tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

Çiçekçi Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Kimi zaman güzel bir günü kutlamak, kimi zaman da kırgınlıkları sona erdirmek, gönül almak için çiçekçilerin yolunu tutarız. Sevgimizi göstermek için çiçekler iyi bir araçtır. Çiçekleri en iyi şekilde göstermek için de aydınlatma iyi bir araçtır.

30 Nisan 2018 Pazartesi, 07:16

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kimi zaman güzel bir günü kutlamak, kimi zaman da kırgınlıkları sona erdirmek, gönül almak için çiçekçilerin yolunu tutarız. Sevgimizi göstermek için çiçekler iyi bir araçtır. Çiçekleri en iyi şekilde göstermek için de aydınlatma iyi bir araçtır.

Rengarenk çiçekler arasında seçim yapmak genellikle zordur. Her rengin de kendine göre bir anlamı vardır. Çiçeklerde renk bu kadar önemli bir meseleyken, çiçekçide bu renkleri gerçeğe yakın bir şekilde görmenin de önemli olduğu açıktır. İşte bu noktada aydınlatma konusundaki ihtiyaç net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

CRI, yani renksel geriverim indeksi, objelerin ışık altında gerçek renklerine ne kadar yakın göründüğünü temsil eder. Bu sayı 100‘e ne kadar yakınsa, ışık altındaki objeler gerçek renklerine o kadar daha yakın görünür. CRI değeri düşük olan aydınlatma armatürleri kullanılırsa, müşteriler renk algılama problemleri yaşayabilir ve bu durum satın alma kararlarını etkileyebilir.

Çiçekçilerde CRI değeri 90 ve üzerinde olan aydınlatma armatürlerinin kullanılması önerilmektedir.

Doğal ışığı en iyi taklit eden 2700K renk sıcaklığına sahip akkor lambalar olsa da; bazı çalışmalar ve kullanıcı deneyimleri, bu tür alanlarda 6500K yani soğuk beyaz renkte aydınlatmaların kullanımının faydalı olduğunu göstermektedir.

Aydınlatma seviyesi de tıpkı diğer tüm mağazalarda olduğu gibi konsepte bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik 300 lüks‘ten 1000 lüks‘e kadar geniş bir aralıktadır. Bu noktada projeye özgü çalışma yapılması gereklidir.

Geleneksel aydınlatmalar, çiçekçide yaz aylarında ortam ısısının yükselmesine sebep olabilir. Bu da çiçeklerin ömrünü olumsuz etkileyeceğinden, nispeten ısı problemini ortadan kaldıran LED aydınlatmaların kullanılması faydalı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Oteller Nasıl Aydınlatılmalı? “Şehirler nasıl aydınlatılmalıysa!” bu sorunun en kısa yanıtıdır. Çünkü bir otel kompleksi, kentsel kurgu içinde mevcut olan nerede ise tüm fonksiyonları, tek başına kendi yapısında barındırabilir. Özetle kendi çatısı altında, gece ve gündüz boyunca, kentte yaşanan hayatın tüm detaylarını kapsamak ...
Depo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Depolar genellikle doğal ışıktan mahrum alanlardır ve içerisinde yüksek raflar, dar koridorlar barındır. Depolarda iyi aydınlatma, sevkiyatı hızlandırır, depolardaki ürünleri ayırt etmeyi kolaylaştırır ve iş kazalarını önlemeye yardımcı olur. Peki iyi bir depo aydınlatması nasıl yapılır?...
Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI'dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *