Çin Menşeli LED’lere Yüzde 25 Ek Vergi Geliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Listede LED aydınlatma armatürlerinde ve LCD TV’lerin panel aydınlatmasında kullanılan LED’ler de bulunuyor.

06 Nisan 2018 Cuma, 07:50

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

ABD Başkanı Donald Trump‘ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Listede LED aydınlatma armatürlerinde ve LCD TV’lerin panel aydınlatmasında kullanılan LED‘ler de bulunuyor.

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı resmi olarak başladı. ABD, ticari hacmi yaklaşık 500 milyar dolar seviyesinde olan 1.300’e yakın ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getiriyor. Listede 85414020 numara ile “Light-emitting diodes (LED’s)” ve 90330020 numara ile “LEDs for backlighting of LCDs” yer alıyor.

ABD, Çinli şirketlerin Amerikalı şirketler tarafından geliştirilen teknolojileri ele geçirmeye yönelik faaliyetleri dolayısıyla tedbir aldığını belirtiliyor.

Yayınlanan listeye 60 gün içerisinde son şeklinin verilmesi planlanıyor.

Çin’den de bu hamleye jet hızında yanıt geldi. Çin’de ABD’den ithal ettiği 100’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Bu kararın yürürlüğe girme tarihi ise henüz net değil.

Bu hamle sonrasında Çinli LED üreticilerini zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. İki ülke arasında bir anlaşmaya varılmazsa, bu ticaret savaşı her iki ülke için de ciddi kayıplara yol açacaktır.

İçerik Önerileri

Otel Aydınlatmaları Küresel Pazar Raporu Sektördeki; büyüme hızını, makroekonomik politikaları, arz talep senaryolarını, coğrafi bölgelerin pazar potansiyelini içeren aydınlatma pazarı raporu yayımlandı. Sektöre yön verecek olan firmalara rehber niteliğinde olan rapor, sektörün büyümeye devam ettiğini belirtiyor.
Ampul Bardak Modası Başladı Gün geçmiyor ki yepyeni bir akım başlamasın; sofralar, kafeler ilginç şeylerle dolmasın. DVD kaplarından adisyon kutuları, gazete şeklinde mönülere alışmıştık artık ki; Güney Kore’de yepyeni bir kafe modası ortaya çıktı: Bardak! Ama ampul şeklinde, daha doğrusu gerçekten ampul....
Cree 205 lm/W XLamp XP-G3 LED’ini Tanıttı Cree, XP-G2'ye göre yüzde 31 daha fazla ışık akısına ve yüzde 8 daha yüksek etkinlik faktörüne (LPW-lm/W) sahip yeni LED'i XLamp XP-G3'ü tanıttı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *