İş İlanları
02 Temmuz 2020 Perşembe

Emre Yılmaz TÜM YAZILAR

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

SİRRAC

Işığın gücünün ve gerekliliğinin farkında olarak 1975’ten gelen tecrübemizle günümüz ihtiyaçlarını SİRRAC’ta birleştiriyoruz. Tasarımdan üretime; estetik, fonksiyonel, çevre dostu, verimli, güvenli, konforlu, ekonomik ürünlerimizle müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Aydınlatma Direği Üretimi Nasıl Yapılır? Türkiye’de Üretiliyor Mu?

Aydınlatma direği üretimi için çelik plakalar kullanılır. Plaka kalınlığı, direk yüksekliği, çapı, şekli ve yerel hava koşullarına (sıcaklık, rüzgar hızı) göre değişiklik gösterir. Aydınlatma direği üretiminde çelik yerine daha hafif ve esnek uygulama imkanı sunan alüminyum da kullanılmaktadır.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Fosfor

Fosfor, mavi ışığa maruz kaldığında ışık yayan ve bu özelliğiyle beyaz LED’lerin üretiminde kullanılan önemli bir malzemedir. Fosforun kimyası ve bileşimi LED’in ışık verimini, ışık kalitesini ve kararlılığını etkiler.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Mesut Çınar, Fotonik Teknoloji’ye Transfer Oldu

Aydınlatma sektörünün tecrübeli isimlerinden Mesut Çınar, Kayseri merkezli aydınlatma şirketi Fotonik Teknoloji’de Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. LED aydınlatma Ar-Ge operasyonları hakkında güçlü bilgi ve deneyime sahip Çınar, TD Elektronik’te Ar-Ge ve Uygulama Müdürü olarak çalışıyordu.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

LED Ampuller Neden Erken Bozuluyor?

Evinizde LED ampul kullanıyorsunuz ve erken bozulduğundan mı şikayetçisiniz? Yoksa eski tip ampuller daha uzun süre mi dayanıyordu? Pek çok tüketici sizinle benzer deneyimi paylaşıyor. Gelin bunun sebebine yakından bakalım.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Renk Körleri Trafik Işıklarını Nasıl Görür?

Trafik ışıklarında renk çok önemlidir. Kırmızı, sarı ve yeşil her renk ayrı bir anlama sahiptir. Hemen hemen her durumda, yatay trafik lambalarında kırmızı ışık en solda, dikey trafik lambalarında ise kırmızı ışık en üsttedir. Böylece renk körü insanlar hangi ışığın yandığını ayırt edebilir.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

SİRRAC Ürün Kataloğu

Özel tasarım aydınlatma armatürleri ve direklerinin üretimi gerçekleştiren SİRRAC’ın 2020 ürün kataloğu yayınlandı. Katalogda firmaya ait dış mekan mimari ve teknik aydınlatma çözümlerinin yanı sıra, SİRRAC Smart adı verilen akıllı aydınlatma sistemi de tanıtılıyor.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

LiDAR

LiDAR, Türkçe’de “Işık Tespiti ve Uzaklık Tayini” anlamına gelen “Light Detection And Ranging” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. LiDAR, lazer ışığı kullanarak nesnelerin uzaklığını tespit etmeye yarayan gelişmiş bir teknolojidir.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Işık Mı Daha Hızlı Ses Mi?

Işık sesten çok daha hızlı hareket eder. En klasik örneklerden biri şimşek çakmasıdır. Şimşek çaktığında ilk gördüğünüz gökyüzünde bir flaş ışığıdır, gök gürültüsü sesi ise birkaç saniye sonra duyulur.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

PWM

PWM, Pulse Width Modulation (Darbe Genişlik Modülasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. PWM, ışık kaynağını hızlı bir şekilde açık kapatarak parlaklığı ayarlamayı sağlayan bir modülasyon çeşididir. PWM’de frekans ve görev döngüsü (duty cycle) önemli parametrelerdir.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

AutoCAD’in En İyi Ücretsiz Alternatifi Nedir?

AutoCAD, mühendis, mimar ve proje uzmanlarının genellikle 2 boyutlu çizimler oluşturma için kullandığı programdır. AutoCAD uygulamasını kullanmak için her yıl 10.000 TL’nin üzerinde abonelik ücreti ödemek gerekir. AutoCAD kullananların kolayca alışabileceği en iyi ücretsiz alternatif hangisidir?

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Evercore, Ultraviyole COB LED’lerini Tanıttı

Dünyanın önde gelen LED üreticilerinden Evercore yüzey, içme suyu ve hava sterilizasyonu için üç yeni Ultraviyole COB LED çözümünü tanıttı. Kare ve lineer formdaki COB LED’leri UVC (Ultraviyole C) ve UVA (Ultraviyole A) ışınlarını tek bir gövdede bir araya getiriyor.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Rakor

Kablonun kapalı bir muhafaza içine girmesini sağlayan ve bunu yaparken sızdırmazlığı koruyan mekanik bağlantı parçasına rakor adı verilir. Kablo rakorlarının boyutunu tanımlamak için farklı standartlar olsa da yaygın olarak kullanılan Alman PG (Panzergewinde) standardıdır.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Trafik Işıkları Virüs ve Bakterileri Nasıl Yayıyor?

Koronavirüs (COVID-19) salgınının etkileri arttıkça kamusal alanlarda hijyen konusunda çalışmalar da güçleniyor. Trafik ışıklarında yayalar için yerleştirilmiş butonlar, yayaların bekleme süresini kısaltmak amacıyla uzun yıllardır kullanılıyor. Gün içerisinde yüzlerce kişi karşıdan karşıya geçmek için bu düğmelere basmak zorunda kalıyor.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Vasıfsız İşçi – Alcop Design

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren Ankara merkezli alüminyum direk üreticisi Alcop Design firmasında görevlendirilmek üzere Vasıfsız İşçi istihdam edilecektir.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Tüm Şehri Bir Sahneye Dönüştüren Dinamik Renkli Aydınlatma: Sferisterio

Sferisterio, İtalya’nın Macerata şehrinde yer alan bir açık hava stadyumudur. Sferisterio, genç mimar Ireneo Aleandri tarafından Pallone col Bracciale sporunun tasarladığı bir yapıdır ve 1829 yılında açılmıştır. Sferisterio için geliştirilen aydınlatma sistemi, binanın ve çevrenin mimari değerini vurgulamak üzere tasarlanmıştır.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

Işık Nedir?

Işık, bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra nesnelere çarparak veya direkt olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olgudur. Kendiliğinden ışık yayarak görülebilen cisimlere ise ışık kaynağı adı verilir.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

UVC Dezenfeksiyonun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

UVC (Ultraviyole C), zararlı mikroorganizmaları inaktive etmede son derece etkili bir teknolojidir. UVC teknolojisi dezenfeksiyon işlemlerini kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bununla birlikte kullanımında bazı sınırlamalar vardır.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

LED Nasıl Üretilir?

LED’lerin üretimi hassas ve karmaşık bir konudur. Sizler için tüm bu süreci daha anlaşılır kılmak, basitleştirmek ve özetlemek için elimizden geleni yapacağız.

Emre Yılmaz
Emre Yılmaz

COVID-19’un Türk Aydınlatma Sektörüne Pozitif Etkisi

Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök, 22 Haziran 2020, Pazartesi günü saat 11:00’da online platformda canlı olarak yayınlanacak webinarda “COVID-19’un dünya ekonomisine etkisi ve Türk aydınlatma sektöründeki avantajlarını” konuşacak.