tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Fransa’da Işık Kirliliği Hükümeti Zora Soktu

Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde sadece 9 ayı var.  

10 Nisan 2018 Salı, 16:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde sadece 9 ayı var.

2016 yılında France Nature Environnement, la Fédération Rhône-Alpes de protection de la nature (FRAPNA) and l’Association nationale pour la protection du Ciel et de l’Environnement Nocturnes (ANPCEN) sivil toplum örgütleri ışık kirliliği konusunu Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’nın dikkatine sundular. Bakanlık konuyu incelese de olumlu geri dönüş olmadı. Mahkemeye sevk edilen süreçte STK’lar davayı kaybetti ancak danıştay yoluyla olumlanan süreç, hükümeti tedbirler almaya yöneltti. Karar özellikle Yeşiller partisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

La Revue Medicale Liege’de 2015 yılında yayınlanan bir çalışma, gece boyunca ışığa maruz kalmanın, melatonin üretimini etkileyerek insan sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu.  Aynı çalışmaya göre, hayvanlar da ışık kirliliğinden olumsuz etkileniyor. Genellikle gece boyunca seyahat eden göçmen kuşlar, ışığın varlığından rahatsızlar ve dahası bu, onlara yönlerini şaşırtabilir. Üstelik bunun ölümlere varan sonuçları olabilir.

Royal Society tarafından 2016 yılında yayınlanan 13 yıllık bir çalışma, ışık kirliliğinin ilkbaharın daha erken gelmesine neden olduğunu ortaya koydu. Ağaçlar daha fazla ışığa maruz kaldıklarında daha erken tomurcuklanmaya başlıyorlar.

Çalışmaya yorum yapan Woodland Trust’tan Dr. Kate Lewthwait şunları söyledi;

Mevsimler daha az tahmin edilebilir hale geldikçe, doğal yaban hayatı, canlı habitatları ve gıda kaynaklarını etkileyen dalgalanmalar için ciddi mücadele gerekebilir. Umalım ki, bu araştırma bu tür sorunların üstesinden gelmek için yeni bir adımı başlatsın ve gelecekteki kalkınma kararlarını etkilemeye yardımcı olsun”.

PLD Türkiye (Çeviri), META (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Dünyanın İlk Güneş Paneli Yolu Fransa’da Açıldı Dünyanın ilk "güneş paneli yolu" Fransa'da açılıyor. 1 km uzunluğundaki yol, sokak lambalarını çalıştırmak için yeterli elektriği üretebilir.
Dünyada Işık Kirliliği Artıyor Çığır açan yeni bir araştırma sonucuna göre dünya çapında ışık kirliliği dünya nüfusunun %80’inini kapsıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bu durum çok daha kötü durumda ve oranlar geceleri ışık kirliliğine maruz kalma adına %99’lara ulaşabiliyor.
Aydınlatma Tasarımcıları Ekimde Buluşuyor 5 günlük Uluslararası Aydınlatma Tasarım Atölyasi Yunanistan’ın Kea Adası’nda yapılacak. 2016 ekim ayında gerçekleşecek atölye çalışmaları; doğal gece ışığını, karanlık fikirli aydınlatma tasarımlarını öğretecek. Tasarımcının yenilikçi keşfetme becerilerini açığa çıkaracak ve kendi yeteneklerini de...
Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *