İş İlanları
18 Ocak 2022 Salı

Mesut Çınar TÜM YAZILAR

Mesut Çınar

Market Raflarındaki LED Işıkların Sütün Kalitesini Olumsuz Etkilediği Duyuruldu

Cornell Üniversitesi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; market rafında sadece 4 saat LED ışığa maruz kalan sütlerin lezzetinin ve raf ömürlerinin olumsuz etkilediği belirtildi.

Mesut Çınar

Osiloskop Nedir?

Girişine yani kanallarına uygulanan elektriksel sinyalleri üzerindeki ekranda zaman ve genlik anlamında grafik halinde gösterebilen cihazlara osiloskop denir. Multimetrelerin daha gelişmişi olan osiloskoplar, işaretin dalga şeklinin, frekansının ve genliğinin aynı anda tespit edilmesini sağlayan en çok ölçüm imkanına sahip cihazlardır.

Mesut Çınar

Işık Kirliliği

Işık kirliliği insanlar tarafından yapılan aşırı veya olumsuz aydınlatmaların neticesidir. Sokak lambalarından, dış mekan reklamlarından, binalardan ve araçlardan yayılan yapay ışık nedeniyle gökyüzü karanlığı kaybolmuş ve kirlenmiştir öyle ki şehirlerin etrafı sarı-turuncu daire ile çevrelenmiştir ki bu ışık kirliliği olarak bilinmektedir. 

Mesut Çınar

Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi

Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinden hareketle insan sağlığına ve yol ve sürüş güvenliğine olan etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konulacaktır.

Mesut Çınar

Sokak Aydınlatma Armatürlerinde Ekranlama ve Işık Kirliliğine Etkisi

Bu yazıda sokak aydınlatma armatürlerinin teknolojisinden veya yanlış ya da eksik tasarımından kaynaklanan ekranlama ve ekranlamanın ışık kirliliğine olan etkisi ele alınacaktır. Aynı zamanda armatürler ekranlama tiplerine göre sınıflandırılarak tam ekranlı armatürlerin anlaşılması sağlanacak ve bu armatürlerin seçimi konusunda fikir verilecektir.

Mesut Çınar

Kalitesiz LED Sürücülerin Sebep Olduğu Fotometrik Flicker’ın İnsan Sağlığına Etkisi

Flicker (anlık ışık yoğunluğu değişimi) manyetik balastlı flöresanlarda ve gaz deşarzlı lambalarda çok rastlanan bir problemdi. Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektronik balastlı sürücülerle birlikte bu algı yavaş yavaş ortadan kalkmıştı. LED teknolojisinin yaygınlaşmasıyla pazara birbirinden farklı kalitede armatür sürülmesiyle birlikte bu Flicker etkisi tekrar ortaya çıktı.

Mesut Çınar

Doğrudan Şebeke Gerilimiyle Çalışan LED Modüllerin Teknik Analizi

Bu yazıda geleneksel aydınlatma armatürlerinin yerini alan LED’li armatürlerde AC/DC çevirici olmadan tasarlanmış uygulamalar hakkında bilgi verilecektir.

Mesut Çınar

Optik Simulasyon/Ray (Işın) Dosyaları İçin Standart Geliştirildi

Optik Simulasyon/Ray (Işın) dosyası için dünyanın ilk küresel endüstri standardı, IES TM-25-13 olarak belirlendi.

Mesut Çınar

Amerikan LED Engin Dünyanın İlk 7 Renkli LED’ini Üretti

LED Engin, dünyanın ilk 7 renkli (Kırmızı, Yeşil, Mavi, Amber, Turkuaz-Cyan, Mor, Beyaz) Power LED’li (>1W) LED modülünü maksimum gücü 20W olan 7mm x 7mm bir kasada gerçekleştirdiğini duyurdu.

Mesut Çınar

Çinli Üreticiler LED Paket Üretiminde Maliyeti Aşağı Çekmek İstiyor

LED paket üretiminde Çin menşeli üreticiler devlet desteğiyle MOCVD üretimindeki tek eli kırarak maliyetleri aşağı çekmek istiyor.

Mesut Çınar

Philips SimpleSet Teknolojisi İle LED Sürücüleri Kablosuz Programlama İmkanı

Philips, SimpleSet ile NFC teknolojisi’ni kullanarak kablosuz ve sürücüye enerji vermeden sürücülerini programlıyor.