tr Türkçe
İş İlanları
17 Ekim 2018 Çarşamba

Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

23 Nisan 2018 Pazartesi, 07:05

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Akaryakıt istasyonunda aydınlatma kanopi aydınlatması, market aydınlatması ve çevre aydınlatması dahil bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Kanopi altında, yer hizasında 400 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Buna ek olarak akaryakıt pompaları üzerinde dikey düzlemde 150 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Akaryakıt istasyonuna yol kısmından verilen giriş ve çıkışlarda minimum 10 lüks aydınlatma olmalıdır. Kanopi market arasındaki geçiş bölgesinde ise 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

Market çevresi ve istasyon genelinde aydınlatma seviyelerinin 30 lüks ve üzerinde korunması iyi bir tercih olacaktır.

Akaryakıt istasyonunda iyi aydınlatma koşullarının oluşturulması, daha güvenli, davetkar bir ortam oluşturacağı gibi müşterilerin istasyonda daha fazla vakit geçirmesine ve daha fazla alışveriş yapmasına yardımcı olacaktır.

Market bölümünde yapılacak aydınlatma çalışması, buradaki ürünlerin daha çekici görünmesini sağlayabilir. Bu da marketi ziyaret eden müşterilerin tercihlerine önemli ölçüde etki edecektir.

Akaryakıt istasyonlarının aydınlatılmasında; dış ortamlarda kanopi, sokak armatürü, iç kısımlarda ise LED panel, downlight ve lineer aydınlatmalar kullanılabilir. Oto yıkama bölümlerinde ise etanj armatürlerin kullanılması uygun olacaktır.

Akaryakıt istasyonu genelinde aydınlatma kontrol sistemlerinin kullanılması, enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Tarihi Yapılar Aydınlatılmalı Mı? Dilerseniz konuya ters köşeden girelim. Bakalım; yapılanlar bizi pişman mı etmekte, aferin mi dedirtmekte ?.. Özellikle renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, tarihi binalarımıza ne kad...
Salon Aydınlatması Nasıl Yapılır? Ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında yatak odası, hemen ardından da salon gelir. Yoğun bir mesainin ardından kendimizi evimizin salonunda buluruz. Bazen dinlenmek bazen keyifli vakit geçirmek için kullandığımız salonda aydınlatma da bu ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte tasarla...
Aydınlatma Gereksinimleri Aydınlatma, bireylerin görme ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğal ve/veya yapay ışığın kullanılmasıdır. İyi bir aydınlatma için ışığın yeteri miktarda olması tek koşul değildir. Bununla birlikte yaşadığımız mekanların aydınlatma düzeni başka koşulları da içermelidir....
Sarkıt Aydınlatma Armatürü Nedir? Nerelerde Kullanılır? Sarkıt aydınlatma armatürleri; evlerimizde, cafe ve restoranlarda, ofis ve işyerlerinde, mağazalarda ve daha birçok yerde kullanılan aydınlatma armatürlerinin başında gelmektedir. Aydınlatmanın temel öğelerinden biridir sarkıt aydınlatma armatürleri. Büyük çoğunlukla genel aydınlatma amaçlı kullanıl...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *