Diş Kliniği Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir. Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanılmalıdır.

13 Nisan 2018 Cuma, 07:06

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Aydınlatma, davetkar bir ortam oluşturmak için iyi bir araçtır. Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir.

Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanılmalıdır.

Ulusal ve uluslararası standartlar diş kliniklerinde optimum aydınlatma için faydalı öneriler getirmektedir. EN 12464, çalışma yerlerinin aydınlatılmasıyla ilgili tanımları net bir şekilde yapmaktadır.

Diş kliniğinde genelinde 500 lüks aydınlatma seviyesi, muayene ve tedavi odasında 1000 lüks, operasyon sandalyesinde ise 10000 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Bu alanlarda genellikle beyaz, 3500 K – 4500 K renk sıcaklığında ışık kaynakları kullanılmaktadır. Renksel geriverim indeksinin 90’dan büyük olması önerilmektedir.

Diş kliniğinde aydınlatma, ortam aydınlatması ve görev aydınlatması olarak iki kategoriye ayrılabilir. Operasyon ışığı da görev aydınlatması içerisinde değerlendirilir.

Genel aydınlatma, klasik şekilde tavana gömme armatürlerin uygun sayıda yerleştirilmesiyle sağlanabilir. Buna ek olarak, koridor ve bekleme salonlarında tavana gömme spot ışıklarla farklı bir aydınlatma etkisi yaratabilir.

Bu alanlarda aydınlatmanın homojen olması da son derece önemlidir, çok aydınlık ve çok karanlık bölgelerin oluşması hastaları rahatsız edebilir. Bu yüzden yönlendirilmiş ışık yerine daha yumuşak ışık dağılımı sağlayan aydınlatma elemanlarının kullanılması tavsiye edilir.

Operasyon ışığı ise temel olarak yüksek ışık şiddetinde olmalı, ışık şiddeti farklı seviyelerde ayarlanmalı, yüksek renksel geriverim indeksine sahip olmalı, her açıda hareket edebilir yapıda olmalı, hastayı veya doktoru rahatsız edecek derecede ısı yaymamalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Kapalı Otopark Aydınlatması Nasıl Yapılır? Doğru aydılatılmamış ve karanlık otoparklar sürücüler ve yayalar için korkutucu olabilir. Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında, daha güvenli bir park alanı oluşturulmuş olur. Bu sayede insanlar kendini güvende hissederken, iyi de bir sürüş deneyimi sunulur.
Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bebek odalarında tüm eşyalar özenle seçilir ancak aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Bebeğinizin sağlığı öncelik verdiğiniz konular arasındaysa aydınlatmayı da aynı öncelikte değerlendirmelisiniz. Bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların gözleri oldukça hassastır. Bu sebeple gözle...
Akaryakıt İstasyonlarında Aydınlatma Tasarımı Akaryakıt istasyonlarında aydınlatma bölgeleri nelerdir? Hangi marka aydınlatma armatürleri tercih edilir? Kanopi altında aydınlatma seviyeleri ne olmalıdır? Çevre ve market aydınlatması nasıl yapılır?
Kapalı Tenis Kortlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kapalı tenis kortları, güneş ışığından mahrum olduğu için yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi bir aydınlatma ile oyuncular için cazip bir ortam yaratılmış olur. Tenis kortlarında genel itibariyle 500-600 lüks aydınlatma seviyesi, 0,6-0,7 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *