.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

2018’in Aydınlatma Trendleri Neler Olacak? Aydınlatma teknolojisi değişiyor. Önümüzdeki 12 ay boyunca enerji dostu ve tümüyle dijitalleşmiş bir sektörün oluşumuna tanıklık ediyor olacağız. Bakalım 2018 yılının aydınlatma trendleri neler olacak?
İnsan Odaklı Aydınlatma Uyku Süresini 26 Dakika Artırıyor Bir ofisteki kişiselleştirilmiş ve kontrol edilebilir aydınlatma sisteminin kurulması, orada çalışanların ortalama olarak 26 dakika daha uzun süre uyumasını sağladı. Çalışanlar tarafından bildirilen iyileştirilmiş uyku süresi, yoğunluk ve renk sıcaklığına bağlı olarak ayarlanabilir durumdaydı....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *