Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

23 Nisan 2018 Pazartesi, 07:05

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Kanopi altında, yer hizasında 400 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Buna ek olarak akaryakıt pompaları üzerinde dikey düzlemde 150 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Akaryakıt istasyonuna yol kısmından verilen giriş ve çıkışlarda minimum 10 lüks aydınlatma olmalıdır. Kanopi market arasındaki geçiş bölgesinde ise 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

Market çevresi ve istasyon genelinde aydınlatma seviyelerinin 30 lüks ve üzerinde korunması iyi bir tercih olacaktır.

Akaryakıt istasyonunda iyi aydınlatma koşullarının oluşturulması, daha güvenli, davetkar bir ortam oluşturacağı gibi müşterilerin istasyonda daha fazla vakit geçirmesine ve daha fazla alışveriş yapmasına yardımcı olacaktır.

Market bölümünde yapılacak aydınlatma çalışması, buradaki ürünlerin daha çekici görünmesini sağlayabilir. Bu da marketi ziyaret eden müşterilerin tercihlerine önemli ölçüde etki edecektir.

Akaryakıt istasyonlarının aydınlatılmasında; dış ortamlarda kanopi, sokak armatürü, iç kısımlarda ise LED panel, downlight ve lineer aydınlatmalar kullanılabilir. Oto yıkama bölümlerinde ise etanj armatürlerin kullanılması uygun olacaktır.

Akaryakıt istasyonu genelinde aydınlatma kontrol sistemlerinin kullanılması, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Diş Kliniği Aydınlatması Nasıl Yapılır? Diş kliniğinde aydınlatma, diş hekiminin iyi görme koşullarını sağlamalı bunun yanında hastaya kendini rahat hissettirmelidir. Bir diş hekimine yolu düşen hasta tedaviden korkabilir, gergin olabilir. Hastayı rahatlatmak, güven duygusunu geliştirmek ve sakinleştirmek için ışık en iyi şekilde kullanıl...
Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI'dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını ...
Tünel Aydınlatma Tasarımında Fren Mesafesi Tünel aydınlatma tasarımında ilk adımı oluşturan “Lth” değerinin belirlenmesi, o aydınlatmanın seviye ve maliyetinin belirlenmesi anlamına geldiğinden kilit önemdedir. Ne var ki, bu denli önemli olan fren mesafesine, ülkemizdeki bazı uygulamalarda gereken önemin verilmediği görülüyor. Bu makalede bö...
Projeye Özel Aydınlatma Armatürleri Tasarımı Sıranlıktan uzak, farklı mekanlar tasarlamak piyasada var olan armatürler içerisinden seçimler yaparak çok da başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle mimarlar özel tasarım aydınlatma armatürlerine yönelebiliyor. Özel tasarımlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *