tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Cafe ve Restoran Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Restoran aydınlatması, genel iç tasarımın önemli bir parçasıdır. Cafe ve restorantların mimari planlamaları yapılırken aydınlatma da bu plan içerisinde dahil edilmelidir. Cafe ve restoranda atmosfer, yemek ve servis kadar önemlidir. Aydınlatma sayesinde müşteri üzerinde iyi bir etki yaratıp, müşterilerinizin sizi tekrar ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

09 Nisan 2018 Pazartesi, 07:16

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Restoran aydınlatması, genel iç tasarımın önemli bir parçasıdır. Cafe ve restorantların mimari planlamaları yapılırken aydınlatma da bu plan içerisinde dahil edilmelidir. Cafe ve restoranda atmosfer, yemek ve servis kadar önemlidir. Aydınlatma sayesinde müşteri üzerinde iyi bir etki yaratıp, müşterilerinizin sizi tekrar ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Cafe, bar ve restoranlarda yemek yenilen bölümde genel konsepte bağlı olarak 50-200 lüks aralığında aydınlatma seviyeleri önerilmektedir. Restoranın diğer alanlarında ise; girişte 100 lüks, gıda depolama bölümünde 150 lüks, yıkama bölümünde 300 lüks, pişirme bölümünde ise 500 lüks aydınatma seviyesi gereklidir.

Restoranlarda dört aydınlatma tekniği uygulanmaktadır; ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması, dekoratif aydınlatma ve doğal aydınlatma.

Ortam aydınlatması, bir cafe veya restoranda en önemli unsurdur. Eşit aralıklarla belirli bir düzende yerleştirilmiş aydınlatma elemanları, homojen bir aydınlatma sağlayacaktır. Genel aydınlatmanın iyi olması müşterileriniz üzerinde daha misafirperver bir izlenim yaratacaktır.

Vurgu aydınlatması ise, restoran içerisinde dikkat çekmek istediğiniz bölümleri vurgulamak için kullanılabilir. Bu tür aydınlatmalar ile restoran içerisindeki dekorlara, bitkilere, masalara veya ürünlerinize dikkat çekebilirsiniz.

Dekoratif aydınlatma ise, tasarımızı tamamlamak için kullanılan ışıklı aksesuarlardır. Dekoratif aydınlatma, klasik aydınlatmalarla yapılabileceği gibi modern aydınlatmalar ve özel aydınlatma teknikleri ile de oluşturulabilir.

Ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma restoranın aydınlatılması için gerekli tüm yapay ışıkları içeriyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey daha var o da doğal ışık, yani gün ışığı. Güneş ışığı pencereler yardımıyla içeri alınmalı, bu sayede gündüz daha konforlu bir aydınlatma sağlanacağı gibi enerji tasarrufu da yapılmış olur.

Cafe ve restoranların aydınlatılmasında genel olarak sarkıtlar, avizeler, aplikler, spot ışıklar, lineer aydınlatmalar ve LED filament lambalar kullanılmaktadır.

Restoranlarda kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 10-15‘lik kısmı aydınlatmadan kaynaklanıyor. Bu yüzden, cafe ve restorantlarda enerji tasarrufu gerekliliği öne çıkıyor. Enerji tasarrufu için de gün ışığından azami ölçüde faydalanılmalı, restoran genelinde enerji verimli ışık kaynakları tercih edilmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Abajurlar Bir önceki yazımızda otel aydınlatması hakkında kısa bir genel giriş sonrasında oda aydınlatması ve aplikler konusu üzerinde yoğunlaşmıştık. Bu yazımızda ise otel odalarında sıkça kullanımını gördüğümüz abajurlar konusu üzerine yoğunlaşacağız.
Aydınlatmada Renk Sıcaklığı ve Renksel Geriverim (CRI)’ın Önemi Renk sıcaklığı nedir? Renksel geriverim performansı ne kadar önemlidir? Bu makalemizde, bu iki soru ile yola çıkıyoruz ve sorularımıza cevap arıyoruz.
Acil Aydınlatma Nedir? Acil aydınlatma, normal aydınlatma armatürlerinin herhangi bir sebeple devre dışı kaldığı durumda devreye giren, insanların binayı güvenli bir şekilde terk etmesine yardımcı olan aydınlatma türüdür.
Market Aydınlatması Nasıl Yapılır? Market ve süpermarket aydınlatmaları nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Renk sıcaklığı ve ışık açısı neye göre seçilir? Işık denetimleri nasıl gerçekleştirilir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Müşteriler ışığın gücüyle yönlendirilebilir mi? Detaylar yazımızda......

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *