tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Bilim İnsanları, LED Sokak Lambalarının Tehlikeli Olmadığını Söylüyor

Son zamanlarda ABD’li tıp uzmanları tarafından ortaya atılan, endişeleri çürütüyor gibi görünen bir çalışmada, sektörün en üst düzey laboratuvarı olan New York’taki Aydınlatma Araştırma Merkezi’nden (Lighting Research Center) bir ekip, “mavi ışık tehlikesi” diye anılan şeyin renk sıcaklığına bağlı olmadığını ve LED ışıklarını kontrol altına alarak önlenebileceğini buldu.

01 Eylül 2018 Cumartesi, 07:25

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Üst düzey bilim insanları, soğuk renk sıcaklığına sahip LED sokak lambalarının tehlike oluşturmadığını söylüyor.

Son zamanlarda ABD’li tıp uzmanları tarafından ortaya atılan, endişeleri çürütüyor gibi görünen bir çalışmada, sektörün en üst düzey laboratuvarı olan New York’taki Aydınlatma Araştırma Merkezi’nden (Lighting Research Center) bir ekip, “mavi ışık tehlikesi” diye anılan şeyin renk sıcaklığına bağlı olmadığını ve LED ışıklarını kontrol altına alarak önlenebileceğini buldu.

Yetkililer, potansiyel mavi ışık tehlikesinin bir göstergesi olarak renk sıcaklığını kullanmanın bir hata olacağını söylüyor. Örneğin; 2800K akkor flamanlı bir lambanın, “6500K da dahil herhangi bir LED kaynağından daha büyük tehlike arz ettiğini” söylüyorlar.

Tam tersine, geçtiğimiz yıl Amerikan Tıp Derneği (American Medical Association) sokak lambalarının 3000K renk sıcaklığıyla sınırlandırılması gerektiğini söylemişti.

Elbette sodyum buharlı lambaların “soğuk” LED sokak lambalarıyla değiştirilmesi sonucu yerel halk ve kampanya yürütenler tarafından topa tutulan yerel yetkililer ve belediyeler, bu raporu hemen dikkate aldı.

Ancak LRC’nin çalışması bir yandan renk sıcaklığını temize çıkarır gibi görünürken öte yandan parıltının, lens, deflektör ve difüzörler tarafından eskiden olduğu gibi halledilmesi gerektiğini de söylüyor.

Bilim insanları John Bullough, Andrew Bierman ve Mark Rea elde ettikleri sonuçların, uygulamaların çoğunluğunda LED’lerin diğer ışık kaynaklarından daha fazla mavi ışık tehlikesi göstermediğini söylüyor. “Mavi ışık tehlikesi bakımından LED’lere diğer yaygın ışık kaynaklarından daha özel bir ilgi göstermek gerekmiyor. Çünkü gözümüzü kısmak veya bir şeye gözümüzü dikip bakamamamız gibi doğal fotofobik tepkilerimiz parlak ışığa maruz kalmayı sınırlandırıyor.”

Ancak, sokak lambaları için kampanya yürüten Simon Nicholas, LRC’nin basın açıklamasında, soğuk renk sıcaklığındaki sokak lambalarının tehlikeli olmadığına dair herhangi bir şey göremediğini söylüyor.

Nicholas’a göre, “LRC’nin, metodoloji ve çıkarımları yakından incelememiz için araştırma sonuçlarını serbest dolaşıma sokmadan basın açıklaması yayımlamayı seçmesi son derece endişe verici. Bir kez daha LRC’nin AMA raporunu –ve özellikle de benzer renk sıcaklığını (CCT) bir metrik olarak kullanmak bakımından- kendileri herhangi bir alternatif metrik sunmadan değersizleştirme girişimini görüyoruz. Gerçek şu ki, CCT yegane yaygın kullanımlı ve anlaşılır metrik olmaya devam ediyor –her ne kadar belli uygulamalar için mükemmel olmasa da. LRC’nin gündeminde ne olduğunu sorgulamak lazım. Daha iyi sokak aydınlatmalarını teşvik etmek mi, yoksa herkesin gayet açıkça gördüğünü –LED sokak aydınlatmalarıyla ilgili bir sürü ciddi sorun var ve mavi bakımından zengin spektral içerik bunlardan sadece biri- aydınlatma sektörüne gösterme cüretinde bulunan AMA’ya karşı puan kazanmaya çalışmak mı?”

Çalışmanın sonuçları, uluslararası Journal of Occupational Safety and Ergonomics’de Evaluating the Blue-Light Hazard from Solid State Lighting isimli makalede yayımlandı.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı...
LED Sokak Aydınlatmaları Roma’da Tartışma Yarattı Roma, 2700 yıllık tarihsel geçmişi, antik mimarisi, ve zamana meydan okuyan güzelliği ile özellikle geceleri muhteşem bir şehir. Özellikle sıcak beyaz sodyum lambaları Roma’ya altın sarısı ile harelenmiş görüntüsü veriyordu. Son zamanlarda gerçekleştirilen LED aydınlatma dönüşümü Roma sakinlerini ha...
Vietnam LED Pazarı 2016’da 348 Milyon Dolara Ulaştı Vietnam hükümetinin yerel proje destekleri ve büyük üretim planı sonuçlarını vermeye başladı. Güney Kore, Çin ve Japonya’nın büyüme yardımı ile daha da güçlenen market daha şimdiden bir önceki yıla göre %28 oranında büyüme gösterdi.
Çimleri 6 Kat Daha Hızlı Büyüten LED Aydınlatma Sistemi Sony grubuna bağlı bir şirket olan Tokyo merkezli Sony Business Solutions, çimleri 6 kat daha hızlı büyüten yeni LED aydınlatma sistemini tanıttı. Brighturf olarak adlandırılan bu yenilikçi teknolojinin ticari amaçlı çim büyütme işlemlerinde kullanılması amaçlanıyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *