tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

23 Nisan 2018 Pazartesi, 07:05

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Kanopi altında, yer hizasında 400 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Buna ek olarak akaryakıt pompaları üzerinde dikey düzlemde 150 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Akaryakıt istasyonuna yol kısmından verilen giriş ve çıkışlarda minimum 10 lüks aydınlatma olmalıdır. Kanopi market arasındaki geçiş bölgesinde ise 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

Market çevresi ve istasyon genelinde aydınlatma seviyelerinin 30 lüks ve üzerinde korunması iyi bir tercih olacaktır.

Akaryakıt istasyonunda iyi aydınlatma koşullarının oluşturulması, daha güvenli, davetkar bir ortam oluşturacağı gibi müşterilerin istasyonda daha fazla vakit geçirmesine ve daha fazla alışveriş yapmasına yardımcı olacaktır.

Market bölümünde yapılacak aydınlatma çalışması, buradaki ürünlerin daha çekici görünmesini sağlayabilir. Bu da marketi ziyaret eden müşterilerin tercihlerine önemli ölçüde etki edecektir.

Akaryakıt istasyonlarının aydınlatılmasında; dış ortamlarda kanopi, sokak armatürü, iç kısımlarda ise LED panel, downlight ve lineer aydınlatmalar kullanılabilir. Oto yıkama bölümlerinde ise etanj armatürlerin kullanılması uygun olacaktır.

Akaryakıt istasyonu genelinde aydınlatma kontrol sistemlerinin kullanılması, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Hastane Aydınlatması Nasıl Yapılır? Hastanelerde her bir bölüm ayrı kullanım amacına sahip olduğundan, farklı aydınlatma gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Bir oda içerisinde bile farklı bölümlerde, farklı kullanımlar için farklı aydınlatma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden hastanelerde aydınlatma, aydınlatma tasarımcıları, mimarlar ve m...
Açık Otopark Aydınlatması Nasıl Yapılır? Açık otoparklarda aydınlatma, sürücülerin araçlarını kolayca park etmelerini, geri döndüklerinde araçlarını kolayca bulmasını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Açık otoparklarda 10-20 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Yüksek güçteki projektörler, yüksek direklerin tepesine ...
Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Oteller Nasıl Aydınlatılmalı? “Şehirler nasıl aydınlatılmalıysa!” bu sorunun en kısa yanıtıdır. Çünkü bir otel kompleksi, kentsel kurgu içinde mevcut olan nerede ise tüm fonksiyonları, tek başına kendi yapısında barındırabilir. Özetle kendi çatısı altında, gece ve gündüz boyunca, kentte yaşanan hayatın tüm detaylarını kapsamak ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *