Bisiklet Yolu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

19 Mart 2018 Pazartesi, 07:19

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamada düşünülmeli, iyi bir şekilde tasarlanmalıdır.

Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında bisikletçiler, yolu daha iyi şekilde takip edebilir, yayaları, önü ve arkasındaki diğer bisikletçileri görebilir ve tehlikeleri anında fark edebilir. Buna ek olarak iyi aydınlatma, bisikletçilerin seyahat esnasında daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Bisiklet yollarında genel itibariyle 5 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak bazı durumlarda 10 lüks aydınlatma seviyesinin talep edildiği de görülmektedir.

Bisiklet pistlerinde ise antrenman ve genel aktiviteler için 300 lüks, yarışlar için ise 600 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Bu alanlarda elektrik kesintilerinde, güvenli sürüşün devam etmesi için minimum 150 lüks aydınlatma seviyesini sağlayacak acil aydınlatma donanımları kullanılmalıdır.

Bisiklet yolu ve pistlerin aydınlatılmasında sokak armatürleri, projektörler, bollard armatürleri kullanılabilir.

Bisiklet yollarında, yoğunluğa göre ışık parlaklığının kontrol edilmesi, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, %10 parlaklıkla güvenli düzeyde aydınlatma sürekli olarak sağlanırken, bir bisiklet ya da yaya yaklaştığında parlaklık %100 seviyesine çıkartılabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Akaryakıt İstasyonlarında LED Aydınlatma Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neden tercih edilir? Geleneksel aydınlatmalara göre avantajları nelerdir? Ne kadar enerji tasarrufu sağlar ve yatırım geri dönüş süresi nedir? Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Aplikler Otel aydınlatması dendiği zaman çok geniş bir alanı ele almış oluyoruz. Bina dış aydınlatmasından, koridorlar ve odalara kadar uzanan geniş bir alan. Bu yazıda yoğunluklu olarak değineceğimiz nokta oda aydınlatma armatürleri konusudur. Otel odalarının aydınlatmasında kullanılan aplikler ile ilgili d...
Işık Kirliliğini Önlemek İçin 3 Temel Öneri En son yazdığım “Işık kirliliği nedir? Türkiye’deki çalışmalar” başlıklı yazı ile de hem tekrar tanımın üzerinden geçmiş hem de Türkiye’de yapılan çalışmalara değinmiştim. Bu yazıda yapmak istediğim ise, bu problemi büyük oranda ortadan kaldırabilecek 3 temel öneri getirip tartışmalar ve yapılabilec...
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *