tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

Asansör Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Asansörler, yüksek binaların vazgeçilmez araçlarıdır. Asansörlerde aydınlatma gereksinimi diğer alanlara biraz daha farklı şekillenmektedir. Çünkü asansörler genellikle, dar tavan aralığına sahiptir ve sürekli hareket halinde olduğundan gövde üzerinde sık sık titreşimler meydana gelir.

25 Temmuz 2018 Çarşamba, 07:38

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Asansörler, yüksek binaların vazgeçilmez araçlarıdır. Asansörde genel itibariyle çok fazla vakit geçirmesek de, bu alanların aydınlatması hem güvenlik hem de konfor açısından oldukça önemlidir.

Asansörlerde aydınlatma gereksinimi diğer alanlara biraz daha farklı şekillenmektedir. Çünkü asansörler genellikle, dar tavan aralığına sahiptir ve sürekli hareket halinde olduğundan gövde üzerinde sık sık titreşimler meydana gelir.

Dar tavanlara gömme aydınlatma montajı yapmak bazen zor olabilir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için düşük profil yüksekliğine sahip aydınlatma elemanları seçilmelidir. LED teknolojisi burada ön plana çıkmaktadır. Çünkü LED aydınlatmalar, geleneksel aydınlatma elemanlarına göre daha ince gövde yapısına sahiptir.

Titreşim konusu ise kullanılan aydınlatma elemanlarının ömrü için çok önemlidir. Eğer aydınlatmaların uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasını istiyorsanız, titreşime dayanıklı aydınlatma armatürleri kullanmanız gerekir. LED’ler geleneksel aydınlatma sistemlerine göre titreşime ve harekete daha dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür, 50.000 saate kadar herhangi bir bakım, onarım işlemi gerektirmeden çalışabilir.

Asansör kabinlerinde 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülse de, bazı ticari alanlarda, eğitim ve sağlık kuruluşlarında 150-200 lüks aydınlatma seviyesi talebi oluşmaktadır.

EN 81-20 kodlu standart, asansörlerde aydınlatmaların nasıl yapılacağıyla ilgili detayları net bir şekilde açıklamaktadır. Uygulama öncesinde bu standardın dikkatli bir şekilde incelenmesi gereklidir.

Asansör aydınlatmasında genellikle LED downlight, LED spot ve LED panel tipinde aydınlatma armatürleri kullanılır. LED teknolojisiyle donatlmış bu sistemler, geleneksel aydınlamalara göre %40-%50 oranında enerji tasarrufu sağlar.

Asansör aydınlatmasında en az iki adet aydınlatma elemanı, birbirine paralel bağlı olarak kullanılmalıdır. Bir tanesi arıza yaptığında, diğeri aydınlatma görevini yapmaya devam etmelidir.

Tüm asansörler acil durum aydınlatma sistemleriyle donatılmalıdır. Bu sistem sayesinde elektrik kesintisi durumunda, yedek aydınlatmalar devreye girecek, yolcuların karanlıkta kalmasını engelleyecektir. Elektrik kesintisi durumunda 1 saat boyunca en az 5 lüks aydınlatma seviyesi sağlanabilmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Aydınlatma Tasarımı ve Simülasyon Yazılımları Teknolojik yenilikler, standartlara uyum, kaynak yönetimi ihtiyacı ve enerji verimliliği; projelerinizi daha karmaşık hale getirmektedir. Bu yüzden aydınlatma projelerinizi planlamak daha zor hale gelebilir. Projeniz için doğru aydınlatma planlama yazılımını seçmek size önemli avantajlar sunabilir....
Avize Montajı Nasıl Yapılır? Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu zorlu aşama tamamlandığında, sizi başka bir zorlu görev bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.
Aydınlatma Ergonomisi Aydınlatma teknolojileri hayatı kolaylaştırır ve işlerin daha hızlı, daha güvenli yapılabilmesini sağlar. Ancak doğru planlanmadığında aydınlatma yarardan çok zarar getirebilir. Işık görme duyusuna etki ettiği için, insanı fiziksel ve psikolojik olarak etkilemektedir. İyi aydınlatma çalışanın dikkat...
Beyaz Işık Mı Sarı Işık Mı? Ampuller ışık rengine göre genel itibariyle iki farklı sınıfta değerlendirilir. Sıcak beyaz renkte ışık yayanlara sarı, soğuk beyaz renkte ışık veren ampullere ise beyaz etiketi yapıştırılır. Sarı, çoğunlukla 2700-3000K renk sıcaklığı aralığını belirtirken, beyaz ise 6000K-6500K renk sıcaklığını tem...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *