tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Avrupa Birliği, 85 lm/W’ın Altındaki Aydınlatmaları Yasaklıyor

Avrupa Birliği, aydınlatma aygıtlarında enerjinin verimli kullanılması için yeni bir düzenleme getiriyor. Bu düzenleme ile, 85 lm/W etkinlik faktörü altındaki aydınlatma elemanları yasaklanıyor. Bu gelişme sonrasında, aydınlatma sektöründe üretimin LED teknolojisi yönünden hız kazanması bekleniyor.

18 Haziran 2018 Pazartesi, 07:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Avrupa Birliği, aydınlatma aygıtlarında enerjinin verimli kullanılması için yeni bir düzenleme getiriyor. Bu düzenleme ile, 85 lm/W etkinlik faktörü altındaki aydınlatma elemanları yasaklanıyor.

Eko-tasarım yasaları, aydınlatma sektöründe bilinen adıyla ampul yasakları, Avrupa Birliği ülkelerinde enerji verimsiz ürünleri devre dışı bırakmak için tasarlanmış düzenlemelerdir. Bu yasa yardımıyla, geçtiğimiz yıllarda enkandesan yani akkor flamanlı ampuller, çok enerji harcadığı, az ışık verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Önümüzdeki yıl devreye girecek düzenlemeyle de evlerde hala sıkça kullanılan halojen ve CFL lambalar (tasarruflu ampul) devre dışı bırakılıyor.

Düzenleme 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor ve bu tarih itibariyle aydınlatma elemanlarında minimum verimin 85 lm/W olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, bu düzenleme sonrasında aydınlatma aygıtlarının standby modundaki güç tüketimi ise en fazla 0,5W olabilir.

Yürürlüğe girdiğinde, tungsten halojen ve kıvrık ya da enerji tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalar tamamen yasaklanıyor. Çünkü, bu türdeki lambalar belirtilen ışık verimini sağlayamıyor.

Üreticiler, bu seviyede ışık verimine sahip aydınlatma elemanlarının, optik tasarım ve LED verimliliği sayesinde tasarlanabileceğini belirtiyor. Zaten pazarda yer alan pek çok ürün de bu seviyenin üzerinde yer alıyor.

Bazı üreticiler ise, Avrupa Birliği’nin sınır değer olarak 100 lm/W‘ı kabul etmesi gerektiğine inanıyor.

Yürürlüğe girecek düzenleme, mevcutta bulunan düşük verimli ışık kaynaklarının kullanımını kısıtlamıyor. Ancak belirtilen tarih itibariyle düşük ışık verimine sahip bu tür aydınlatma elemanlarının satışı yasaklanıyor.

Bu gelişme sonrasında, aydınlatma sektöründe üretimin LED teknolojisi yönünden hız kazanması bekleniyor. Çünkü, bu gerekliliği en iyi şekilde sağlayan güncel aydınlatma teknolojisi LED’ler olarak biliniyor.

Ayrıca, düzenleme taslağına göre, değiştirilebilir lamba dönemi geri geliyor. Aydınlatma üreticileri, artık aydınlatma armatürlerinde ışık kaynağı bölümünü ve elektronik kontrol kısmını sökülebilir ve değiştirilebilir şekilde tasarlaması gerekiyor.

İçerik Önerileri

GE 35.000 LED Lamba’yı Tehlike Yarattığı Gerekçesiyle Geri Çağırdı GE Aydınlatma, Amerika ve Meksika'da satışını yaptığı LED ışık kaynaklı 35.000 yüksek yoğunluklu deşarj değişim lambasını geri çağırma kararı aldı.
Şikago Sokaklarına LED Dönüşümü Sağlık Endişelerini Gündeme Getirdi Amerikan Tabipleri Birliği'nin sağlık endişeleri ve tüm baskılarına rağmen Şikago'da LED dönüşümünde son aşamaya gelindi. Projelendirilmesi tamamlanan çalışmada dikkat edilmesi istenen bazı hususlara dikkat edilmedi.
Ateş Böceklerinin Nano Yapısı OLED Verimliliğine İlham Kaynağı Oldu Doğayı taklit ederek elde edilen yenilikçi çözümlere OLED teknolojisini de ekleyen Koreli bilim insanları, panel üretiminde lider pozisyonda olan firmalarının gücüne güç katacak gibi görünüyor.
Çok Parlak LED Sokak Lambaları Vatandaşları Rahatsız Etti BBC'nin raporuna göre Washington sakinleri, LED sokak lambalarının çok parlak ve rahatsız edici olmasından şikayet ediyor. Vatandaşlar, yüzlerinde parlayan beyaz ışık sebebiyle geceleri uyumakta zorlanıyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *