tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Diş Kliniği Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir. Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanılmalıdır.

13 Nisan 2018 Cuma, 07:06

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Aydınlatma, davetkar bir ortam oluşturmak için iyi bir araçtır. Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir.

Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanılmalıdır.

Ulusal ve uluslararası standartlar diş kliniklerinde optimum aydınlatma için faydalı öneriler getirmektedir. EN 12464, çalışma yerlerinin aydınlatılmasıyla ilgili tanımları net bir şekilde yapmaktadır.

Diş kliniğinde genelinde 500 lüks aydınlatma seviyesi, muayene ve tedavi odasında 1000 lüks, operasyon sandalyesinde ise 10000 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Bu alanlarda genellikle beyaz, 3500 K – 4500 K renk sıcaklığında ışık kaynakları kullanılmaktadır. Renksel geriverim indeksinin 90’dan büyük olması önerilmektedir.

Diş kliniğinde aydınlatma, ortam aydınlatması ve görev aydınlatması olarak iki kategoriye ayrılabilir. Operasyon ışığı da görev aydınlatması içerisinde değerlendirilir.

Genel aydınlatma, klasik şekilde tavana gömme armatürlerin uygun sayıda yerleştirilmesiyle sağlanabilir. Buna ek olarak, koridor ve bekleme salonlarında tavana gömme spot ışıklarla farklı bir aydınlatma etkisi yaratabilir.

Bu alanlarda aydınlatmanın homojen olması da son derece önemlidir, çok aydınlık ve çok karanlık bölgelerin oluşması hastaları rahatsız edebilir. Bu yüzden yönlendirilmiş ışık yerine daha yumuşak ışık dağılımı sağlayan aydınlatma elemanlarının kullanılması tavsiye edilir.

Operasyon ışığı ise temel olarak yüksek ışık şiddetinde olmalı, ışık şiddeti farklı seviyelerde ayarlanmalı, yüksek renksel geriverim indeksine sahip olmalı, her açıda hareket edebilir yapıda olmalı, hastayı veya doktoru rahatsız edecek derecede ısı yaymamalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Ev Dekorasyonu ve Aydınlatma Çeşitleri Dikkatlice planlanmış ışıklar, avizeler ve armatürler insanları dinlenmeye ve etkileşime teşvik edici davetkar bir ortam yaratır.
Oteller Nasıl Aydınlatılmalı? “Şehirler nasıl aydınlatılmalıysa!” bu sorunun en kısa yanıtıdır. Çünkü bir otel kompleksi, kentsel kurgu içinde mevcut olan nerede ise tüm fonksiyonları, tek başına kendi yapısında barındırabilir. Özetle kendi çatısı altında, gece ve gündüz boyunca, kentte yaşanan hayatın tüm detaylarını kapsamak ...
Kütüphane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kend...
Avize Montajı Nasıl Yapılır? Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu zorlu aşama tamamlandığında, sizi başka bir zorlu görev bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *