İş İlanları
21 Ocak 2020 Salı

Yılın En Işıltılı Günleri: Noel Pazarları

Kasım ayı sonundan Noel’e kadar olan günlerin geri sayımı boyunca Avrupa şehirlerinde hiç olmadığı kadar çok ışık, renk ve eğlence görülür. Renkli LED aydınlatma sistemleri ile tarihi binalar ve saraylar aydınlatılırken, pazarlar da sıcak beyaz aydınlatma süsleri ile soğuk kış gecelerini insanın içini ısıtan büyülü bir ortam yaratırlar.

27 Aralık 2019 Cuma, 07:17

Kasım ayı sonundan Noel‘e kadar olan günlerin geri sayımı boyunca (Advent) Avrupa şehirlerinde hiç olmadığı kadar çok ışık, renk ve eğlence görülür.

Kökeni Almanya ve Almanca konuşulan Geç Dönem Ortacağ Avrupası‘na dayanan geleneksel Noel pazarları da bu süre boyunca meydanlarda ve sokaklarda kurulur.

Hemen hemen her bina yılbaşı süsleri ve ışıkla bezenir. Şehirlerde birçok farklı noktaya yerleştirilen yüksek çam ağaçları da yine aynı şekilde ışıl ışıldır.

Özellikle Almanya’nın Noel pazarları çok etkileyicidir. Yılbaşı süsleri ve sıcak renkli aydınlatmaları ile ahşap kulübeler meydanlarda ya da ana caddelerde kurulurlar.

Bu kulübelerde satılan çeşitli yerel yiyecek, içecek ve tabi ki Glühwein (sıcak şarap) pazarların vazgeçilmezidir.

Özellikle büyük şehirlerin pazarları yılbaşı boyunca 2 milyona yakın ziyaretçi çekmektedir.

Kesinlikle abartılı bir şekilde kullanılmayan renkli LED aydınlatma sistemleri ile tarihi binalar ve saraylar aydınlatılırken, pazarlar da sıcak beyaz aydınlatma süsleri ile soğuk kış gecelerini insanın içini ısıtan büyülü bir ortam yaratırlar.

Işığın kullanımı, rengi ve miktarının kişi üzerinde etkisinin en iyi anlaşıldığı ortamlardan biridir pazarlar.

Yılın son günlerinde, çok soğuk da olsa sokaklarda, meydanlarda insana neşe veren pazarlar kullanılan aydınlatmaların etkisi ile büyüleyici bir hale gelirler.

Bu geleneksel pazarlar her yıl sabırsızlıkla beklenir. Sıcacık ortamları ile insanları soğuk da olsa dışarıya çıkmaya, ortak paylaşımda bulunmaya teşvik ederler.

Sanırım yılın bu son günlerinde tüm dünya için en iyi dilek aydınlık bir gelecek dilemek olacaktır.

Ayşe Özkiper
Linkedin

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve ardından geçen 25 yıllık meslek hayatının son 16 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, çalışmalarını kurucu ortağı olduğu Etik ve Teknik Proje ve Danışmanlık şirketinde sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir