tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Avrupa Birliği, 85 lm/W’ın Altındaki Aydınlatmaları Yasaklıyor

Avrupa Birliği, aydınlatma aygıtlarında enerjinin verimli kullanılması için yeni bir düzenleme getiriyor. Bu düzenleme ile, 85 lm/W etkinlik faktörü altındaki aydınlatma elemanları yasaklanıyor. Bu gelişme sonrasında, aydınlatma sektöründe üretimin LED teknolojisi yönünden hız kazanması bekleniyor.

18 Haziran 2018 Pazartesi, 07:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Avrupa Birliği, aydınlatma aygıtlarında enerjinin verimli kullanılması için yeni bir düzenleme getiriyor. Bu düzenleme ile, 85 lm/W etkinlik faktörü altındaki aydınlatma elemanları yasaklanıyor.

Eko-tasarım yasaları, aydınlatma sektöründe bilinen adıyla ampul yasakları, Avrupa Birliği ülkelerinde enerji verimsiz ürünleri devre dışı bırakmak için tasarlanmış düzenlemelerdir. Bu yasa yardımıyla, geçtiğimiz yıllarda enkandesan yani akkor flamanlı ampuller, çok enerji harcadığı, az ışık verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Önümüzdeki yıl devreye girecek düzenlemeyle de evlerde hala sıkça kullanılan halojen ve CFL lambalar (tasarruflu ampul) devre dışı bırakılıyor.

Düzenleme 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor ve bu tarih itibariyle aydınlatma elemanlarında minimum verimin 85 lm/W olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, bu düzenleme sonrasında aydınlatma aygıtlarının standby modundaki güç tüketimi ise en fazla 0,5W olabilir.

Yürürlüğe girdiğinde, tungsten halojen ve kıvrık ya da enerji tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalar tamamen yasaklanıyor. Çünkü, bu türdeki lambalar belirtilen ışık verimini sağlayamıyor.

Üreticiler, bu seviyede ışık verimine sahip aydınlatma elemanlarının, optik tasarım ve LED verimliliği sayesinde tasarlanabileceğini belirtiyor. Zaten pazarda yer alan pek çok ürün de bu seviyenin üzerinde yer alıyor.

Bazı üreticiler ise, Avrupa Birliği’nin sınır değer olarak 100 lm/W‘ı kabul etmesi gerektiğine inanıyor.

Yürürlüğe girecek düzenleme, mevcutta bulunan düşük verimli ışık kaynaklarının kullanımını kısıtlamıyor. Ancak belirtilen tarih itibariyle düşük ışık verimine sahip bu tür aydınlatma elemanlarının satışı yasaklanıyor.

Bu gelişme sonrasında, aydınlatma sektöründe üretimin LED teknolojisi yönünden hız kazanması bekleniyor. Çünkü, bu gerekliliği en iyi şekilde sağlayan güncel aydınlatma teknolojisi LED’ler olarak biliniyor.

Ayrıca, düzenleme taslağına göre, değiştirilebilir lamba dönemi geri geliyor. Aydınlatma üreticileri, artık aydınlatma armatürlerinde ışık kaynağı bölümünü ve elektronik kontrol kısmını sökülebilir ve değiştirilebilir şekilde tasarlaması gerekiyor.

İçerik Önerileri

Dünyanın En Verimli LED Filament Lambası Geliştirildi Hong Kong Politeknik Üniversitesi'nde öğrencilerden oluşan bir araştırma ekibi 129 lm/W etkinlik faktöründe enerji verimli LED filament teknolojisini geliştirdiğini duyurdu.
Drone’lar LED Sokak Aydınlatmaları Üzerine Konacak Amazon bir süredir droneları paketlerin tesliminde kullanmayı planlıyor. Ancak bu planın önemli ayrıntıları bu güne kadar bilinmiyordu. Çok yakında LED sokak aydınlatmaları üzerine konacak dronelar görebilirsiniz.
Montreal LED Sokak Aydınlatmaları Üzerine İkilemde Montreal'de aydınlatma konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Aydınlatmanın LED ile yapılıp yapılmaması tartışılırken, ortaya bir de LED ile yapılacaksa '3000K mi yoksa 4000K mi kullanmalıyız?' sorusu çıktı. Çeşitli örgüt ve ajansların araştırması sonucunda en doğru aydınlatmayı sunabilmek için yapı...
LED Sokak Aydınlatmaları Üzerinde Kamaşma Önleyiciler Kullanılmalı İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı. Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek içi...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *