tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Avrupa’da Yaya Trafik Lambalarında Neden İki Kırmızı Işık Bulunuyor?

Norveç, Danimarka, Almanya ve İskandinavya gibi ülkelerin bazı bölgelerinde yaya ışıklarında iki tane kırmızı ışıklı duran adam figürü kullanılıyor. Bu uygulamanın en yaygın şeklinde görüldüğü yer ise Norveç’in en büyük şehri ve başkenti Oslo.

02 Eylül 2018 Pazar, 07:54

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Norveç, Danimarka, Almanya ve İskandinavya gibi ülkelerin bazı bölgelerinde yaya ışıklarında iki tane kırmızı ışıklı duran adam figürü kullanılıyor. Bu uygulamanın en yaygın şeklinde görüldüğü yer ise Norveç‘in en büyük şehri ve başkenti Oslo.

Trafik sinyal sisteminde özellikle kırmızı ışığın arızalanması, trafik güvenliği açısından büyük tehlikeleri ortaya çıkarmaktaydı. Bir arıza anında, ekiplere bilgi verilse de, bu arızanın giderilmesi bazen uzun sürebiliyordu.

Avrupa‘da uygulanan bu sistem, ekstra kırmızı ışık ile, bir tanesi arızalandığında diğeri çalışmaya devam ediyor. Yedek bir kırmızı ışığa sahip olmak, fazladan yeşil ihtiyaca sahip olmaktan daha önemli görülüyor.

Fikir ve uygulama, bölge sakinleri tarafından beğeniyle karşılanıyor. Fazladan kırmızı ışığın trafikte yayaların güvenliğini arttırdığı söylenebilir.

Çift kırmızı ışığın, renk körleri ve yaşlılar için daha görülür olduğundan da bahsediliyor.

Kırmızı ışık arızası sebebiyle, Danimarka’da küçük bir kız öğrencinin hayatını kaybettiği, önlemlerin bu üzücü olaydan sonra alınmaya başladığı belirtiliyor.

Türkiye‘nin herhangi bir yerinde henüz böyle bir uygulama bulunmuyor.

İçerik Önerileri

Almanya’dan Dünyanın En Büyük Yapay Güneşi Dünyadaki en büyük yapay güneş, her şeyi gölgede bırakıyor. 149 güçlü lambadan oluşan ve güneş ışığından 10.000 kat daha güçlü olan bu sistem, dünyadaki güneş olarak adlandırılıyor. Bu ışık kaynağı bir noktaya odaklanarak 3.000 °C sıcaklığa ulaşabiliyor. Peki ne işe yarıyor?...
Güvercinler Trafik Işıklarına Yuva Yaptı Anne güvercin, yoğun bir kavşakta, yuvasını inşa etmek bir dizi trafik ışığını seçti. Bölge sakinleri, ailenin evini inşa etmek için amber renkli trafik ışığını seçen güvercine Amber adını verdi.
OSRAM BMW’nin Ana LED Tedarikçisi Oldu Otomobillerinde son teknoloji LED aydınlatma kullanan BMW, tedarik için OSRAM ile anlaştı ve OSRAM, tarihinin en büyük satışını BMW'ye yapacak. Anlaşmaya göre 2017'nin sonuna kadar 170 binden fazla aydınlatma ürünü teslim edilecek.
LEDVANCE Çalışanları Eylem Yaptı LEDVANCE fabrikasının kapatılacağının duyurulmasının ardından, fabrikada çalışan yüzlerce kişi, şirket yönetiminin kendileriyle ilgili planlarına karşı eylem yaptı. Fabrika, birkaç ay öncesine kadar OSRAM grubunun bir parçasıydı, daha sonra LEDVANCE markasıyla birlikte Çinli yatırımcılara satıldı....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *