tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Güneş Paneli (Solar Panel) Açısı Nasıl Hesaplanır?

Güneş enerjili bir aydınlatma sistemi veya gücünü güneşten alan başka bir sistem kurarken akla gelen ilk soru güneş paneli yönü ve açısının ne olması gerektiğidir. Güneş paneli, güneşe tam olarak yönlendirildiğinde en yüksek verimde çalışacaktır. Peki güneş panelini hangi yöne, kaç derecelik açıyla konumlandırmalıyız?

12 Eylül 2018 Çarşamba, 07:40

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Güneş enerjili bir aydınlatma sistemi veya gücünü güneşten alan başka bir sistem kurarken akla gelen ilk soru güneş paneli yönü ve açısının ne olması gerektiğidir. Güneş paneli, güneşe tam olarak yönlendirildiğinde en yüksek verimde çalışacaktır. Peki güneş panelini hangi yöne, kaç derecelik açıyla konumlandırmalıyız?

Çevremize baktığımızda, farklı yönlere, farklı eğim açısıyla bakan güneş panelleri görebiliriz. Bu da, güneş panelinin hangi yöne, kaç derece eğimle bakacağı konusunda bilgi eksikliğinin olduğunu göstermektedir.

Güneş paneli ya da diğer adıyla solar paneli, güneşe yönlendirmek basit bir fikir gibi görünse de; güneş yıl içindeki farklı zaman dilimlerinde farklı konumlarda yer alır. Gün içerisinde de sürekli olarak yeri değişmektedir. Bu yüzden optimal bir eğim açısı hesabı yapma gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Güneş panelinin yönü, sistemin kurulacağı yerin konumuna göre belirlenir. Türkiye gibi kuzey yarım kürede yer alan ülkelerde güneş paneli güneye doğru yönlendirilir. Güney yarım kürede yer alan ülkelerde ise kuzeye doğru yönlendirilir. Ülkemizde görmeye alışkın olduğumuz, güneş panelinin doğuya ya da batıya yönlendirildiği uygulamalar yanlıştır. Ülkemizin her şehrinde, güneş paneli kuzey yönüne doğru bakmalıdır.

Güneş paneli, optimal eğim açısı ile yerleştirildiğinde, günün tamamında güneşten azami düzeyde faydalanabilmesini sağlar. Güneş panelinin açısı, konumunuza ve yılın hangi zamanında olduğunuza bağlıdır. Ancak bu başlıkta yıl boyunca kullanılabilecek sabit güneş paneli açısı için hesaplamalar gösterilecektir. Yani, güneş paneli açısını bir kez ayarladığınızda, sisteme dokunmadan tüm yıl boyunca kullanabileceksiniz.

Güneş paneli eğim açısı, enlem değeri yardımıyla hesaplanır. Bu açı, eğer enlem değeri 25‘ten küçükse 0,87 ile çarpılarak hesaplanır. Enlem değeri 25 ile 50 arasında ise 0,87 ile çarpılır ve sonuca 3,1 derece eklenir. Türkiye 36-42 derece enlemleri arasında yer aldığı için, ülkemizdeki tüm kurulumlar için bu hesaplama yöntemi kullanılmalıdır. 50 derece ve üzerindeki enlem değerinde ise ideal açı yaklaşık 45 derece olarak alınabilir.

Türkiye‘deki tüm şehirlerde kullanılmak üzere güneş paneli eğim açısı hesabı için ise aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Panel Eğimi = Enlem x 0,87 + 3,1

Hesaplama yardımıyla bulunacak eğim açısı, panelin yer ile arasındaki açıyı ifade etmektedir. Yani sıfır derece panel eğimi tam yatay, 90 derece panel eğimi tam dikey konumlandırmayı ifade eder.

Konumunuzun enlem değeri Google Haritalar yardımıyla kolayca bulunabilir. Haritada bir noktayı seçin, Google size enlem ve boylam değerini gösterecektir. Virgülle ayrılmış iki sayıdan birincisi enlem değeridir.

Örneğin; Ankara konumu için bir hesaplama yapalım. Ankara için enlem ve boylam değeri; 39.911817, 32.809245 olarak görünüyor. Yukarıdaki hesaplama yönteminde ikinci seçenek ile ilerlememiz gerekiyor. Hesaplama aşağıdaki gibi yapılabilir.

39,9 x 0,87 x 3,1 = 37,8

Bu hesaplama neticesinde, Ankara konumunda yıl boyunca kullanım için güneş panelinin kuzeye 38 derecelik açıyla yönlendirilmesi gerektiği söylenebilir.

İstanbul için aynı hesaplamayı tekrar etmemiz gerekirse, 41.0082376, 28.9783589 değerlerine göre sonuca bakmalıyız.

41 x 0,87 + 3,1 = 38,8

Yani İstanbul‘da güneş paneli 39 derece eğim açısına sahip olmalıdır. İzmir için 37, Antalya için 35, Trabzon için 39 derece açıyla konumlandırma yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm hesaplamalar, yıl boyunca sabit panel eğimine göre yapılmıştır. Güneş panelini, yıl boyunca sabit açıda kullanabileceğiniz gibi, yaz ve kış mevsimleri için ayrı hesaplar gerçekleştirip, yıl boyunca güneş paneli eğimini değiştirebilirsiniz.

Kış ayları için özel bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bulunduğunuz bölgede kar yağışı oluyorsa, panelin eğim açısını artırarak yani daha dik hale getirerek üzerinde kar birikmesini önleyebilirsiniz. Bu sayede, güneş panelinin karla kapanmasını önleyerek güneşten daha fazla faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED’li Sinyalizasyon ve Trafik Uyarı Sistemleri Düşük güç tüketimi, ömrünün yüksek olması, güneş enerji sistemleri ile olan uyumluluğu gibi birçok sebepten dolayı trafik ve yol güvenliği sektöründe LED’li sistemler gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de “trafik sinyalizasyon“, “yol güvenliği” ve “trafik uyarı sistemleri” alanlarındaki LED’li ürünle...
Akvaryum Aydınlatması Nasıl Yapılır? Akvaryum aydınlatması yalnızca balıkları keyifle izlemek için yapılmaz, aydınlatma bunun dışında çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Aydınlatma, balıklarınızın genel refahını sağlar ve bunun yanında akvaryum içerisindeki bitki ve organizmaların büyümesi için gerekli oksijeni ve enerjiyi sağlar....
Kapalı Tenis Kortlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kapalı tenis kortları, güneş ışığından mahrum olduğu için yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi bir aydınlatma ile oyuncular için cazip bir ortam yaratılmış olur. Tenis kortlarında genel itibariyle 500-600 lüks aydınlatma seviyesi, 0,6-0,7 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir....
Aydınlatma Sistemlerinin Mimari Tasarımdaki Konumu Bütün yapıların inşa aşamasında aydınlatma konusu bir sonraki kademe olarak değerlendiriliyor. Detay konu olarak bakılan aydınlatma aslında bir yapının var olmasını sağlar. Şöyle ki bina ne kadar kaliteli yapılmış olsa bile aydınlatma sistemleri olmadan kullanılması imkansızdır....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *