En Tasarruflu Ampul Hangisidir?

Günümüzde LED’ler, en fazla enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. LED’lerin ve LED lambaların lm/W oranı, yani watt başına yaydığı ışık miktarı, diğer teknolojilere göre oldukça yüksektir. LED lambalar sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda uzun kullanım ömrü de sunmaktadır.

07 Mart 2018 Çarşamba, 08:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Enkandesan lambalar, bildiğimiz telli lambalar, zamanla yerini kendinden daha verimli yani daha az elektrik enerjisi harcayarak daha fazla ışık yayan halojen enkandesan lambalara bıraktı. Bir süre sonra halojen enkandesan lambalar da yerini çok daha verimli ve uzun ömür sunan CFL‘lere (Kompakt floresan lambalar) bıraktı. CFL, halk arasında tasarruflu ampul olarak bilinen lamba türüdür.

Tam CFL‘ye alışırken, evlerimizde aydınlatmaları CFL lambalar ile dönüştürürken LED teknolojisiyle donatılmış, LED lambalar piyasaya sürüldü. LED lambalar başta yüksek fiyatlara satıldığından piyasada kendine yer edinmesi biraz zaman aldı. Ancak, geçen zaman ve beraberindeki teknolojik gelişmeler ışık gücünü artırırken fiyatları da hızla düşürdü. Böyle olunca LED lambalar hem evlerde hem de ticari alanlarda sıkça kullanılmaya başlandı.

Günümüzde LED’ler, en fazla enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. LED’lerin ve LED lambaların lm/W oranı, yani watt başına yaydığı ışık miktarı, diğer teknolojilere göre oldukça yüksektir.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse, evinizde belirli bir odayı aydınlatmak için 1600 lümen ışığa ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu ışık miktarını elde etmek için, 100W enkandesan lambaya, 77W halojen enkandesan lambaya, 23W kompakt floresan lambaya veya 16W LED lambaya ihtiyacınız var. Bu noktada aynı miktarda ışığı üretmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyan LED lambayı seçmek doğru bir tercih olacaktır.

LED lambalar sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda uzun kullanım ömrü de sunmaktadır. Piyasada 20.000, 30.000 hatta 50.000 saat kullanım ömrü sunan LED lambalar bulunmaktadır. Enkandesan lambalar 1.000 saatte, kompakt floresan lambalar ise 10.000 saatte kullanım ömrünü tamamlamaktaydı.

Gelecek bizlere ne getirir, LED’lerden sonraki aydınlatma teknolojisi ne olur bilinmez. Ancak günümüzde aydınlatma amacıyla kullanılan, bilinen en verimli ışık kaynağı LED’lerdir. Evinizin her alanında aydınlatma için LED ampul kullanmanız doğru bir tercih olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

LED Aydınlatma Armatürlerinde Arızaların Sadece %10’u LED’den Kaynaklı LED aydınlatma üreticileri ürünlerine çoğu zaman 50.000-60.000 saat ömür biçer. Bunu belirtirken LED'in ömür öngörüsünü referans alır. Ancak unutulan bir şey vardır, LED aydınlatmalarda arızalarının büyük bir çoğunluğu LED'lerin dışında gelişiyor.
Kalitesiz LED Sürücülerin Sebep Olduğu Fotometrik Flicker’ın İnsan Sağlığına Etkisi Flicker (anlık ışık yoğunluğu değişimi) manyetik balastlı flöresanlarda ve gaz deşarzlı lambalarda çok rastlanan bir problemdi. Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektronik balastlı sürücülerle birlikte bu algı yavaş yavaş ortadan kalkmıştı. LED teknolojisinin yaygınlaşmasıyla pazara birbirinden far...
Foot-Kandela ve Lüks Arasındaki Fark Nedir? Foot-kandela ve Lüks aydınlatma birimleri arasındaki farkı, Amerlux pazarlama ve ürün yönetimi başkan yardımcısı Bill Plageman detaylarıyla açıkladı.
Işık Rengi Bakımından Lamba Seçimi Lamba kataloglarında, ışık rengi konusunda Kelvin (K) derecesi, Ra değeri (saymaca renksel geriverim değeri) ve ışık spektrumları verilmektedir. Önce, bu üçünün, ne tür veriler olduğuna bakmak gerekir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *