tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Fransa’da Işık Kirliliği Hükümeti Zora Soktu

Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde sadece 9 ayı var.  

10 Nisan 2018 Salı, 16:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde sadece 9 ayı var.

2016 yılında France Nature Environnement, la Fédération Rhône-Alpes de protection de la nature (FRAPNA) and l’Association nationale pour la protection du Ciel et de l’Environnement Nocturnes (ANPCEN) sivil toplum örgütleri ışık kirliliği konusunu Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’nın dikkatine sundular. Bakanlık konuyu incelese de olumlu geri dönüş olmadı. Mahkemeye sevk edilen süreçte STK’lar davayı kaybetti ancak danıştay yoluyla olumlanan süreç, hükümeti tedbirler almaya yöneltti. Karar özellikle Yeşiller partisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

La Revue Medicale Liege’de 2015 yılında yayınlanan bir çalışma, gece boyunca ışığa maruz kalmanın, melatonin üretimini etkileyerek insan sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu.  Aynı çalışmaya göre, hayvanlar da ışık kirliliğinden olumsuz etkileniyor. Genellikle gece boyunca seyahat eden göçmen kuşlar, ışığın varlığından rahatsızlar ve dahası bu, onlara yönlerini şaşırtabilir. Üstelik bunun ölümlere varan sonuçları olabilir.

Royal Society tarafından 2016 yılında yayınlanan 13 yıllık bir çalışma, ışık kirliliğinin ilkbaharın daha erken gelmesine neden olduğunu ortaya koydu. Ağaçlar daha fazla ışığa maruz kaldıklarında daha erken tomurcuklanmaya başlıyorlar.

Çalışmaya yorum yapan Woodland Trust’tan Dr. Kate Lewthwait şunları söyledi;

Mevsimler daha az tahmin edilebilir hale geldikçe, doğal yaban hayatı, canlı habitatları ve gıda kaynaklarını etkileyen dalgalanmalar için ciddi mücadele gerekebilir. Umalım ki, bu araştırma bu tür sorunların üstesinden gelmek için yeni bir adımı başlatsın ve gelecekteki kalkınma kararlarını etkilemeye yardımcı olsun”.

PLD Türkiye (Çeviri), META (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Yapay Aydınlatmanın Kas ve Kemik Sistemi Üzerindeki Etkileri Her gün insanlar; bilgisayarlar, video oyunları, ofis ışıkları ve bazen hastanelerde ya da bakım evlerinde 24 saat süreyle yapay ışığa maruz kalıyorlar. Hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları “ışık kirliliğinin”, özellikle kas ve kemik gücü üzerinde daha önceden bildiğimiz verile...
Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.
Las Vegas’ta Yayaların Adımlarıyla Çalışan Sokak Aydınlatmaları Kuruldu Yayaların adımlarından enerji alan yeni sokak aydınlatma sistemi Las Vegas'a kuruldu. Adımlarla çalışan armatürler, New York merkezli bir firma olan EngoPlanet tarafından geliştirildi.
Aydınlatmanın Ruh Hali ve Uyku Durumu Üzerindeki Etkisi Ölçüldü Future Designs danışmanı, uyku uzmanı Dr. Neil Stanley tarafından yürütülen test, ışığın iki gönüllünün sirkadiyen ritimleri üzerindeki etkilerini analiz etmek ve farklı ışık türlerinin insanın uyanıklık ve uyku fonksiyonlarını nasıl etkilediğini kaydetmek amacıyla yaz ortası bir günde gerçekleşti....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *