tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Bisiklet Yolu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

19 Mart 2018 Pazartesi, 07:19

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında bisikletçiler, yolu daha iyi şekilde takip edebilir, yayaları, önü ve arkasındaki diğer bisikletçileri görebilir ve tehlikeleri anında fark edebilir. Buna ek olarak iyi aydınlatma, bisikletçilerin seyahat esnasında daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Bisiklet yollarında genel itibariyle 5 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak bazı durumlarda 10 lüks aydınlatma seviyesinin talep edildiği de görülmektedir.

Bisiklet pistlerinde ise antrenman ve genel aktiviteler için 300 lüks, yarışlar için ise 600 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Bu alanlarda elektrik kesintilerinde, güvenli sürüşün devam etmesi için minimum 150 lüks aydınlatma seviyesini sağlayacak acil aydınlatma donanımları kullanılmalıdır.

Bisiklet yolu ve pistlerin aydınlatılmasında sokak armatürleri, projektörler, bollard armatürleri kullanılabilir.

Bisiklet yollarında, yoğunluğa göre ışık parlaklığının kontrol edilmesi, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, %10 parlaklıkla güvenli düzeyde aydınlatma sürekli olarak sağlanırken, bir bisiklet ya da yaya yaklaştığında parlaklık %100 seviyesine çıkartılabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Sarkıt Aydınlatma Armatürlerinin Dekorasyona Etkileri Aydınlatma, şüphesiz ki dekorasyonun vazgeçilmez öğelerinden biridir. Çoğu amatörce veya gelişi güzel dekore edilmiş mekânlarda aydınlatma geri planda tutulan bir öğe olması nedeniyle diğer tüm öğeler etkili ve güzel olsa da, aydınlatmanın üzerinde durulmaması, dekorasyondaki eksiklik veya uyumsuzlu...
Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? Mağaza aydınlatması nasıl yapılır? Mağazalarda ne tür aydınlatmalar kullanılır? Genel, görev, vurgu aydınlatmaları nedir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Işığın gücüyle müşterilerinizin tercihini etkileyebilir misiniz? Detaylar yazımızda…
Diş Kliniği Aydınlatması Nasıl Yapılır? Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir. Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanıl...
Tarihi Yapılar Aydınlatılmalı Mı? Dilerseniz konuya ters köşeden girelim. Bakalım; yapılanlar bizi pişman mı etmekte, aferin mi dedirtmekte ?.. Özellikle renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, tarihi binalarımıza ne kad...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *