tr Türkçe
İş İlanları
19 Eylül 2018 Çarşamba

Bisiklet Yolu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

19 Mart 2018 Pazartesi, 07:19

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında bisikletçiler, yolu daha iyi şekilde takip edebilir, yayaları, önü ve arkasındaki diğer bisikletçileri görebilir ve tehlikeleri anında fark edebilir. Buna ek olarak iyi aydınlatma, bisikletçilerin seyahat esnasında daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Bisiklet yollarında genel itibariyle 5 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak bazı durumlarda 10 lüks aydınlatma seviyesinin talep edildiği de görülmektedir.

Bisiklet pistlerinde ise antrenman ve genel aktiviteler için 300 lüks, yarışlar için ise 600 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Bu alanlarda elektrik kesintilerinde, güvenli sürüşün devam etmesi için minimum 150 lüks aydınlatma seviyesini sağlayacak acil aydınlatma donanımları kullanılmalıdır.

Bisiklet yolu ve pistlerin aydınlatılmasında sokak armatürleri, projektörler, bollard armatürleri kullanılabilir.

Bisiklet yollarında, yoğunluğa göre ışık parlaklığının kontrol edilmesi, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, %10 parlaklıkla güvenli düzeyde aydınlatma sürekli olarak sağlanırken, bir bisiklet ya da yaya yaklaştığında parlaklık %100 seviyesine çıkartılabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünü...
Kavşak Aydınlatması Nasıl Yapılır? Döner kavşak, trafik dolaşımını düzenleyen, tüm trafiği uygun bir geometrik şekil ile yavaşlatan, sürücüler, yayalar ve bisikletçiler için güvenliği sağlayan bir tür dairesel kavşaktır. Döner kavşaklar ve çevresindeki alanlar sürüş güvenliği açısından riskli bölgelerdir. Bu sebeple, kavşaklarda aydı...
Aydınlatmada Enerji Kaybı Yanlış ışık kaynağı seçimi ile enerji kaybı çoğu kez %80~85 olabilmekte, değişik nedenlerle yararlanılamayan ışık akısı oranı ise %90'a ulaşabilmektedir. Her iki kaybın birlikte olması aydınlatmada enerji kaybının akıl almaz oranlara ulaşmasına neden olabilmektedir.
Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır? Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde ay...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *