tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

Aydınlatma Kontrol Sistemleri Kuşları Öldürüyor Mu?

İngiltere’nin kuzeyinde Gateshead’de serçelerle ilgili bir felaket meydana geldi. Anti-elektromanyetik dalga konusunda kampanya yürüten Mark Steele, bu felakete sokak armatürlerinin aydınlatma kontrol sistemi ünitelerinin neden olduğunu söylüyor. Buna göre cadde ışıklarına yerleştirilen vericiler, küçük kuşları ve böcekleri yok ediyor.

09 Şubat 2018 Cuma, 10:33

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

İngiltere’nin kuzeyinde Gateshead’de serçelerle ilgili bir felaket meydana geldi. Anti-elektromanyetik dalga konusunda kampanya yürüten Mark Steele, bu felakete sokak armatürlerinin aydınlatma kontrol sistemi ünitelerinin neden olduğunu söylüyor. Buna göre cadde ışıklarına yerleştirilen vericiler, küçük kuşları ve böcekleri yok ediyor.

Ayrıca doğa felaketi bununla kalmıyor, bu vericilerin yerleştirildiği direklerin yakınında yaşayan çevre sakinlerinde burun kanaması gibi belirtiler yaşandığı söylentiler arasında.

Martılar, kargalar gibi daha büyük türlerin henüz bu durumdan etkilenmediği ancak serçelerin kaybolduğu yerli halkın dilinde.

Sadece Steele değil çevrede yaşayan insanlar da “bütün kuşlar nereye gitti?” diye soruyor. Armatürlerin asılı olduğu direklerinin tepesindeki mikrodalga vericilerin radyasyon yaydığı iddialar arasında.

LeafNut, 868 MHz’lik bir GPRS ve FM radyo frekansı kombinasyonunu kullanarak her sokak aydınlatmasının çıkışını uzaktan izlemek ve kontrol etmek için WiMAC (kablosuz yönetim ve kontrol) teknolojisini kullanıyor. 31, 875 deneysel radyasyon vericinin bu anlamda şüpheleri üzerine çektiğini söyleyen Steele, kuşların ve küçük böceklerin kaybolmasını bu vericiye bağlıyor. Ayrıca çocukların ve özellikle hamilelerin sağlığından da endişe duyduklarını ifade ediyor.

Aslında bu sokak armatürü aydınlatma kontrol sistemi ünitelerinin,  karbon azaltma projesinin bir parçası olarak Leeds merkezli Harvard Technology tarafından 6 milyon sterlinlik bir sözleşme ile tedarik edilen ve LeafNut kablosuz merkezi yönetim sisteminin sofistike bir parçası olduğuna inanılıyordu. LeafNut, her ayrı sokak armatürünü 868 MHz’lik bir GPRS ve FM radyo frekansının bir kombinasyonunu kullanarak uzaktan izlemek ve kontrol etmek için WiMAC (kablosuz yönetim ve kontrol) teknolojisini kullanıyor. Yerel otoriteler bunun mükemmel bir yapı olduğunda hemfikirdi. Ancak Steele, bu  vericilerin kullanılmasının doğru olup olmadığını tartışıyor ve bu durumun 5G mobil telefon denemelerinin bir parçası olduğunu iddia ediyor.

Steele, Gateshead Konseyi bize bunun güvenli olduğunu söylüyor ancak elimizde kanıtlar var diyor ve ekliyor  “bilgi edinme özgürlüğü yasama talebinde bulunduk ama belediye kanıtları vermeyi reddediyor”.  Konsey mühendisi, 24 Kasım’daki Gateshead Büyükşehir Belediye Meclisi oturumunda Steele’nin iddialarını yanıtladı ve radyo frekansına maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkilerinin on yıllar boyunca araştırılıp gözden geçirildiğini söyledi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Komisyonu ve İngiltere Halk Sağlığı Merkezi’nin bu konudaki açıklamaları da konseyi destekler nitelikte, demeçleri şöyle; “radyo dalgalarına maruz kalmanın hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sağlık etkilerine neden olduğuna dair ikna edici bir kanıt yok”.

Harvard Technology sözcüsü, LeafNut’ın yasal olarak bu sistemi kurmasını sağlayan ve sağlık ölçütlerini karşılayan Uygunluk Beyanını aldığını söylüyor ayrıca üründe CE işareti olduğuna dikkat çekiyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Milletvekili Zeki Aygün: Aydınlatmada İsraf Yapmayacağız Enerji tasarrufunun ulusal bir görev olduğuna dikkat çeken Aygün, özellikle aydınlatma konusunda israf yapılmaması gerektiğini söyledi.
2017 Yılı İçin Öngörülen Aydınlatma Trendleri Aydınlatma sektörü, başta LED ışık kaynakları olmak üzere geçmiş on yıllara kıyasla daha hızla ilerliyor. 2107 yılı için trend öngörülerini sizler için derledik. İşte 2017 yılında aydınlatma sektöründe göreceğimiz olası trendler.
Türkiye’de Aydınlatma İthalatı Yüzde 40 Azaldı Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.
Yol ve Alan Aydınlatma Ekipmanları İçin Yeni Bir Standart Yayınlandı Ulusal Elektrik Üreticileri Derneği (NEMA), ANSI Akredite Standartlar Komitesi C136'nın ANSI C136.49-2016 Yol ve Alan Aydınlatma Ekipmanları İçin Amerikan Ulusal Standartı - Plazma Aydınlatma'nın yayınladığını duyurdu.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *